Adéla Chytilová: Jak říkat druhým NE?

Říkejme ANO sami sobě, a tím bude říct NE druhým mnohem jednodušší. 

Všichni se občas bojíme říct druhému NE. Máme pocit, že se na nás urazí, naštvě nebo že si o nás bude myslet něco nelichotivého. Často se bojíme ztráty přízně a pověsti. Slovo NE si spojujeme se sobectvím, neochotou či zradou. Jsme naučeni říkat primárně druhým ANO, i když to tak necítíme. Potlačujeme svoje touhy, potřeby i emoce, jenom, abychom nemuseli druhým říct to ošklivé slovíčko NE. 

Zaslepeně jdeme za hlasem našeho ega, které nspřádá domněnky, jak bychom mohli o hodně přijít a že bude lepší se omezit a druhému ustoupit či vyhovět. Tak a dost! Ano, TAK A DOST řekněme svému egu a dejme mu jasně najevo, kdo je tady pán! Jedině tak zastavíme koloběh myšlenek a strachů, které se pojí se slovem NE. 

Víte proč je slovo NE tak důležité v rámci sebelásky?

Protože jakmile máte chuť říct NE, ale raději řeknete ANO druhým, říkáte tím NE sami sobě. Říkáte tím NE vašim potřebám, snům, cílům, relaxu, samotě, citům, emocím, zdraví apod. Ten nejdůležitější vztah je vztah sám k sobě. 

Žijete-li jen pro druhé, plníte jejich očekávání a slovo NE od vás nikdy nikdo neslyší, zaručuji vám, že stejnou měrou tak vy sami neslyšíte od sebe ANO. Kolikrát jste na úkor sebe řekli druhým ANO? Kolikrát jste ale řekli ANO sami sobě? Nepamatujete si, že? 

Je důležité najít jeden velký důvod proč si chcete říct ANO. Je podstatné si ten důvod vysvětlit a dát mu váhu, např. chci jít na masáž, protože mě bolí záda a zasloužím si to, a proto kdokoliv bude chtít teď moji pozornost, tak NE. Jakmile najdete velký důvod proč říct ANO sami sobě, bude lehčí říct NE druhým. Řekněte mu to však laskavě a citlivě, vysvětlete mu, že to děláte pro sebe a že vám na tom záleží, že to není nic osobního proti němu, ale že si teď dáváte přednost. 

Naučme se měnit ty staré vzorce, které nás vedly k tomu, že my jsme naprosto nepodstatní a hlavní je vyhovět okolí. Zapomeňme na to, že NE je zlé, to slovo existuje, aby bylo používáno i námi. Dejme zelenou sami sobě, posilujme naše hranice a zásady, dopřávejme si a mějme sami sebe rádi natolik, aby se nám chtělo říkat ANO sami sobě. 

Mimochodem ti praví lidé vám to ANO budou přít a budou respektovat vaše rozhodnutí. Kdokoli, kdo by byl proti, má problém sám se sebou, takže to ještě více utvrdí vaše ANO. Takže přeji ANO všem :-)


Adéla ChytilováAutorka článku: Adéla Chytilová www.sebe-laska.cz Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jsem nadšená lektorka pozitivního přístupu k životu. Věnuji se sebelásce a naučím Vás, jak opět najít sami sebe. Jako své poslání vnímám pomáhat druhým objevovat jejich ztracené JÁ, učím je naslouchat svému srdci a hledám v nich jejich přednosti. Pojďme společně měnit stará přesvědčení, která o sobě máte a nauče se, jak přijímat sami sebe s láskou.  


Související články: 

Adéla Chytilová: SEBELÁSKA – JAK SI JÍ VYSVĚTLIT?

Vendula Kociánová: „Nemám peníze“… zaklínadla, která z nás dělají chudáky

Ava Chrtková: Když netečou peníze jak by měly aneb něco tady SMRDÍ!

Očima laskavé rebelky: Stíháte být šťastní?

LÁSKA K SOBĚ SAMÉMU ZMĚNÍ VAŠI KARMU

Novinky ze všech kategorií článků

PODPOŘTE NAŠÍ PRÁCI A ZAŠLETE NÁM FINANČNÍ DAR, VELICE DĚKUJEME.
2201380141/2010. Pro platby ze zahraniční: FIO Banka, a.s.
IBAN: CZ7720100000002201380141

NEBO PŘES PAYPAL třeba 111,- nebo 222,- Kč