TYMIÁN – penicilin chudých :
Nejenže nádherně voní, ale má také výrazné antibiotické vlastnosti. Dodnes se z něj připravuje odvar smíchaný s olivovým olejem, který se používá k čištění ran. Tato bylinka se považuje za jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik, působí výrazně dezinfekčně a antisepticky. Ničí plísně, bakterie a také střevní parazity. Jak ho používat: Do 200 ml vroucí vody přidáme 2 lžičky sušeného tymiánu a necháme 5 minut vyluhovat. Pijeme dvakrát denně co nejteplejší. Čaj používáme i ke kloktání při zánětu horních cest dýchacích. Na nečistou pleť a zanícené ranky si přikládáme obklady z tymiánového extraktu nebo čaje. POZOR! Tymián se nesmí předávkovat.
RAKYTNÍK - Je zdrojem vitamínů A, D, E, K a P. Vitamin A, resp. beta karoten, má výrazné antioxidační účinky a snižuje hladinu cholesterolu. Díky vitamínu D podporuje růst kostí a působí proti nadýmání. Při vnějším použití má antibakteriální a protizánětlivý účinek. Díky účinným látkám, které obsahuje, má antioxidační vlastnosti, zlepšuje trávení a podporuje přirozenou imunitu organismu. Můžete ho použít například jako prevenci vůči virózám jako je chřipka či rýma. Pokud trpíte chronickým kašlem , zkuste si olej z rakytníku nanést na hrudník a dobře ho vmasírovat do pokožky. Díky tomu, že působí jako přírodní antibiotikum , vám pomůže při léčbě.
ZÁZVOR Působí proti infekcím horních cest dýchacích. Likviduje choroboplodné zárodky a mimořádně silně působí na trávicí soustavu, harmonizuje její činnost. Čerstvý je samozřejmě nejléčivější.
Jak jej užívat: Kousek zázvoru můžete Pravidelně přidávat do domácích mixovaných ovocných nebo zeleninových šťáv – smoothies. Zázvor můžete také rozmixovat i do oblíbené dýňové polévky. Přidává se do asijských jídel, často se podává k drůbežímu masu s rýží.Čerstvý zázvor nakrájejte a zalijte horkou vodou. Nechte vyluhovat a přidejte lžičku medu, pijte třikrát denně... Kdy je užívat ? Preventivně v období zvýšeného výskytu chřipek a zánětů. Pokud se cítíte unavení a vyčerpaní. Při začínající nemoci.I během nemoci. Během rekonvalescence. Při nachlazení.
MED - Je jedním z nejlepších přírodních antibiotik. Je to velmi všestranný pomocník při boji s bakteriemi. Zabírá na bolesti v krku, na kašel i zánět průdušek. Je vynikající například ve spojení s nastrouhanou cibulí.Med dokonce nanesený na kůži podporuje hojení ran a jizev.
Medový zábal a medicína proti kašli : Potřebujeme med, mouku (nebo bramborový škrob) a rostlinný olej . Kromě toho ještě budeme potřebovat gázu nebo bavlněnou plenku a leukoplast. Smíchejte si mouku s trochou medu pokud směsi přidáme i rostlinný olej – vytvoříme jednotnou směs. Když je směs hladká, ale ne lepkavá, přidáme znovu mouku. Množství dávejte dle vlastního odhadu, měla by vám vzniknout hmota podobná masti, kterou pak naneseme na gázu a zabalíme. Teď už zbývá jen jediné – připravený léčivý zábal připevníme pomocí leukoplasti na průdušky (na oblast nad srdcem. Dítěti oblečte tílko nebo bavlněné tričko a až na to pyžamko, protože zábal zvlhne. Dětem zábal nenechávejte přiložen déle než 2 – 3 hodiny , u dospělých může působit i celou noc, resp. celý den, podle toho, kdy si ho přiložíte. Medový zábal lze aplikovat dětem od šesti měsíců, u menších ho nepoužívejte. Připravte se na to, že po zábalu se dítě bude více potit , zejména poprvé. Pokud se vám i bude zdát, že kašel ustává a hlenů je také méně, vhodné je zopakovat ho vícekrát.
Medová medicína proti kašli (k užívání) : Toto je pro každého, kdo mívá během zimy a podzimu často rýmu, bývá nachlazený, trápí ho kašel nebo časté záněty. Kromě toho, že podpoří imunitu, také pomáhá bojovat proti zánětům, bakteriím i virům. A má ještě jeden bonus, pomáhá bojovat proti únavě, čistit cévy a prospívá celkovému zdraví. Vše, co tento domácí lék obsahuje jsou totiž velmi zdravé suroviny i samy o sobě. Když je však spojíte, čekejte skutečné zázraky. 5 lžic včelí med,5 ks citron, 20 stroužků česnek český (pokud chcete, aby česnek nebyl takový těžký na žaludek, odstraňte ze stroužků střední část),1 ks čerstvý zázvor (cca 5 cm)
Citrony, zázvor i česnek oloupeme, nakrájíme na malé kostičky a spolu s medem rozmixujeme na kaši. Skladujme v chladničce ve skleněné láhvi.
ČESNEK ČESKÝ– bič na viry Česnek si v období zvýšeného výskytu chřipky a dalších nemocí z nachlazení dopřejte co možná nejčastěji jako prevenci i lék . Česnek je přírodní antibiotikum a antivirotikum, posiluje imunitu a pomáhá bojovat proti virózám. Jeden (asi 6 g) až dva stroužky denně, tři až čtyři během chřipkového období – to je doporučená dávka pro dospělého člověka, kterou není radno překračovat. Skvělý přínos v této době má i obyčejná česneková polévka. Proti typickému česnekovému aroma, které nemusí být každému příjemné, pomáhá jíst česnek zároveň s olejem, mlékem a medem nebo po jídle užít kousek petrželky. Česnekové mléko proti chřipce : 500 ml mléka,10 stroužků česneku (očištěných a rozdrcených),2-3 čajové lžičky cukru nebo medu,250 ml vody. Dejte vodu a mléko do hrnce . Přidejte česnek a vařte na mírném ohřevu . Počkejte dokud směs nezačne vřít. Nepřestávejte míchat dokud se směs nevypaří na polovinu. Odstavte a oslaďte cukrem. Pokud budete sladit medem ,musíte počkat až mléko vychladne. Takto připravený nápoj je připraven k servírování!
Česnekový elixír na posílení imunity: 8 stroužků česneku,4-5 cm kořene zázvoru,5 l vody,2 citrony (chemicky neošetřené). Citron omyjte, oloupejte si zázvor a česnek a nakrájejte na malé kousky. Citron překrojte na 4 kusy i s kůrou. Všechny ingredience vymixujte v mixéru. Vodu nechte sevřít v hrnci a pak v ní rozmíchejte rozmixovanou směs. Nechte vychladnout a naplňte do skleněných pohárů. Tento elixír třeba konzumovat každý den 2 hodiny před prvním jídlem.
CIBULE - zlikviduje kašel: Cibule působí podobně jako česnek, je ale jedinečná tím, že uvolňuje hleny a pomáhá při zánětech dutin. Při prvním náznaku kašle pomalu snězte syrovou cibuli. Další cibule rozkrojte a dejte do každé místnosti, kde se často pohybujete . Cibule vyčistí byt od bakterií. Na čaj oloupejte 1 cibuli, nakrájejte na kolečka, zalijte 300 ml vroucí vody, zakryjte a nechte 20 minut vyluhovat, pak sceďte. Čaj pijte teplý oslazený medem třikrát denně. Na rýmu a zánětlivá onemocnění dutin platí vdechování výparů z nakrájené čerstvé cibule. Sice si popláčete, ale pomůže vám to. Zábal z nasekané cibule zmírňuje bolesti v krku. Proti rýmě pomáhá, když v cibulové šťávě namočíte vatovou tyčinku a vložíte do nosu. Aplikujte jednou za 2 hodiny.
Karamelový čaj proti kašli: cca 6 pl. krystal cukr,1 cibule, voda, pokud máte tak i zázvor. V hrnci si zkaramelizujeme cukr a pomalu ho rozpouštíme – když je rozpuštěný, vezmeme studenou vodu a nalijeme asi do půl hrnce. Děláme ve středně velkém hrnci! Pozor když nalijete vodu dejte pozor, protože směs začne bublat a stříkat. Netřeba se lekat třeba snížit plamen a když nám cela hmota ztvrdne mícháme a postupně se rozpustí. Do směsi přidáme na půl překrojené cibuli i se slupkou a vaříme 15min. Potom podávame. Chutí výborně i dětem a dokonce pomohl i při zánětu plic.
KŘEN proti rýmě: Křen má výrazný antibiotický efekt a posilující účinky,dokáže v těle účinně eliminovat infekce a je výborným doplňkem léčby všech nemocí z nachlazení. Při chřipce potlačuje množení bakterií a virů a prohřívá organismus. Při kašli a rýmě křen uvolňuje zahlenění, jeho silice rozpouštějí usazený sekret na sliznicích dýchacích cest jako v nosních dutinách, tak v plicích a průduškách. Tento účinek pocítíte již při jeho krájení, drcení nebo strouhání, kdy se uvolňují látky s dezinfekčním působením, což se projevuje slzením jako u cibule. Osvědčenou přírodní medicínou ve chřipkovém období je dát si každý den 1 lžičku čerstvého křenu.
Křenový zázrak: 250 g křenu,200 g medu-od včelaře,Šťáva z 1 citronu,3 cm zázvoru (nemusí být). Křen i zázvor rychle oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle. Zalijeme ho sklenicí převařené, ale ne horké, vody. Pečlivě vše promícháme, přikryjeme a necháme odstát půl druhé hodiny v pokojové teplotě. Po uplynutí této doby přecedíme a také pečlivě vymačkáme tekutinu přes sterilně čisté pláténko a vmícháme celý med a trochu citronové šťávy.
LICHOŘEŘIŠNICE - přírodní antibiotikum: Dokáže bojovat proti zánětům močových cest a částečně i dýchacím potížím. Obecně posiluje imunitu a pomáhá tělu se bránit před nepříznivými vlivy okolí. Čistí i léči ledviny. Všechny její části od listů, květů, stonků až po semena a hlízy jsou jedlé. Kořínky lichořeřišnice chutí připomínají ředkvičky.
Léčivé kapky z lichořeřišnice: jeden díl lichořeřišnice (stonky, listy, květy),čtyři díly kvalitní vodky nebo slivovice, tmavá láhev. Lichořeřišnici zalijte vodkou nebo slivovicí, protřepejte v tmavé láhvi nechte tři týdny macerovat. Občas směs znovu protřepejte. Potom roztok přeceďte a uchovávejte na tmavém místě. Užívejte podle potřeby. V období, kdy potřebujete posílit imunitu, si dávejte třikrát denně 20 kapek po dobu alespoň jednoho měsíce.
Tip: Listy lichořeřišnice můžete také rozmixovat s vodou v poměru 1: 4, scedit a užívat denně jednu lžíci této čerstvé šťávy. Šťávu však nemá dlouhou trvanlivost, raději si denně či obden připravujte čerstvou, aby neztratila své účinky. Použít ji můžete i jako vlasovou vodu – podporuje růst vlasů a působí blahodárně na vlasovou pokožku.
ANGÍNOVNÍK: Můžete ho pěstovat doma za oknem, ale dokonce i venku na zahradě. Vypadá tak trochu jako kosatec a krásně kvete.Využívají se mladé čerstvé listy, které se krátce rozžvýkají v ústech, ale pozor-nepolykat protože při polknutí pálí v krku ! Žvýká se proti angíně, kašli, zahlenění i onemocnění hlasivek. Pozor i při žvýkání pálí v krku! Odvar z oddenku pomáhá při zánětu močových cest, ale i při zácpě a nadýmání.