Dnešní den nastává posvátný čas. Slunce vstupuje do ohnivého znamení Berana (17.15 hod. SEČ) a my oslavujeme jarní rovnodennost – začátek nového astrologického roku! Den je stejně dlouhý jako noc. Dvakrát do roka nám tak dává Matka příroda možnost pocítit ROVNOVÁHU mezi světlem a tmou. V době jarní rovnodennosti tak mohou v mnohem větší míře „vstoupit“ do našeho života témata, situace a okolnosti, které jasně ukazují, kde ve vztazích zažíváme nerovnováhu, co je potřeba změnit, od čeho je potřeba se odpoutat. Jarní rovnodennost je tedy čas pro znovuzrození, změnu, očištění se od starého. Je čas vhodný pro stanovení nových cílů, čas vydat se na cestu, plodit, nechat klíčit a růst vše co má VŮLI k životu.

Slunce tranzituje Beranem až do 19. dubna. Má kardinální kvalitu, tzn., že je iniciační, nutí a vede nás k akci. V prvním znamení zvěrokruhu, tak činí naprosto intuitivně. Jako moudrý Blázen se společně s ním vydáváme symbolicky na cestu. Věříme, že naše kroky dojdou daleko! Nemáme propracovaný plán a strategii, ale naše touha po životě a bytí je nezměrná. S Beranem se stáváme průkopníky, jdeme po cestách, které jsou neprozkoumané, potřebujeme dobývat, zažít dobrodružství z neznámého, učinit šťastným své JÁ tím, že jsme nadšení a spontánní. Jsme velmi motivováni, přímí a vidíme svět nekomplikovaným způsobem, ale můžeme být také krátkozrací a bez konkrétního cíle. Luna dnes brzy ráno vstoupila do fixního znamení Býka a v harmonii se Saturnem v Kozorohu (také v kardinální kvalitě) nám dnes, v den jarní rovnodennosti pomáhá zahlédnout a stabilizovat naše kroky.

Slunce v Beranu je každopádně ve své vůli téměř nezastavitelné. A v této chvíli mu pomáhá na nebi také Venuše a Merkur v Beranu, které se včera spojily v konjunkci. Je to vhodná chvíle mluvit o budoucnosti v partnerství dosáhnout dohody nebo vyjednávat. Merkur se ovšem na své pouti vydává 22. března zpět, stává se retrográdním. Tento pohyb je vlastně opakem rovnodennosti, je to spíše ohlížení se zpět, do minulosti než očekávání nového. V poslední části března tak můžeme pociťovat dvě protichůdné energie, na jedné straně se snažíme bojovat se získáním nových možností a přijetím velkých rozhodnutí. A na druhé straně jsme po dobu několika týdnů (do 15. dubna) a my tak budeme momentální rozhodnutí nuceni přehodnotit a přepracovat. Mnozí z nás se tak můžeme vracet až k cyklu retrográdní Venuše na jaře loňského roku. Možná budeme potřebovat zvážit která partnerská a finanční rozhodnutí byla efektivní, a jak nám slouží.

Na samém závěru března, 31.3., nastane úplněk na ose Beran/Váhy. V jeho centru bude právě retrográdní Merkur, ale také Eris (řec. Bohyně sváru a chaosu) a Uran (revoluce). Výrazným způsobem tak prozkouší naši schopnost postavit se do síly a prosadit své myšlenky, názory a postoje. Ukáže, kde a jak jsme schopni stát se lídry, a kde naopak děláme falešné kompromisy jen proto, že máme strach se projevit a prosadit. Tam, kde to nedokážeme, můžeme dojít k rozhodnutí až v konfliktu s druhými, teprve tehdy si uvědomíme, kde jsou hranice našeho prostoru, a našich vizí. Konec března je extrémně silným a potentním obdobím. V letošní březnu máme opět možnost započít velké změny a současně přehodnotit již stará rozhodnutí. Vydejme se v tento krásný čas na cestu, objevit a posílit své pravé Já!

Krásný začátek nového cyklu přeje Pavlína