Znáte to určitě také. Žije ve vašem okolí nebo si dokonce úspěšně platí pronájem ve vašem podvědomí. Takový ten vysavač energie, který mluví velmi vtíravým a velmi zvučným hlasem.
A je úplně jedno, zda je převlečený do šatů vaší kamarádky, vašeho souseda nebo se převtěluje do drásající součásti vašeho podvědomí a říká si starý, zakořeněný a negativní vzorec.
S podzimem a předvánočním časem začíná období, kdy mnoho lidí sklízí plody své vědomé práce na sobě. Bohužel ne vždy jsou čerstvé a voňavé, leckdy zapáchají a jsou nepoživatelné.
Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že je ve vašem životě něco špatně a bylo by dobré s tím něco začít dělat se může paradoxně spustit sebezničující reakce. Protože osvětlením situace a náhledem na sebe samého zvenku přichází i úderné uvědomění, že se toho na ,,vyřešení“ nahromadilo příliš.
Můžete si uvědomit, že:
-žijete život, který vlastně žít nechcete, cítíte frustraci a vyčerpání
-plníte ostatním jejich přání a oni už to považují za automatickou samozřejmost
-v práci vás to nebaví a vnímáte větší a větší nechuť při odchodu do zaměstnání
-pociťujete úbytek energie a nedostatek kvalitního spánku
-máte problémy v mezilidských vztazích, často o komunikaci nejevíte zájem
-nespokojenost s vlastním životem vás užírá a nevíte jak z toho ven
Někdo se v podobné situaci hroutí, jiného to nasměruje do ordinace odborníka a další se rozhodne nasměrovat úsilí k nápravě škod sám. Zkrátka si řekne, STOP – začnu jinak. Každý člověk je originál a co jinému pomůže skoro okamžitě, na jiného nemá velký vliv.
Jedním z účinných ověřených postupů v transformaci vašeho myšlení je tzv. ROBINSONOVA METODA.
Vychází z reálné situace a vždy hledá ještě několik dalších možností, jak se na situaci podívat z jiného úhlu pohledu. Metoda čerpá z příběhu Robinsona Crusoa a lze aplikovat na každou životní situaci, která se vám právě nyní děje.
-První tvrzení je: „Všichni kromě mne se utopili.“ Než se začne Robinson hroutit, z jiného úhlu pohledu může vidět: „Já jsem přežil. Jsem tu, živý, zdravý, mám hlavu, ruce a nohy.“
-Druhé tvrzení: „Nemám žádné oblečení!“ Jiný úhel pohledu: „Tady je ani nepotřebuji, naštěstí jsem ztroskotal na velmi teplém místě.“
-Další fakt: „Nemám žádné přístřeší.“ Varianta: „Mohu si nějaké najít, postavit a ještě se u toho něco přiučit.“
-„Nemám žádné jídlo.“ – „Budu si muset nějaké obstarat.“
-„Jsem tu úplně sám.“ – „No konečně.“
-„Přišel jsem o veškerý majetek.“ – „Tady nemám peníze za co utratit. Moje bohatství jsou moje zkušenosti.“
Je potřeba si emoci vědomě prožít a až pak hledat úhel pohledu, který umožní využít situaci k růstu a ke změně, která je přínosná pro váš celkový stav mysli. Nejdříve projděte procesem truchlení, dovolte si prožít bolest, žal, smutek, zoufalství, a pak teprve hledejte, co vás tato situace učí.
Nejde o útěk před emocemi, které byste prožívat nechtěli, jde o vědomou seberegulaci a kultivované vyjadřování svého prožívání, které naopak povede k vašemu zocelení a posunu.
Pokud přijmete nyní možnost, že z každé situace lze čerpat i něco veskrze pozitivního, uděláte obrovský krok vpřed. Ne vždy to jde hned, ale vždy to (za nějakou dobu) JDE. Také jsem bojovala s nepřízní osudu a tak neplácám jen tak do větru. Chcete-li, můžete si o tom přečíst v povídání Rozchod, smrt a Stáňa z pláže definovaly můj nový život.
Často dělám rozhovory s lidmi, kteří z mého pohledu mají co předávat ostatním. Petr Casanova, zakladatel projektu First Class mi na otázku o strachu odpověděl:
,,Sevřen strachem jsem byl hodně jako malý kluk. Byl jsem v zajetí svých vlastních představ, hlavně v noci, kdy jsem se bál pohnout, zachumlaný v posteli, a byl jsem přesvědčen, že za skříní je strašidlo. Teprve čas mě naučil v té chvíli rozsvítit, jít se tam podívat a přesvědčit se, že mohu klidně spát.“
Každý z nás je někdy na startovní čáře a každý z nás cítí potřebu začít na sobě pracovat v jiné fázi života. Pro jednoho to je celoživotní poslání, pro druhého východisko z nouze a pro třetího záchrana v době, kdy už neví jak dál.
Když se v rámci jednoho výzkumu začalo sledovat, nad čím se trápíme, došli vědci k překvapivým výsledkům:
-přibližně 40 procent starostí se týká toho, co se nikdy nestane
-30 procent se týká naší minulosti – toho, co se už stalo
-15 procent starostí se zabývá tím, co si o nás řeknou druzí lidé
-12 procent starostí se točí okolo neopodstatněných obav o naše zdraví nebo zdraví někoho z rodiny
-3 procenta se týkají skutečně odůvodněných starostí
Nestálo by za to být si více vědomi toho, kvůli čemu si to vlastně starosti děláme?
Pokud se dostanete do situace, v níž se vás stále znovu zmocňují starosti, které nepatří do oněch tří odůvodněných procent, zkuste aplikovat Robinsonovu metodu v praxi. Na vás záleží, na co zaměříte svou pozornost.
Robinsonovi zachránil život právě takto vědomě zvolený pocit štěstí. Jeho metoda je dodnes natolik účinná, že si ji s úspěchem může osvojit každý.
5 tipů jak zlepšit život hned najdete v tomto článku.
Autorka článku: Barbora Englischová
Barbora Englischová, autorka projektu DETOXIKUJ ŽIVOT, publicistka a maminka zelenookého kudrnáče. ,,Pomáhám lidem, kteří padají v jakékoliv životní oblasti směrem dolů, roztáhnout jejich křídla. Není důležité v jaké životní fázi se právě nacházíte, důležité je co začínáte dělat právě nyní. Svoji intuici s láskou tříbím již přes dvacet let a skrze ni a s vhledem do podstaty vědomí vám nabízím nový životní náhled, pojmenování původce problému ve vašem životě a pomocnou ruku při změně směru vaší životní cesty."