Povídal jsem si s jednou mladou dívkou, s mojí pacientkou, a také jsem jí dal otázku: „Jak vypadá Vaše stolice?" A ona mi odpověděla: „O tak nechutné záležitosti se nemíním bavit!"

A tak jsem jí vysvětlil, že pro mne jako lékaře je nutné vědět mnohá fakta o jejím organismu, kupříkladu i jaké má sexuální potíže, zda-jí nevypadávají vlasy, zda nehubne a mnoho dalších informací, které mne mohou přivést ke správné diagnóze a následné adekvátní terapii.

Ano, člověk se nerad baví o stolici, když si ve většině případů myslí, že je po této stránce v pořádku. Měl jsem pacientku, která trpěla zácpou a měla stolici jednou za 21 dní! Podle ní to v pořádku nebylo a tak jsem jí z tohoto onemocnění homeopatickou léčbou a dietou vyléčil.

Zlomyslní lidé tvrdí, že láska prochází žaludkem a pak je prý otázka kde končí? :-)

Je pravda, že vše, co sníme, prochází naším trávicím taktem a vše se dokonale zpracuje, pokud funguje jícen, žaludeční šťávy, tvorba žluči v játrech a dodávání do dvanácterníku, dále zde působí zevní sekrece slinivky břišní a mnohé další faktory, takže potrava je nejenom zuby změlněna, ale i postupně na jednotlivé molekuly v našem trávicím traktu doslova rozebrána.

To vše se dostane až do oblasti tlustého střeva a zde probíhá jednak resorpce výživných látek, dodávající člověku energii a schopnost celkové regenerace a imunity, ale také jsou sem lymfatickou a krevní cestou vylučovány odpadové látky, které ve formě naší stolice opouštějí náš organismus. Takže samočistící schopnost našeho těla po této stránce je vlastně dokonalá, pokud zde není u člověka nějaké onemocnění.

Tenké střevo zejména u vegetariánů může dosahovat délky až několika metrů, tlusté střevo většinou měří kolem jednoho metru. Zde probíhá celá řada biochemických pochodů, rozpouštění různých látek, jejich resorpce střevní sliznicí do krve a roznášení do organismu a vylučování toxických - tedy jedovatých - látek z našeho těla.

Například málokdo ví, že v tlustém střevě se tvoří mezi jinými i dva velmi prudké až zabíjející jedy nazvané kadaverin a putrescin.

Spolu s miliardou mikroorganismů: gram-negativních a gram-pozitivních mikrobů, plísní, někdy i parazitů, vytvářejí klima, které pak přidává charakteristický nepříjemný zápach naší stolici.

Existují nemoci jako kupříkladu morbus Crohn nebo ulcerózní kolitida a mnohé další, které především prozrazuje vyšetření stolice. Stolice může mít různou barvu, konzistenci, zápach. Dokonce ve stolici může být krev, to se prokazuje tzv. vyšetřením na okultní krvácení.
 
Jaká je diagnostika pozorováním lidské stolice?

V každé lidské stolici můžeme především hodnotit její: barvu, řídkost či hustotu, zápach, množství, formaci, kusy ovoce, přítomnost parazitú (články tasemnice), skybala ( porzn. redakce = skybala jsou jednotlivé ztvrdlé zahuštěné části stolice ve střevě. Skybala mohou být hmatná při zácpě při vyšetření břicha pohmatem (např. v levé jámě kyčelní) a mnoho dalšího.

Dobře fungující metabolismus je pro naše zdraví nezbytný. Někdo dostal do vínku bezvadné trávení, jiný si musí pečlivě hlídat složení jídelníčku, protože některé potraviny mu nedělají dobře, nadýmají, tlačí v žaludku, jiné dokáží způsobovat průjem a některé dokonce dokáží vyvolat zácpu.

Co znamená nezdravá stolice?

 • Tmavá stolice s příměsí hlenu může odkazovat na krvácení v traktu. Příčinou může být prasklý žaludeční vřed, popřípadě i jiná vážnější onemocnění trávícího traktu. Rozhodně je vhodné navštívit oborného lékaře.
 • Žlutá nebo zelená stolice se zpravidla objevuje během průjmu. Žlutá barva může souviset s onemocněním jater, popřípadě s problémy ve žlučovodu. Jde o nedostatečné vylučování bilirubinu z jater a ze žlučových cest.
 • Tenká stolice nebo stolice rozdělená na více částí může předznamenávat některé z onemocnění tlustého střeva.

Druhy stolice:

1. Krev ve stolici neboli melena
Pokud je ve stolici obsažena krev, lze podle její barvy poznat, ve kterém místě zažívacího traktu je problém. Krev z horní části zažívacího traktu (například ze žaludku) má ve stolici velmi tmavou až černou dehtovou barvu. Krev, která je středně nebo tmavě červená, pochází z tlustého střeva nebo konečníku. Důvodem výskytu krve ve stolici mohou být například hemoroidy, anální fisury, divertikulitida, rakovina tlustého střeva nebo ulcerózní kolitida. Pozor: Konzumace červené řepy může způsobit dočasně červené zbarvení stolice a moči. Krev ve stolici nemá jasně červenou barvu. Často se stává, že je krev ve stolici přítomna, ale není vidět, pak jde o takzvanou okultní krev. V tomto případě je nutné podstoupit testy na okultní krvácení, které jsou schopny detekovat skrytou krev ve stolici. Poraďte se se svým lékařem o jakékoli změně nebo problému, který se týká fungování střev. 

Tmavá stolice

Stolice, která je téměř černá a má hustou konzistenci, může být způsobena krvácením v horní části trávicího traktu. Mezi nejčastější onemocnění, které způsobují tmavou stolici, patří duodenální nebo žaludeční vřed, jícnové varixy, Mallory-Weissův syndrom (spojen s alkoholismem) a gastritida. Některé potraviny, potravinové doplňky nebo léky mohou rovněž dočasně způsobit černou stolici.

Patří mezi ně:
• bismut, železo, aktivní uhlí, aspirin v lécích proti horečce, které mohou způsobit krvácení do žaludku, tmavé potraviny - jako je černá lékořice a borůvky.

K tmavé stolici může dojít také při zácpě. Pokud se u vás objeví tento typ stolice, měli byste navštívit svého lékaře.

Žlutá stolice

Žlutá stolice může znamenat, že potraviny prochází zažívacím traktem relativně rychle. Žlutou stolici lze nalézt u lidí s refluxní chorobou. Příznaky refluxní choroby jsou pálení žáhy, bolest na hrudi, bolest v krku, chronický kašel a dušnost. Symptomy se obvykle zhorší, když ležíte nebo se ohýbáte.

Mezi potraviny, které mohou zhoršit příznaky refluxní choroby, patří • máta peprná, tučná jídla, alkohol, káva a čokoláda.

Žlutá stolice může být zapříčiněna i nižší produkcí žluči. Žlučové soli z jater dávají stolici nahnědlou barvu. Pokud dojde ke snížení množství žluči, vypadá stolice na první pohled nažloutle. Pokud dojde ke snížení ve výstupu žluči, stolice ztrácí téměř všechny barvy a stává se bledou nebo šedou. Pokud k takovéto změně v barvě stolice dojde náhle, může být žlutá stolice příznakem bakteriální infekce ve střevech, například salmonelóza. Poraďte se tedy se svým lékařem.

Zelená stolice

Játra neustále vyrábějí žluč, jasně zelenou tekutinu, která je vylučována přímo do tenkého střeva, nebo je uložena ve žlučníku. Takovým přebytkem žluči je pak stolice obarvena na zeleno.

Světlá stolice

Stolice, která je bledá nebo šedá, může být způsobena nedostatečným žlučovým výstupem z důvodu cholecystitidy, žlučových kamenů, Giardia parazitní infekce (dokáží způsobovat alergii na lepek gliadin), hepatitidy, chronické pankreatitidy nebo cirhózy. Žlučové soli z jater dávají stolici nahnědlou barvu. Pokud se sníží výstup žluči, stolice je mnohem světlejší. Jiný typ světlé stolice je zapříčiněn použitím antacidu, který obsahuje hydroxid hlinitý. Stolice se může stát dočasně světlou rovněž po zkoušce iriografie. Světlá stolice může být lesklá nebo mastná a odporně páchne kvůli nestrávenému tuku ve stolici. Často jsou v takovýchto případech přítomny v nadměrném množství i kandidy, takováto stolice navíc je téměř bez zápachu. Zapáchající stolice je plná střevních bakterií, které vyrábějí mimi vitamín K a také celou řadu velmi prudkých jedů jako jsou kupříkladu kadaverin a putrescin.

Stužkovitě tenká stolice

Stejně jako nepravidelná stolice, může být i stužkovitě tenká stolice způsobena nedostatkem činnosti v oblasti sleziny. Dalšími příznaky tohoto problému jsou snadná tvorba modřin, nadýmání, plynatost, nepravidelná stolice, únava, nechutenství, řídká stolice se slabým zápachem. Také může dojít k problémům, které jsou způsobeny stresem a přepracováním. Jedení některých potravin bývá také příčinou zhoršení. Mezi  takové potraviny patří smažené nebo mastné pokrmy, mléčné výrobky, syrové ovoce a zelenina a studené nápoje. Dietní léčba pak zahrnuje příjem teplé, vařené potravy, vhodný je také zázvorový a skořicový čaj, oba dva zahřívají organismus. Stužkovitě tenká stolice může být způsobena střevní obstrukcí mající různý původ (polypy, nádory, skybala, invaginace střeva, zauzlení střeva, benigní rektální polypy, zvětšená prostata, zvětšení tlustého střeva nebo rakovina prostaty). 

Rychle klesající stolice

Rychle klesající stolice ve vodě může znamenat, že osoba nekonzumuje dostatek vlákniny, to je dostatek takových potravin, jako je zelenina, ovoce, celozrnné výrobky, nebo dostatek pitné vody. Tato stolice je často tmavá, protože zůstává ve střevech delší dobu.
 
Jak by měl vypadat výsledek ideální funkce střev?

Ideálním produktem střev je středně hnědá stolice, přibližně barvy obyčejného kartonu, která opouští tělo snadno, bez námahy nebo nepohodlí. Bez většího nápadného zápachu. Konzistence by měla být podobná zubní pastě. Přibližně 8 až 16 centimetrů dlouhá stolice by měla do vody sklouznout hladce a pomalu klesat, jakmile dosáhne hladiny. Měly by ji doprovázet jen minimální plynatost a zápach.

Diagnostika základního onemocnění

Aby mohla být světlá stolice léčena, musí být diagnostikovány příčiny. Kromě kompletní anamnézy, mohou být ke stanovení diagnózy použity i některé z níže uvedených testů:

 • břišní ultrazvuk
 • odběr krve na testování infekce
 • endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie
 • jaterní testy
 • chirurgické odstranění vad ve žlučových cestách

Léčba světlé stolice

Léčba samozřejmě závisí na diagnostikované příčině. Pokud je příčinou malá absorpce tuků, může být předepsána změna stravy a doporučeny vitamínové doplňky. V případě zablokovaných žlučových cest bývá nutný chirurgický zákrok, aby byly cesty znovu průchozí. Pokud je acholická stolice příznakem jiného onemocnění, například hepatitidy, měla by být léčena původní příčina.

PRŮJMOVÁ STOLICE – trvá-li více jak tři dny, potom je podezření na probíhající zánět v oblasti tenkého a tlustého střeva. Může signalizovat Crohnovu chorobu, ulcerozní kolitidu, zvláště je-li na stolici přítomen slizký hlen. Ve většině případů se zde ve střevě přemnožily některé mikroorganismy, bývá to Escherichia coli, ale tak Schigelly, které vyvolávají úplavici nebo salmonelóza způsobenou mikrobem nazvaným Salmonella, vyvolávající v horečkách bolestivé průjmy.
 
MELÉNA – vždy označuje vážnější onemocnění v oblasti zažívacího taktu. Meléna znamená nález dehtově černé páchnoucí stolice, která je důsledkem přítomnosti většího množství natrávené krve. Jde o velice závažný příznak, který si v žádném případě nezasluhuje podcenění!!!
 
Příčiny: Příčinou melény je krvácení do horní části trávícího traktu, tj. úseku od dutiny ústní, přes jícen, žaludek až po horní část tenkého střeva. Nateče-li krev do některé z těchto oblastí, stihne se při svém průchodu trávícím traktem natrávit, tím získá černou barvu a charakteristický zápach. Dostane-li se krev do trávícího traktu až níže (tj. ve spodnější části tenkého střeva, v tlustém střevě a v konečníku), tak se nenatráví a ve stolici nalezneme jasně červenou krev. Meléna je závažná z toho důvodu, že krvácení do horní části trávícího traktu bývá obvykle masivnějšího charakteru než do dolního a člověk z něj může snadněji vykrvácet.
 
Vlastní příčiny krvácení do horních částí trávicího traktu (a tedy i melény) bývají nejčastěji tyto:
 
1. Krvácení do dutiny ústní – Silnější krvácení do dutiny ústní se může projevit tmavě zabarvenou stolicí, pokud je krev spolykána. Osobně jsem se s tím setkal s pacientem, který několik dnů krvácel po zubařském zákroku.
 
2. Jícnové varixy – Jícnové varixy jsou rozšířené cévy ve stěně jícnu, které se vyklenují do dutiny jícnu. Jsou obvykle důsledkem jaterní cirhózy. V takovém případě totiž krev jen obtížně protéká játry a obtéká je spojovacími žilami – bohužel se část těchto žil vyskytuje právě ve stěně jícnu. Jícnové varixy jsou smrtelně nebezpečné, protože krvácení z nich bývá masivní a člověka bez lékařské pomoci může spolehlivě usmrtit. Kromě melény se při masivním krvácení z jícnových varixů setkáváme i se zvracením krve.
 
3. Žaludeční vředy – Žaludeční vředy se mohou mimo jiné projevit krvácením a v takovém případě najdeme černou krev ve stolici.
 
4. Refluxní choroba – Refluxní choroba jícnu se lidově s určitou nepřesností označuje jako pálení žáhy. Jde o stav, kdy se kyselý žaludeční obsah vrací do jícnu a poškozuje jeho stěnu. Obvykle to dotyčný necítí nebo to pociťuje jako ono již zmíněné pálení žáhy. Pokud je sliznice jícnu poškozená více, může začít krvácet. Meléna a zvracení krve pak mohou být doprovázejícími příznaky tohoto stavu.
 
5. Nádory horních částí trávicího traktu – Nádory v dutině ústní, nosohltanu, rakovina jícnu i rakovina žaludku se mohou projevit krvácením, pokud při svém růstu naruší některou z větších cév. Patřila by sem teoreticky i rakovina tenkého střeva, ta se však vyskytuje velice vzácně. Tenké střevo ovšem může být postiženo metastázami jiných nádorů.
 
6. Předávkování se léky „ředícími krev“ – Mezi léky, které umí ředit krev, patří Aspirin a jemu podobné protizánětlivé léky, dále pak Heparin, Warfarin a nízkomolekulární hepariny. Zejména předávkování Warfarinem je častou příčinou krvácení u starších lidí.7. Melounový žaludek - Jedná se o vzácnější stav spojený s rozšířením slizničních cév v dolní části žaludku. Odborně tomuto stavu říkáme gastrická antrální venektázie. Většina případů melounového žaludku se nijak neprojevují, ale v některých případech krvácení z rozšířených cév může způsobit vznik melény.
 
Projevy: Klasická meléna má vzhled černé dehtovitá stolice, která nepříjemně páchne. Zápach je kromě barvy taktéž důležitým rozpoznávacím znakem. Při užívání preparátů železa při chudokrevnosti z nedostatku železa bývá stolice také černá, ale zápach chybí. V tomto případě se nicméně o melénu nejedná!
 
Diagnostika: V případě nálezu melény je nutné vyšetření per rectum – nález černé krve na rukavici je velmi varovné. Dále je nutné rychlé vyšetření trávícího traktu gastroskopií. Tato dostupná metoda v ideálním případě umožní prohlédnout trávicí trakt od jícnu až po horní část tenkého střeva a v případě nutnosti může lékař pomocí endoskopického přístroje krvácející ložisko ošetřit.
 
Součástí vyšetření je i odběr krve a její laboratorní vyšetření. Zejména nás zajímá množství červených krvinek a hemoglobinu. V případě zjištění velké krevní ztráty je nutné ji opatrně nahradit infuzemi, či transfuzí. Je nicméně nutné být v doplňování opatrný – pokud ztracený objem doplníme příliš, tak se krvácení může paradoxně ještě zhoršit.
 
Léčba: Léčba se liší podle příčiny. V podstatě platí, že v méně vážných stavech lze pacienta monitorovat a čekat, až krvácení samo skončí. Můžeme podávat léky (obvykle nitrožilně), které napomáhají zastavit krvácení a případně nitrožilně opatrně doplnit ztracený objem krve. U žaludečních vředů a poškození jícnu při refluxu se s dobrým efektem podávají léky snižující produkci žaludeční kyseliny. Při větším krvácení, které akutně ohrožuje na životě, se gastroenterolog pokusí zastavit krvácení endoskopickým přístrojem. Někdy je nutné předat pacienta chirurgům, kteří krvácení zastaví operačně.
 
Co jste nevěděli o "prdění" :-)

Prdí každý! I ta největší dáma i strojený džentleman si potřebuje ulevit, dát světu pořádnou ránu. Ve střevech se nám vytvoří od půl až po dva litry plynu. Záleží, zda si dáváte jen suchou rýži nebo fazole. A to musí jít ven, abychom nebyli jako balón. Prdění má jednoduše své kouzlo i tajemství.
Co je typický prd? Zdravý, krásný, tichý špion, i mohutný hromotluk má přibližně 59% dusíku, 21% vodíku, 9% oxidu uhličitého, 7% metanu a 4% kyslíku. To vysvětluje, proč se nám najednou tak těžce dýchá, když si někdo v zavřené místnosti pořádně uleví. 

Ženy smrdí častěji!

Průměrný člověk, i když si to nepřizná, odfoukne průměrně 14 krát denně. Rozhoduje samozřejmě strava, ale tentokrát máme jako muži trumf v rukávu proti všem voňavým dámám. Ze stejné stravy mají tendenci vytvářet mnohem více plynů než muži. Muži jen častěji prezentují své pochody, ale rozhodně méně naprdí. Ve spánku si neporadíte. I kdybyste celý den chodili se zadkem stisknutým jako svěrák, jakmile zavřete oči, už to syčí. Spánek je dokonalý pro uvolňování plynu, a to je jeden z důvodů, proč po vydatném spánku třeba ráno je třeba vždy vyvětrat. Jaksi se hůře dýchá při takové koncentraci metanu a dusíku.

Prdy a globální oteplování.

Ano, mají ho na svědomí. Ale ani ne tak lidské, jako ty termití. Takoví malí živočichové prdí víc, než všichni ostatní a mají silný metanový náboj. Plynatost termitů je druhý největší zdroj metanu na světě. Kdo neprdí, má skutečně vážný problém. V nemocnicích koluje fráze, že prd pacienta je orchestrem chirurga. Je totiž znakem, že vaše střeva pracují jak mají a zažívací trakt se začíná podobat švýcarským hodinkám. Neprodukovat plyny znamená koketovat se smrtí. Na zaražené prdy zemřelo několik čínských císařů, kterým v prdění bránila dvorní etika. Plyn se ale šíří relativně pomalu, difuze průměrně trvá 10 sekund od osudového momentu, než ucítíte nějaký divný závan vůně u nosu. Alespoň víte, kolik máte času na únik z výtahu. 

Poslední prd přijde po smrti. Kdo si myslel, že to poslední, co tomuto světu zanecháte, jsou slova rozloučení, velice se mýlí. I po smrti z těla unikají plyny, a to rovné tři hodiny. Takže i když už budete v podsvětí a začnete se rozhlížet po nových možnostech na druhém světě, vaše tělo si na rozloučenou s vámi ještě klidně párkrát odprdne. 


AUTOR ČLÁNKU: Primář MUDr. Jan Miklánek, Studio zdraví, K Milíčovu 734, 149 00 Praha 11 – Háje, t.č. 606 802 598.

7 let praxe jako primář v rehabilitačním ústavu Kladruby, dvouletá spolupráce s MUDr. Josefem Jonášem v Týnské uličce v Praze a nadšenec pro alternativní diagnostické a terapeutické metody. Světoznámý lékař i léčitel, od roku 1998 prezident akupunkturní společnosti a od roku 2000 prezident společnosti SALOCO. 40 let praktických zkušeností s alternativní diagnostickou a léčebnou holistickou medicínou. http://studioprozdravi.webnode.cz


Související články:

MUDr. Jan Miklánek: NEPIJTE TO KAFE S MLÉKEM!!!

Jitka Bičíková: NEBEZPEČNÉ CVIČENÍ PŘI OBEZITĚ a ZAVODNĚNÍ TĚLA aneb hodně cvičíte a stále nehubnete?

DUCHOVNÍ PŘÍČINA OBEZITY a celulitidy v naší mysli

MUDr. Jan Miklánek: Nebezpečí půstů aneb pozor na přehnané hladovění! 

Nejzajímavější články na našem portálu

 • Jitka Bičíková: BABIČČINY RECEPTY na ČIŠTĚNÍ LYMFY - 2. díl

  Jitka Bičíková: BABIČČINY RECEPTY na ČIŠTĚNÍ LYMFY - 2. díl Odvodňovací, detoxikační a LYMFU čistící potraviny :) Jablečný ocetJe jediným octem, který nevyvolává v těle kyselou reakci. Napomáhá trávení, vstřebávání potravy a vylučování, proto je dnes rovněž doporučován jako prostředek k hubnutí. Bývá oblíbenou přísadou do zeleninových salátů. ChřestVýborně odvodňuje, čistí ledviny a tím zbavuje tělo Číst dál
 • ČASOPIS ŠIFRA: V Česku se místo potravin prodávají odpadky

  ČASOPIS ŠIFRA: V Česku se místo potravin prodávají odpadky Hnusnější, zato dražší. Potvrzeno černé na bílém: V Česku se místo potravin prodávají odpadky Ví to každý, kdo byl někdy v Německu nebo Rakousku a navštívil nějaký tamější obchod. Jídlo, které se prodává tam, má úplně jinou kvalitu než to, čemu říkáme jídlo a prodává Číst dál
 • Kvantová terapie: LIMITY EXISTUJÍ POUZE V NAŠÍ HLAVĚ

  Kvantová terapie: LIMITY EXISTUJÍ POUZE V NAŠÍ HLAVĚ Jsme hrdí na naše absolventy a na to, jak dělají svět skrze sebe krásnějším. Děkujeme Pavlíně za sdílení jejího příběhu. : "Přijela jsem k nehodě osobního auta a motorky. Viděla jsem u svodidel ležet motorkáře a postávat lidi kolem. Já vyběhla z mého auta, hlavou mi Číst dál
 • Mojmír Mišun: Slovanství v dnešní době

  Mojmír Mišun: Slovanství v dnešní době Dostáváme se do společnosti, která převrací a mění snad úplně všechno. Tedy i to, na čem vyrůstá životaschopná, morálně vyspělá duchovní společnost. Často vyvstává otázka, kdo a proč ji takto řídí a co tím sleduje. Jsme snad už jen manipulováni? Pokusím se podat svůj pohled, Číst dál
 • Časopis Šifra: Včelstva vymírají jako nikdy v historii. Dva včelaři vyrazili do boje za jejich záchranu

  Včelstva vymírají jako nikdy v historii. Jablka, jahody, okurky, med… Přibližně třetina našich potravin závisí na rostlinách, které opylují včely. Na celém světě probíhá dramatický úhyn včelí populace, který je podle odborníků zapříčiněn monokulturami, parazity a pesticidy. Dva biovčelaři ze severního Německa už toho mají dost a rozhodli se s tím Číst dál
 • TV je psychosociální zbraň

  TV je psychosociální zbraň Je to kruté zjištění ale uvědomuji si, že když se občas koukám na TV tak se přistihnu, že na obrazovku jenom tupě zírám. Na nic nemyslím a zírám. U televize zásadně nepřemýšlím, podvědomě ji vyhledávám jako rychlou zábavu. Jako útěk před stresující realitou plnou problémů. Číst dál
 • Olga Pěchotová: Jak se v našem horoskopu ukazují problémy s fyzickým tělem?

  V astrologii se informace o našem fyzickém těle a zdraví dozvídáme z 1. a 6. domu horoskopu. 1. dům vypovídá o našem fyzickém vzhledu, postavě a také o případných poporodních komplikacích souvisejících s naším tělem a zdravím.Přes ascendent a tedy hrot 1.domu Duše vstupuje do Číst dál
 • Radka Svobodová: Osm tipů, jak zvýšit své sebevědomí

  Radka Svobodová: Osm tipů, jak zvýšit své sebevědomí Otázka zdravého sebevědomí souvisí především s pocitem vlastní hodnoty. Naše společnost nám vštěpuje, že velikost naší hodnoty se úměrně zvyšuje nebo snižuje v závislosti na tom, jak se dokážeme přizpůsobit očekávání svého okolí. Jestliže nás v minulosti naučili, že nesmíme vyčnívat z řady, máme být Číst dál
 • Michal Říha: Proč je chůze na boso tak prospěšná?

  Michal Říha: Proč je chůze na boso tak prospěšná? Masážemi chodidel, reflexologií, se zabývám již 14 let a krom toho chodím bos, co to jen lze. Je to přirozené a je dobré být přirozený. Řekněme si: Proč je dobré choit bos? Noha, přesněji chodilo, je to, co každý z nás od zrození do konce Číst dál
 • Nikol Březinová: Vibrační vlastnosti drahých kamenů - růženín, aventurín, perly

  Nikol Březinová: Vibrační vlastnosti drahých kamenů - růženín, aventurín, perly Krásný den Vám všem. K našemu dnešnímu novému rudrakshovému náhrdelníku a náramku přináším povídání. Na náhrdelníku můžete vidět kombinaci několika kamenů. Naleznete zde perličky, růženín, ale i nádherný a třpytivý modrý avanturin. Takže abychom to vzali postupně něco málo k perličkám. Perly jsou drahokamy moře. Číst dál
 • Karel Gott: Bojím se o tento svět: "Běh světa řídí ilumináti, lóže a mysticko-okultní organizace."

  Obálka Magazínu Lidových novin Když už se Karel Gott rozhodne vyjádřit veřejně jiným způsobem než písní, stojí to rozhodně za to. Hovořit s ním o historii 20. století, globalizaci nebo třeba o Václavu Havlovi je silný zážitek. Matador české pop-music na chvíli odloží svůj charakteristický Číst dál
 • Lucie Meškanová: Co mohu udělat, když ve svém životě zažívám těžkosti?

  Lucie Meškanová: Co mohu udělat, když ve svém životě zažívám těžkosti? Mé vnímání dnešních dní V mém vnímání bylo naplněno, vše máme k dispozici, vše již “víme”. Není co hledat. Je potřeba postavit se na světlo, do své pravdy a Být. Co to znamená pro naší každodennost? Je to apel na to, abychom se stali “svatí”? Číst dál
 • Adéla Chytilová: Zaměřte pozornost na dostatek

  Adéla Chytilová: Zaměřte pozornost na dostatek Děláme to všichni, s oblibou kritizujeme vše okolo nás, práci, partnera, přátele, situace. Proč máme takovou potřebu zaměřovat se jen na negativní momenty v našich životech? Možná je to naším nastavením, takový český pesimismus, mít pocit, že nám stále něco chybí ke štěstí. Obecná nespokojenost, Číst dál
 • Jitka Bičíková: PROČ SE LYMFA NEMÁ ČISTIT JEN na JAŘE aneb lymfu máme čistit celý rok!

  PROČ SE LYMFA NEMÁ ČISTIT JEN na JAŘE aneb lymfu máme čistit celý rok! PROČ JE LYMFA TAK DŮLEŽITÁ? TĚLO SPRCHUJEME A OMÝVÁME DENNĚ, PROTOŽE NEČISTOTY "VIDÍME". ihned. LYMFU (NAŠE VNITŘNÍ PROSTŘEDÍ) NEVIDÍME, ALE O TO VÍCE JE ZRÁDNĚJŠÍ, ŽE právě TO, "CO NEVIDÍME", škatulkujeme do pocitu, že to není tak důležité. Pak se "najednou" divíme, "KDE SE VZALY Číst dál
 • ČASOPIS ŠIFRA: Wi-Fi - Problém, který nevidíme

  ČASOPIS ŠIFRA: Wi-Fi - Problém, který nevidíme Wi-Fi: Problém, který nevidíme Hladina elektromagnetického záření je zvlášť ve velkých městech v řádu tisícinásobků vyšší, než by bylo přirozené. To může podle některých odborníků narušit náš vnitřní systém. Jednou v létě se Per Segerbäck vydal na procházku, při níž potkal souseda, který bydlí zhruba Číst dál
 • RHASSOUL – MAROCKÝ LÁVOVÝ JÍL minerální zázrak na tělo, pleť i vlasy

  RHASSOUL – MAROCKÝ LÁVOVÝ JÍL Marocký jíl (také zvaný ghassoul z arabského slova „ghassala“– čistit) je exotický jíl, který se před miliony let usazoval v tehdejším moři na území dnešního pohoří Atlas. Vyniká výbornými čistícími účinky – marocké ženy ho užívají místo mýdla nebo šampónu. Marocký jíl je těžen na severovýchodě Číst dál
 • Lucie Švecová: Když doma straší a nejen to

  Lucie Švecová: Když doma straší a nejen to Všichni milujeme svůj domov a pocit, že jsme někde doma. Avšak i naše obydlí má svoji paměť a vědomí. Proto se někde cítíme nevysvětlitelně dobře a někde, i když nedokážeme říci proč, se cítíme nepříjemně. A nebojte, dnešní článek nebude zas tak strašidelný, jak říká Číst dál
 • Ivana Valová: VIZE Z ATLANTIDY

  Ivana Valová: VIZE Z ATLANTIDY Byla jsem oboupohlavní bytostí, mužem i ženou. Ta bytost byla tvořena aspektem muže a ženy, kteří se drželi za ruce a dívali se do jasného světla krystalu, který vyrůstal mezi nimi. Čerpali z něj energii a byl pro ně zdrojem všech informací. Přes jeho záři Číst dál
 • Ivo Kotek: Utěšování Vás zničí!

  Ivo Kotek: Utěšování Vás zničí! Známe to všichni. Procházeli jsme nepříjemným životním obdobím a potřebovali jsme se někomu svěřit. Naši přátelé nás vyslechli a hned vzápětí většinou dodávali: “neboj, to bude dobrý” nebo “za pár let se tomu zasměješ”, “vykašli se na něj/ní” atd. Proč nám nebylo lépe? Abych to Číst dál
 • Soňa Sofi: NUMEROLOGIE - Jak vybrat název firmy z numerologického hlediska?

  Soňa Sofi: Jak vybrat název firmy z numerologického hlediska? Při výběru názvu vaší firmy je důležité, abyste našli takový název, který bude přispívat k dobrému rozvoji podnikání a umožní vám uskutečňovat vaše vytyčené cíle. Zároveň s tím však musíte vědět, co chcete, čeho chcete dosáhnout. Každý podnikatel si přeje, aby se jeho firmě dařilo Číst dál
 • Očima laskavé rebelky: Stíháte být šťastní?

  Očima laskavé rebelky: Stíháte být šťastní? Dneska mě u snídaně pod pergolou, kam krásně svítilo sluníčko a při pohledu na záplavu voňavých kytek v truhlících zaplavil ohromný pocit vděčnosti a klidu, pocitu, že jsem přesně tam, kde chci být. A že to tak nebylo vždycky, vlastně že to tak nebylo dost Číst dál
 • Soňa Sofi: Jak zjistit z numerologie kým jsme byli a jak jsme zemřeli v minulém životě?

  Jak zjistit z numerologie kým jsme byli a jak jsme zemřeli v minulém životě? Zajímá vás, zda jste byli v minulém životě mužem či ženou nebo příčina smrti, co nás čeká po fyzické smrti? Tak to vše a mnohem více dokáže vědní disciplína numerologie. VAŠÍ OSOBNÍ CESTOU K SEBEZDOKONALENÍ POMOCÍ POCHOPENÍ ZÁKONITOSTÍ KARMY, MINULÝCH ŽIVOTŮ MŮŽETE OBJEVIT SAMI SEBE. Číst dál
 • Magazín BIOOO: CO JE VAZELÍNA A PROČ JI MAJÍ RÁDI VÝROBCI KONVENČNÍ KOSMETIKY?

  CO JE VAZELÍNA A PROČ JI MAJÍ RÁDI VÝROBCI KONVENČNÍ KOSMETIKY? Existuje taková vtipná průpovídka, že máme rádi „přírodní“ kosmetiku s vazelínou, protože ropa je přece z přírody. Je to narážka na „přírodní“” kosmetické přípravky, které jsou plné této ropné složky, a je hodně důvodů, proč bychom ji rádi mít neměli. Z přírody je leccos a Číst dál
 • Alžběta Matiášová: Jak zmírnit homeopaticky následky očkování?

  Jak zmírnit homeopaticky následky očkování? Očkování je v naší zemi povinné. Je mnoho studií, které potvrzují blahodárné účinky plošného očkování. Je mnoho studií, které potvrzují spoustu škodlivých následků. Jak se v tom vyznat, zorientovat? Já vnímám, že vše má svůj smysl, i když se nám to zdá nesmyslné. Očkování na Číst dál
 • Nacisté ukradli symbol svastiky Slovanům

  Nacisté ukradli symbol svastiky Slovanům Slovanské Svastiky byly používány našimi Předky na ochranu lidí, zvířat, polí, obydlí i hospodářských stavení před temnými silami. Dodávaly sílu, harmonizovaly prostředí, umocňovaly léčitelské i jiné duševní a duchovní schopnosti. Naši Předkové věděli, jak jsou mocné, a znali jejich velkou sílu. Proto je používaly jako Číst dál
 • 1
 • 2
 • 3
national cpr association