ČASOPIS ŠIFRA: Wi-Fi - Problém, který nevidíme

Wi-Fi: Problém, který nevidíme

Hladina elektromagnetického záření je zvlášť ve velkých městech v řádu tisícinásobků vyšší, než by bylo přirozené. To může podle některých odborníků narušit náš vnitřní systém.

Jednou v létě se Per Segerbäck vydal na procházku, při níž potkal souseda, který bydlí zhruba sto metrů od jeho skromného stavení zhruba 120 kilometrů severovýchodně od Stockholmu. Chvíli si povídali, když tu sousedovi zazvonil telefon. Během několika vteřin ztratil pan Segerbäck nečekaně vědomí a sesunul se k zemi.

I proto čtyřiapadesátiletý Švéd, jehož příběh přinesl v roce 2010 časopis Popular Science, přesídlil do přírody. Místo davů lidí, na které byl zvyklý z ulic hlavního města, teď jeho dveře až na občasné výjimky míjejí převážně vlci a medvědi. Ačkoliv by se do civilizace rád vrátil, nejde to. Per Segerbäck trpí něčím, co se nazývá EHS neboli elektrohypersenzitivita; někdy též jako idiopatická nesnášenlivost k prostředí (IEI – Idiopathic Environmental Intolerance). Kvůli přecitlivělosti na vlnění z elektronických přístrojů byl jinak zdravý Švéd, profesí paradoxně telekomunikační inženýr, nejenom nucen opustit město, ale i většinu lidské společnosti. Vždyť elektromagnetické vlny dnes vysílají všemožné technologické novinky a doplňky, bez kterých by již lidé zřejmě nepřežili jediný den – ať už jde o mobily, počítače, mikrovlnné trouby nebo bezdrátovou komunikaci Wi-Fi.

Lidé přecitlivělí na záření těchto zařízení jsou zatím ve společnosti minoritou, mluvíme tak o třech, nanejvýš osmi procentech populace; například Světová zdravotnická organizace WHO uvádí rozmezí 3–6 %. Zároveň jsou však chodícími indikátory upozorňujícími na neviditelné, přesto vážný problém – stejně jako třeba kanárci v těžebních dolech. A tak zatímco hypersenzitivní jedinci trpí bolestmi hlavy a nevolností, ostatní lidé ani netuší, nakolik všudypřítomná radiace ovlivňuje jejich těla. Na rozdíl od nešťastníků, jako je Per Segerbäck – kterých je jenom ve Švédsku na 250 000 –, vše probíhá bez jejich vědomí.

Podle některých nových poznatků ale nejde pouze o zmíněné bolístky či například nespavost. Neviditelné moře neustále pulzujících vln přispívá podle stále většího počtu indicií i k mnohem horším patáliím, a to včetně největšího strašáka současného lidstva – rakoviny. Cílem tohoto textu není občany strašit a šířit poplašné zprávy ani volat po návratu na stromy. Chceme pouze upozornit na to, že o vlnách, které se šíří z našich mobilů a tabletů, na nichž jsme se stali závislými, a které jako neviditelná pavučina omotaly naši planetu, skoro nic nevíme a zodpovědné instituce oficiálně o možných důsledcích používání techniky, jež se donedávna objevovala leda ve sci-fi filmech, prakticky vůbec nemluví nebo je nemístně bagatelizují. Což je v době, kdy normy upravují zakřivení banánů i výkon žárovek a bojuje se proti ebole i klimatickým změnám, přinejmenším zarážející.

Potíž neleží v samotném elektromagnetickém záření; určitá hladina na naší planetě je koneckonců přirozená – pochází jak ze samotné Země, tak ze Slunce a dalších vesmírných těles. Jenže jak zmínila v dokumentárním filmu Plný signál oceňovaná americká novinářka B. Blake Levittová, která se již víc než dvacet let věnuje především vědeckým a zdravotním tématům a dlouho přispívala mimo jiné do New York Times, podle téměř 10 let staré studie porovnávající elektromagnetické záření ve velkých evropských městech byla jeho hladina až třicetkrát vyšší než 10 let před výzkumem. Dnes je tato úroveň 1 000 000 000 000 000krát (toto číslo odpovídá jedné biliardě) vyšší než přirozená hodnota. Za předpokladu, že zrovna netelefonujete – v tom případě je okolní záření ještě výrazně silnější.

Když chytáte rýmu, viry nevidíte. Prostě vám zničehonic začne být špatně. Podobně plíživé symptomy, ovšem oproti rýmě o poznání dalekosáhlejší následky může mít podle mnoha nových poznatků a názorů právě zamoření elektromagnetickým zářením. „Existují náznaky, že takto silné záření může vyvolat rakovinu a způsobovat změny v kognitivních funkcích,“ varuje například Sir William Stewart, předseda anglického Úřadu pro ochranu zdraví (Health Protection Agency).

„PŘED LETY V IZRAELSKÉ ISFIJI ZAZNAMENALI, ŽE SE U MÍSTNÍCH OBČANŮ ŽIJÍCÍCH BLÍZKO VYSÍLAČŮ ZAČALA OBJEVOVAT VE VYŠŠÍ MÍŘE RAKOVINA.“

Na oficiálních stránkách fcc.gov, které patří americkému Úřadu na regulaci komunikací, jako jsou rádia, televize, satelity apod., se dozvíte, že v současné době „neexistuje žádný vědecký důkaz, spojující bezdrátová zařízení a rakovinu“. Přesto však nabízí hned pod tímto prohlášením sérii rad, jak se před vyzařováním chránit; například používáním mikrofonu a sluchátek – zkrátka držet si mobil od hlavy.

Nabízí se tedy logická otázka: Pokud je elektromagnetické záření bezpečné, proč se před ním máme chránit? A pokud bezpečné není, jak tvrdí kritici, co konkrétně je na Wi-Fi a podobných zařízeních špatného?

Elektrické tělo

Když do Isfije, poklidného arabského města v severním Izraeli, 4. března roku 2000 dorazilo auto telekomunikační společnosti s úmyslem zvýšit výkon místních GSM vysílačů, na místě se shromáždily tisíce rozzuřených obyvatel. Již předtím kvůli obavám o vlastní zdraví místní žádali, aby se podle jejich názoru zbytečně velké množství antén odmontovalo.

Před lety totiž Isfija zaznamenala, že se u místních občanů začala objevovat ve vyšší míře rakovina, a to právě v bezprostřední blízkosti jednotlivých vysílačů. „Zanesli jsme rozmístění antén do mapy a označili jsme místa, kde se za posledních 7 let vyskytovala rakovina. Dostali jsme obrázek, který velice názorně ukazuje, jak rozmístění antén souvisí s výskytem rakoviny. Tam, kde někdo zemřel na rakovinu, byla vždy i nějaká anténa. Bylo očividné, že to spolu souvisí,“ říká Zamir Shalita, izraelský biolog a konzultant v oboru chemických rizik a rizik EMP neboli doslova elektromagnetického pulzu.

Ve vnitřním prostředí lidského těla funguje vlastní unikátní systém elektromagnetických polí – buňky mezi sebou komunikují pomocí bioelektrických signálů. Tyto přirozené jevy napomáhají všemožným biochemickým procesům. Po nevídané expanzi bezdrátových zařízení se ovšem dramaticky znásobilo i zamoření elektromagnetickým zářením (EMP) – a to je pro lidské tělo novinka, se kterou se, zdá se, ne úplně snadno vyrovnává.

Americký lékař Robert O. Becker v knize Elektrické tělo (The Body Electric) vysvětluje, že pokud si přejeme zůstat zdraví, je naprosto zásadní tento vnitřní systém udržovat. „Umělé“ elektromagnetické záření se nešíří jenom okolo, ale doslova skrze nás. Lidská těla (a objekty obecně) mají tendenci přizpůsobovat se frekvenci vibrací z okolí. Silné EMP záření je schopno přirozená pole uvnitř člověka poškodit, čímž utrpí rovnováha mezibuněčných komunikačních systémů; to pak vyvolá chaos na všech úrovních.

Mezinárodní tým vědců vydal v roce 2007 práci zvanou BioInitiative Report, v níž přináší důkazy, že elektromagnetické zamoření způsobuje poruchy imunity či ovlivňuje chování a výrobu melatoninu – to může vést až k Alzheimerově chorobě a rakovině prsu. Záření dále provází poškozování na genové úrovni, a dokonce ho spojují s leukémií u dětí. Další studie uvádějí možnost chronického stresu, změnu v enzymech a metabolismu, zvýšený růst buněk a produkce stresových proteinů či narušení paměti a funkcí mozku.

Hlodavec s mobilem

V květnu 2011 zařadila vysokofrekvenční EMP Světová zdravotnická organizace dokonce na seznam možných karcinogenů B2. A ve stejném roce vyšla studie spojující dlouhodobé vystavení záření nízké intenzity s rakovinou lidí i zvířat, kteří žijí poblíž stanic GSM. WHO tvrdí, že se možnými riziky elektromagnetického záření zabývá, nebo přinejmenším zabývala, a připouští třeba „malé zvýšení rizika dětské leukémie“.

Na oficiálních stránkách www.who.int ale najdete pouze šalamounské usnesení z vědeckých výzkumů: „WHO usoudila, že současné důkazy nepotvrzují existenci jakýchkoliv zdravotních následků z vystavení elektromagnetickému poli. Nicméně, existují zde určité mezery ve znalostech ohledně biologických efektů, jež vyžadují další výzkum.“ A zdůrazňuje, že prokazatelný biologický efekt není totéž co zdravotní riziko. Jinými slovy – bezpečné to možná úplně není, ale jistě to nevíme; a přestože různé přístroje používáme více než dekádu, žádné oficiální nezávislé studie jednoznačně nepotvrdily jejich bezpečnost.

Zato strana kritiků postupně přináší informace, které naznačují, že by naše bezstarostná a cool elektronické jízda mohla jednou skončit karambolem a pořádnou kocovinou. Například neurochirurg Leif Salford z univerzitní nemocnice ve švédském Lundu podnikl experiment na laboratorních potkanech, které vystavoval elektromagnetickému vlnění z mobilů. Když byli potkani vystaveni pulzování po dobu dvou hodin denně, po 28 až 50 dnech u nich došlo k nenávratnému poškození až 2 % nervových buněk.

Salford nazval masové užívání mobilních telefonů „největším biologickým experimentem na lidech všech dob“ a varuje, že dnešní generace mladistvých, visící na mobilech, může trpět mentálními poruchami, a až dosáhnou určitého věku, i Alzheimerovou chorobou. Podle studie z roku 2012 provedené rovněž ve Švédsku, konkrétně v Univerzitní nemocnici v Örebro, má desetileté užívání mobilního telefonu za následek v průměru o 290 % vyšší riziko rozvoje nádoru na mozku; přičemž nádor se vyvíjí – logicky – na té straně hlavy, u níž je mobil nejvíce používaný. (Přehled studií indikujících zmiňovaná rizika najdete například zde.)

Ještě drastičtější dopady se mohou týkat dětí…


Celý článek si můžete přečíst na http://www.casopis-sifra.cz/wi-fi-problem-ktery-nevidime/

Časopis Šifra je projekt zkušeného novináře Milana Vidláka, který dlouhá léta pracoval ve velkých českých médiích jako Lidové noviny (ještě před Babišem) či Mladá fronta. Protože se mu ale nelíbilo, o čem se ve velkých médiích píše – nebo spíš nepíše -, založil si časopis vlastní.  

Na trhu je mnoho periodik, která jsou jedno jako druhé, omílají stokrát omleté, předkládají lidem pochybné celebrity a vzory, ale baví to ještě vůbec někoho číst? A kolik z nich přináší opravdu důležité informace, které lidem mohou pomoct zorientovat se v dnešním chaosu a inspirovat je k zamyšlení nad světem a vlastním životem?


Přednáška: Moderní éra v biomedicíně - Ing. Václav Vašek, Zapper Centrum festival Evolution 

 


 • Simple Item 40
 • Simple Item 37
 • Simple Item 42
 • Simple Item 41
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Vendula Kociánová: Až odpustíte svým rodičům, začnete konečně žít…

  Vendula Kociánová: Až odpustíte svým rodičům, začnete konečně žít… Ano. Začnete žít svůj vlastní život. Ne každý měl radostné dětství. Navíc děti mají spoustu očekávání, chtějí aby rodiče byli podle jejich představ, zahrnovali je láskou, pozorností a péčí. Samozřejmě na to děti mají plné právo, ale také rodiče mají plné právo toto dítěti neposkytnout. Číst dál
 • Jitka Bičíková: PŘECHOD ŽEN neboli MENOPAUZA - duchovní příčina

  Jitka Bičíková: PŘECHOD ŽEN neboli MENOPAUZA - duchovní příčina Klimakterium, nebo-li přechod, menopauza, je přirozeným procesem v těle ženy, po kterém se žena stává neplodnou. Tyto změny provází psychické i fyzické potíže a také, v důsledku snížení tvorby hormonů, dochází k fyziologickým vnitřním i vnějším změnám. Mezi časté potíže patří návaly krve do hlavy, Číst dál
 • Karla Czechová: Je to konečně ten pravý?

   Karla Czechová: Je to konečně ten pravý? Toto je odvěká otázka nás žen, avšak věřím, že i mnoho mužů si pokládá stejnou otázku týkající se své vyvolené. Já si vždy dělám legraci: „Když to není ten pravý, tak bude asi levý.“ Co je to vlastně pravý partner? Existuje něco takového? Kdy tvoříme Číst dál
 • Ondřej Brož: Už nechci trpět, a co Vy? 1. část (Uvědomění)

  Ondřej Brož: Už nechci trpět, a co Vy? 1. část (Uvědomění) Utrpení je v dnešní době naprosto běžná věc a o to horší je, když je vědomé. V momentální době řeším silné věci v závaznosti na svojí rodinu. Rozpouštím přísahy ze srdce, které jsem v době svého života (ať už vědomě, či nevědomě) zapřísáhl rodině na Číst dál
 • Veronika Navrátilová: Horoskop na týden od 16. července 2018

  Veronika Navrátilová: Horoskop na týden od 16. července 2018 Týdenní výhled jsem se tentokrát rozhodla pojmout malinko jinak. Pro každé znamení jsem se pokusila sestavit výčet plusových a mínusových dnů, či jejich částí. Tyto biorytmy ale prosím berte s rezervou, protože jak už dobře víte, zjednodušit osobní horoskopy na pouhé sluneční znamení je velká Číst dál
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Sledujte náš youtube kanál PŘÍZNAKY TRANSFORMACE

Nadcházející události

18čec
Kde a v čem naleznete svůj zdroj a jak jej využít. Jak žít v lásce se sebou i ostaními. Povídání s Janou Pozlovskou - terapeutkou a specialistkou na alternativní práci s očima a viděním." id="dp-module-upcoming-default-136-events-337-337-description">
19čec
Číslo dne narození poukazuje na speciální vlohy a schopnosti, které budou člověku k dispozici na jeho životní cestě směrem k naplnění osudu. Má vliv zejména ve střední části života. Naznačuje na silné stránky osobnosti a na významné zkoušky. Jde o číslo osudu, které znamená naší minulost, duševní dědictví a podstatu minulého života. Poskytuje nám informace o našem temperamentu a odhalí nám naše vlastnosti, které nás doprovázejí celý život. Podporuje náš osobní vývoj." id="dp-module-upcoming-default-136-events-353-353-description">
20čec
20.07.2018 22:00 - 23:00
ŽIVĚ: Pozitivní zprávy 3. díl
Zprávy mají v dnešní době depresivní podtext a to bychom chtěli změnit! Kdo říká, že zprávy musí být negativní, smutné a nepříjemné? Na světě se děje tolik krásného a my Vás o tom chceme informovat! Také potřebujeme Vaší pomoc. Pokud uvidíte nějakou pozitivní zprávu nebo článek o tom, co se děje ve světě nebo v duchovní sféře, pošlete nám ho pro sdílení s ostatními v našem novém vysílání. Pro zaslání odkazu na pozitivní zprávu nebo článek do redakce: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. document.getElementById('cloak5491e76cfd031e4ac8633ef3d39bb7fd').innerHTML = ''; var prefix = 'ma' + 'il' + 'to'; var path = 'hr' + 'ef' + '='; var addy5491e76cfd031e4ac8633ef3d39bb7fd = 'zpravy' + '@'; addy5491e76cfd031e4ac8633ef3d39bb7fd = addy5491e76cfd031e4ac8633ef3d39bb7fd + 'priznakytransformace' + '.' + 'cz'; var addy_text5491e76cfd031e4ac8633ef3d39bb7fd = 'zpravy' + '@' + 'priznakytransformace' + '.' + 'cz';document.getElementById('cloak5491e76cfd031e4ac8633ef3d39bb7fd').innerHTML += ''+addy_text5491e76cfd031e4ac8633ef3d39bb7fd+''; " id="dp-module-upcoming-default-136-events-334-334-description">
21čec
Vysílání na téma Vlákna stvoření. Vlákna stvoření poodhalují nový pohled a pochopení na inkarnace, Vesmírné a Boží zákony, smysl života a další duchovní témata. Ptejte se na co chcete!" id="dp-module-upcoming-default-136-events-354-354-description">
Připojte se k nám na facebooku
national cpr association