Spekulace o mimozemském životě existují minimálně od 17. století, tedy od doby, kdy začala být Země vnímána plošně jako kulatá. Už Voltaire sepsal text o obru žijícím na Měsíci, který navštěvuje Zemi. Masivněji se však tento motiv začal objevovat až s počátkem 20. století, například Edgar Rice Burroughs a jeho Princezna z Marsu (1912). V těchto raných textech jsou mimozemšťané spíše alegorií lidí, i jako lidé vypadají, mluví lidskou řečí a chovají se jako lidé. Dějiny fenoménu UFO (tzn. Propojení myšlenky mimozemských bytostí s neidentifikovatelnými létajícími objekty) ve vlastním slova smyslu začínají cca v 30. letech 20. století se vznikem masových médií s celosvětovým dosahem. Do té doby jsou tu a tam doložena ojedinělá lokální pozorování neznámých vznášejících se objektů, nicméně nemohlo dojít k vzájemnému dorozumění mezi těmi, kdo je pozorovali, napříč geografickým prostorem.
To se mění v 30. a 40. letech 20. století, tedy za 2. světové války, kdy dochází k masovému pozorování různých podivných jevů, zejména v severní a střední Evropě a v Severní Americe. V té době však lidé převážně připisovali tyto fenomény vojenství (každá strana se domnívala, že původcem jevů je protivník). K velkému zlomu dochází v roce 1946, kdy proběhlo paralelně pozorování Kennetha Arnolda poblíž Mount Rainier, který spatřil skupinu pohybujících se fenoménů připomínajících polévkové talíře (odtud termín Flying saucer, létající talíř). Téhož roku došlo k incidentu v Roswellu, kde měl havarovat neidentifikovatelný objekt: armáda oficiálně prohlásila, že jde o „objekt zajišťující národní bezpečnost“ (National security item). Případ byl rychle zapomenut a znovu se dostal na světlo až v 70. letech, kdy ufologové Stanton Friedman a William Moore objevili svědky, kteří tvrdili, že na místě byly trosky havarované kosmické lodi. Právě roswellský případ se stal jedním z nejslavnějších UFO případů, kolem něhož se vyrojilo množství konspiračních teorií. Ty podporoval dlouhodobý zájem CIA o UFO, který stál na obavě, že fenomény jsou ozvukem sovětského testování zbraní. Vzniklo mnoho vládních projektů zkoumajících UFO, nejslavnější byl PROJECT BLUE BOOK (1952-1969).
Filmů zabývajících se létajícími talíři a meziplanetárními setkáními je celá řada. Občas vyprávějí o únosu lidí mimozemšťany, jindy o snaze navázat komunikaci a někdy se zaměřují na nekompromisní střet civilizací. Které z nich byste rozhodně neměli minout?
Oheň v oblacích (1993)
Arizonské městečko Snowflake ve White Mountains 5. listopadu 1975. Skupina vyděšených dřevorubců se vrací z lesa s neuvěřitelnou zprávou: jejich kolega byl unesen létajícím talířem! Podle autobiografického románu Travise Waltona ze 70. let byla o necelé dvě dekády natočena filmová adaptace, která dodnes patří mezi nejprecizněji zpracovaná díla o únosu mimozemšťany (Fire in the Sky). Film, který je někdy omylem považován za sci-fi, se alespoň v základních rysech drží skutečné výpovědi Travise Waltona a jeho přátel. Neřeší však ani v nejmenším „ufologickou“ problematiku. Ani otřesné zážitky Travise uvnitř mimozemské lodi netvoří hlavní páteř celého příběhu. Místo tohoto poměrně atraktivního tématu si tento film vzal na mušku něco úplně jiného: chování lidí náhle postavených do mimořádné situace.
Tento film je vynikající psychologickou sondou do nitra lidí, kteří jsou postaveni do krajně neobvyklé situace. Je to výpověď o nedůvěře a podezíravosti, která se skrývá v každém z nás, když ztratíme jistotu každodenní rutiny. Ukazuje, jak snadno lze vykolejit mezilidské vztahy v případech, kdy jsou lidé konfrontovaní s něčím naprosto neznámým, s něčím, co odporuje naší dosavadní životní zkušenosti.
Nejen pro ufology je zajímavá zpráva, uvedená až v závěrečných titulcích. Hovoří o tom, že v únoru 1993 se celá skupina dřevorubců i s Travisem Waltonem znovu podrobila důkladné zkoušce na detektoru lži. A výsledek? Jednoznačný – všichni hovoří pravdu!
The UFO Incident (1975)
Pozapomenutelný film na první pohled zaujme jen účastí slavného Jamese Earla Jonese (hlas Dartha Vadera), přitom se však jedná o dramatizaci hojně medializovaného únosu Barneyho a Betty Hillových. Případ z roku 1961 byl totiž prvním veřejně známým případem kontaktu vesmírných bytostí s americkými občany. Odehrál se v oblasti White Mountains, v New Hampshire. Manželský pár nejprve nahlásil pozorování létajícího talíře a během události oba manželé ztratili vědomí. Později si v hypnotickém stavu vybavili další detaily, podle nichž se dokonce ocitli na palubě vesmírné lodi. Právě tento případ stál za následnou popularitu filmů i knih o kontaktu s mimozemšťany.
Při hypnotickém sezení Betty podrobně hovořila o tom, jak její tělo zkoumají na neznámém místě velmi podivné bytosti. Později nakreslila „hvězdnou mapu“, kterou ji ukázali mimozemšťané. Až v roce 1969 amatérský astronom identifikoval Zetu Reticuli, binární systém. Barneyho terapeut popsal velmi ponižující postup: „…nad jeho genitálie bylo umístěno něco co připomínalo hrneček. Nezažil orgasmus, ačkoli Barneymu byl odebrán vzorek spermií…Do konečníku mu byla vložena tenká trubička nebo válec a rychle odstraněna…“.
Čtvrtý druh (2009)
Děj se odehrává v nepříliš známém městě jménem Nome, které je na Aljašce, kde skutečně od 60. let došlo k několika dosud neobjasněným zmizením. Ve filmu jsou zobrazeny autentické snímky natočené psycholožkou Abigail Tyler, která zaznamenávala podivné události, jež se staly během jejích sezení. Přestože thriller Čtvrtý druh není dokument ale „pouze“ zfilmovaný příběh, neváhal režisér Osunsanmi použít ve filmu i nikdy nezveřejněné videonahrávky pořízené doktorkou Tylerovou. Pro natáčení vyslechl děsivé zpovědi několika dalších svědků, jež se všechny shodovaly v nejmenších detailech.
V roce 1972 byla stanovena stupnice vyšetřování případů s podezřením účasti mimozemské inteligence. Zpozorování UFO bývá označeno jako první druh setkání, shromáždění důkazů znamená druhý stupeň, kontakt s mimozemšťany je druhem třetím. Poslední, čtvrtý druh setkání, označuje únos. Dokumentace třetího a čtvrtého druhu setkání neexistovala. Donedávna.
Spojení (1989)
Jedná se o adaptaci autobiografické knihy známého amerického spisovatele Whitleyho Striebera o jeho údajných kontaktech s mimozemšťany. Vše začíná nepříjemnou noční můrou, v níž se spisovatel musí utkat s podivnými šedivými bytostmi. Druhý den si však nedokáže podivný sen vybavit, pouze za levým uchem objeví podivný vpich. Děsivé představy se vracejí a nenechají jej v klidu. U psychiatra se Whitley dostane do skupiny pacientů, kde se seznámí se ženou, která přesně popíše bytosti, s nimiž se setkává během děsivých nočních zážitků. Whitley však odmítá skutečnost, že by jeho noční návštěvníci byli něčím víc než snem.
Strieber se psaní věnuje již více než 40 let. Jedné noci na konci 80. let bylo jeho psaní přerušeno mimozemským únosem. Stalo se tak v severní části New Yorku a Strieber vylíčil tuto zkušenost ve své knize s názvem Společenství v roce 1987. Ve své knize Klíč popsal další mimozemské setkání, o kterém tvrdí, že se odehrálo v Torontu. Striebera spícího ve svém hotelovém pokoji probudil 6. června 1998 uprostřed noci záhadný cizinec. Z počátku si myslel, že se jedná o číšníka pokojové služby. Muže popsal jako pět a půl stopy vysokého, staršího tvora v tmavém oblečení. Strieber tvrdil, že návštěvník stál bez hnutí téměř hodinu a vysvětloval nebezpečí, které představuje vytvoření inteligence vyvinutější než její tvůrce. Strieber označil rozhovor za nejzvláštnější, jaký kdy v životě měl.
Přísně tajné projekty UFO: Odtajněno (2021)
Česká dokumentární minisérie Top Secret UFO Projects: Declassified se po úspěšném startu na Sky History objevila i ve světové premiéře na streamovací službě Netflix. Pár dní po premiéře patří mezi nejsledovanější pořady v rámci Netflixu na celém světě. Seriál byl vyroben společností VAC VACHLER ART COMPANY, která spolupracuje na tomto pořadu s americkou společností KM+BM Media. Všechny animace včetně postprodukce vznikly v pražském Studiu Pokrok, i když se natáčelo převážně v USA.
Petr Vachler na vlastní oči viděl UFO na Šumavě, a to se skupinou přátel. „Bylo to v pravé poledne, v létě, asi na vzdálenost 15 možná 20 metrů. Mělo tvar diamantu, hrany ale byly oblé, černá grafitová barva nic neodrážela. Na povrchu byla nejasná struktura, žádný zvuk. Bylo tam úplné ticho. UFO viselo šest metrů nad zemí a pomalinku stoupalo. Ve výšce deseti metrů změnilo směr a zmizelo za horizont severovýchodním směrem. Pohybovalo se velmi pomalu“.
UFO je téma, o které se zajímají zpravodajské služby na celém světě. Po pravděpodobném pádu UFO u Roswellu v roce 1947 vznikla CIA. Náhoda? Tajemství je to nejdůležitější, čím se můžete ohánět, pakliže jste mocný a bohatý: „Máme něco, co vy nemáte, pozor na nás!“ A „oni“ pravděpodobně spoustu věcí mají. A dobře si to hlídají. Proto po celém světě evidence o UFO prakticky mizí. – Petr Vachler