Permoníci – Elementárové země, důlní skřítci a strážci pokladů

„A jako drží ochrannou ruku nad doly svatí a světice, tak zase podzemní temné hlubiny hlídají a ovládají skřítkové. Velmi často se ukazují havířům. Jsou to tříloketní stařečkové s vousy až po břicho, někdy v havířském oblečení se svítilnou, kladivy a ostatní výzbrojí. Když se neposmíváš, když nemáš v úmyslu chovat se zle, nic nedělají, ale na některých místech řádí a tváří se velmi ošklivě. V Kutné Hoře je velmi často viděli běhat do štol a zase z nich vybíhat, a to ve velikém množství. Jeden starý rukopis udává dokonce léta, kdy za nepřítomnosti havířů – hrozilo tenkrát velké neštěstí – slyšeli lidé, jak tito permoníci škrabou, kopají, tlučou a vůbec konají havířské práce. Někdy skřítkové po vzoru havířů opracovávají kladivem železo na kovadlině. Ve stejných dutinách pak lze slyšet nepatrné, ale velmi časté údery, jako by najednou kovali tři, čtyři kováři...“

Permoník, jakožto démon obývající a střežící doly, je víceméně známý po celé Evropě – s drobnými vzhledovými a charakterovými obměnami, a samozřejmě i pod různými jmény. Samotné slovo permoník je odvozeno z německého Bergmännchen, v překladu „důlní mužíček“. Toto jméno se objevuje v mnoha variantách: permon, perkmon, pergmon, prkmont, perkást. Permoníci se vyskytují všude tam, kde se v minulosti nacházely štoly a různé důlní stavby jako např.: na Kladensku, Ústecku, Příbramsku, Kutnohorsku, Jáchymovsku nebo na Jílové a Ostravsku.

Trpaslíci se v různých podobách zjevují v lidové slovesnosti už od pradávna

Už Homér popisuje války trpaslíků s jestřáby ve svém Eposu Iliada, ale se zmínkami o tajemných malých bytostech se můžeme setkat už ve starověkém Egyptě. Jsou součástí germánské mytologie, vyskytují se např. v Eposu Edda. V Eposu Edda ze severské mytologie se trpaslíci zrodili z larev, které rozkládaly tělo obra Ymira. To byl bájný obr, ze kterého bohové stvořili celý svět. Trpaslíci jsou tedy spojeni už od počátku se smrtí a sami, podle eddické Písni o Vaftrúdnim, vznikli jako první tvorové. Trpaslíkům pak bylo bohy určené podzemí.

Claude Lecouteux ve své knize Trpaslíci a elfové středověku cituje neznámého autora z 15. století. Ten ve zkratce uvádí, že trpaslíci byli stvořeni jako první, protože země a hory byly plné zlata a drahých kamenů. Dříve musela existovat stvoření obdarovaná moudrostí a znalostí tohoto prostředí a stvoření schopná rozeznávat dobro od zla, aby všechny ty ukryté poklady sloužily svému účelu a byly uchráněny. I když tato pověst a následující text naznačují, že povaha trpaslíků by měla být veskrze dobrá, spousta dalších pověstí nás přesvědčuje o tom, že trpaslíci byli povahy všelijaké. Existují proto i názvy odlišující tyto dobré skřítky od těch zlých. K těm se zlými úmysly patří např. skřeti či goblini. Mezi ty hodné patří permoníci, kteří jsou spjati s hornictvím. Věřilo se také, že trpaslíci mají své krále, kterými jsou právě duchové příslušných pohoří. Mohl jím být tedy například Krakonoš.

Jsou ostražití, spravedliví a přátelští...

Permoníci vynikají řemeslnou zručností především ve zpracování kovů a střežení pokladů. Ve vztahu s lidmi působí pozitivně, člověku mají přinášet dobrodiní a poučení. Když člověk nevyužije šanci, kterou mu permoníci dají k dobrým úmyslům, ale přemůže ho chamtivost, nedostane se mu žádné odměny. Pokud člověka trestají, tak nikoliv pomstychtivě, ale tak, aby člověku dopřáli poučení. Když člověk jedná s čistým srdcem a nezištně, je odměněn. Permoníci nejsou zlomyslní, ale mají smysl pro humor a občas někoho z žertu poškádlí. Když horník potkal permoníka, měl ho pozdravit hlasitým „Zdař Bůh“, a pokud mu tato bytost vstoupila do cesty a odmítla uhnout, měl ji podlézt mezi nohama.

Permoníci se zjevují v různých velikostech. Od 30 cm až do jednoho metru. Většinou jsou oděni do starých havířských halen s kápí. I oni, stejně jako král, nosí za pasem stříbrné kladívko. To každému ukáže skryté poklady podzemí, a i tu nejtvrdší skálu lehce rozbije. Každý permoníček si své kladívko hlídá jako oko v hlavě. Nedej bože, kdyby ho zapomněl v dole, kde pracují lidé a lidská ruka se jeho nástroje dotkla. Člověku pak kladívko slouží jako permoníkovi, ale pro původního majitele ztratilo svou moc. Ten ho musí do roka získat zpět, aby mu král vrátil jeho kouzelnou moc. Nepodaří-li se mu získat zpět své nářadí, musí za trest opustit podzemní království. Ve světě lidí pak permoníček žalem umírá a proměňuje se v kámen.

Jsou známy příběhy, kdy havíř našel stříbrné kladívko a permoníkovi jej zapřel. Ten ale brzy zjistil, že ho dotyčný skutečně má a prosil jej o vrácení. Jako náhradu nabídl poklady země, drahé kameny a zlato. Havíř se mu však vysmál, že mu kladívko přinese větší zisk. A i když jsou permoníci mírumilovní, v tomto případě se tuze rozzlobil a zle se pomstil. Havíře zasypal a kladívko si vzal zpět. V jiném příběhu však byl havíř rozumný, kladívka se ani nedotkl, jen ho přikryl svou blůzou. Když pak skřítek svůj nástroj hledal, nabídl člověku výhodnou odměnu. Horník nabídku přijal a permoník mu pak za odměnu po celý rok pomáhal v práci.

A kam se vydat na výlet za permoníky, trpaslíky a skřítky?

Povědomí o trpaslících udržuje i mnoho artefaktů ve městech i v krajině. Například dominantou bývalého Lumpeho parku (současná ZOO Ústí nad Labem) byl tzv. Trpasličí hrádek vystavěný z kamení. Při výletech ústeckým krajem můžeme navštívit Trpasličí díru, což je název pro zbytek odvodňovací štoly z 16. století ve skále u obce Kletečná. Další odkazy na trpaslíky nacházíme například v Jetřichovicích, kde je možné spatřit Trpasličí jeskyni a projít se Trpasličí stezkou s reliéfy trpaslíků. V Malečově v okrese Ústí nad Labem je možné navštívit Trpasličí kameny, na Děčínsku mezi Labskými pískovci lze najít Trpasličí studánku. O popularitu trpaslíků se velmi zasloužila i někdejší Mareschova továrna na zahradní trpaslíky, povědomí o těchto bájných tvorech udržuje i Ústecké Muzeum, které např. v roce 2004 uvedlo projekt Rok trpaslíka.

• Kašna se sochou permoníka v Oslavanech – Postava permoníka patří mezi symboly města Oslavany. V současné době zdobí socha permoníka také kašnu na náměstí. Kašna byla zhotovena z pískovců z okolí města a voda, která do ní vede, vyvěrá z místních dolů. Místní tvrdí, že pokud se permoníka dotknete a vyřknete svoje přání, splní vám ho.

• Soška permoníka na Dobré Vodě – Pokud se někdy ocitnete v blízkosti nejvyššího bodu Českomoravské vrchoviny – Javořice, zastavte se ve vesničce jménem Dobrá Voda. Od středověku se tam těžilo stříbro a objevila se i spodní voda, která prý pomáhala uzdravovat různé nemoci. Slavné hornické časy připomíná na kopečku nad vesnicí socha permoníka. Píše se u ní: „Kdo nos můj pohladí, celý rok pak svůj na poklady míti bude“.

• Stezka krušnohorských pověstí – Turistická stezka krušnohorských pověstí je zajímavým místem pro turisty, kteří chtějí poznat tuto oblast z pohledu místních legend a pověstí. Pod vrcholem Plešivce se seznámíte s celou řadou mýtických postaviček, které jsou provázané s Krušnými horami. Setkáte se například s postavami jako je Ohnivec, hejkal, stromové ženy či obřím skřítkem, který podle pověsti chrání krušnohorské lesy. Kromě soch stezka nabízí i jednu z nejkrásnějších krušnohorských vyhlídek. Hlavně nepískat!!! Jednu věc však permoníci z celého srdce nesnášejí. Kupodivu je to taková maličkost, jako když si někdo pod zemí začne pískat. Takové chování mohou potrestat tím nejstrašnějším způsobem, katastrofálním závalem.


Nejnovější články na našem portálu

červenec 22, 2024 135
22. 7. 2024 v 9:45 vstoupilo Slunce do Lva za podpory milujícího Neptuna v Rybách, který se nás...
červenec 08, 2024 4892
„Je nutné zvyšovat svůj duchovní, psychický a energetický potenciál, který bude sloužit...
červen 25, 2024 350
Již antická medicína přisuzovala vodě léčivé účinky. Kromě země, vzduchu a ohně je voda jedním ze...
červen 20, 2024 637
20. 6. 2024 ve 22:51 vstoupí Slunce do znamení Raka a bude následovat Merkura a Venuši, kteří do...
červen 17, 2024 545
V dnešní uspěchané době se stále více lidí snaží najít přirozené způsoby, jak zlepšit své zdraví a...
červen 12, 2024 7636
Viz také. Dermatitida, Zánět, Svědění, Vyrážky, Problémy s kůží EMOCE Cítíte se kontrolováni,...
červen 12, 2024 9022
Může takhle vypadat žena ve své síle? Tak křehce? Zranitelně? Právě proto, že je ve své síle, může...
červen 04, 2024 738
Člověk, který často soudí a kritizuje, vidí všude kolem sebe jen nešťastné a zkažené lidi. Pyšný...
červen 04, 2024 553
„Působí již tím, že jsou. Stojí osaměle a mají zvláštní kouzlo, zvláštní osobitou krásu. A ještě...
květen 22, 2024 623
V poslední době jsem zde četla několik stížností od mužů, kteří si tak trochu hráli do noty, když...
květen 22, 2024 606
Neviditelné záření, které se vyskytuje na určitých místech zemského povrchu, znají lidé již od...
květen 21, 2024 761
20. 5. 2024 v 15:00 vstoupilo Slunce do Blíženců v doprovodu Neptuna v Rybách, který ukáže Slunci...
PODPOŘTE NAŠÍ PRÁCI A ZAŠLETE NÁM FINANČNÍ DAR, VELICE DĚKUJEME.
2201380141/2010. Pro platby ze zahraniční: FIO Banka, a.s.
IBAN: CZ7720100000002201380141

NEBO PŘES PAYPAL třeba 111,- nebo 222,- Kč

Nejčtenější články na našem portálu osobního rozvoje

16 květen 2020 2073799
Věřím, že každý se někdy zarazil nad "časem", tedy lépe řečeno nad čísly na hodinách, která na...
4 listopad 2019 516116
Taky jste si všimli, že stále více lidí hlásí různé formy intolerance nebo alergie na pšenici,...
20 září 2023 458503
Naše jméno nás representuje na veřejnosti a je do jisté míry i naší vizitkou. Každé jednotlivé...
1 prosinec 2020 294537
Nauka o číslech nebo-li numerologie je prastará opravdu zajímavá věda. Možná právě proto byla po...
28 září 2023 283869
1. Změna spánkových vzorců: nervozita, horká chodidla, přerušovaný spánek Pocit únavy po probuzení...
3 říjen 2023 273577
Byla roztěkaná, utahaná a kafe pila neúměrně rychle. Prý musí brzy jít, protože na ni doma čeká...
6 říjen 2023 260714
Ekzémy vyjadřují náš VNITŘNÍ ZÁPAS mezi tím počem toužíme, a tím co ve skutečnosti prožíváme....
13 duben 2020 253759
Pokud opakovaně vídáte čísla 11, 111 nebo 1111, je pro to důvod. Nejčastějším způsobem, jakým...
3 srpen 2019 252077
Zajímá vás, zda jste byli v minulém životě mužem či ženou nebo příčina smrti, co nás čeká po...
12 prosinec 2020 243560
Obezita znamená z mluvy naší duše nejen POTŘEBU OCHRANY, OBAL STRACHU, ale také ÚTĚK PŘED -...
30 květen 2022 241840
VYSOKÝ KREVNÍ TLAK - Duchovní příčina Vysokým tlakem trpí lidé, kteří v sobě dusí VELKÝ TLAK....
29 srpen 2021 215756
Každá myšlenka vibruje, každá myšlenka vyzařuje nějaký signál a současně přitahuje jí odpovídající...
7 leden 2018 207381
O konceptu dvojplamenů toho bylo napsáno hodně a koluje mnoho názorů a přesvědčení. Zdá se, že...
30 září 2019 189653
Mohlo by se zdát, že čísla na dveřích jsou abstraktní, kromě základní orientace nic neznamenající...
17 září 2020 186891
V dnešní době snad už neexistuje jediná žena, která by neměla nějaké "ženské problémy". Čím je to...
27 srpen 2020 184599
Většinu mužů přitahují silné ženy. Někdo si na ni troufne jiný jen tak z povzdálí kouká a...
6 prosinec 2018 177077
Jste štíhlá, cvičíte, držíte dietu, ale stále nemůžete zhubnout velké břicho ? KDE JE CHYBA? Náš...
23 září 2019 167263
"To, čím jsi, záleží na třech faktorech:na tom, co jsi zdědil, co z tebe udělalo tvé okolí a co...
25 listopad 2020 163742
Často se dva dospělí dají dohromady a jenom donekonečna přehrávají svá dětská dramata. Poměrně...
13 srpen 2022 161466
Tak jak nic v životě není náhoda, není ani náhoda, že žena porodí syna. Tím, že žena přivede na...
24 květen 2018 143337
Každý z vás jistě ví, jaký se píše rok, nyní, když dávám dohromady tento článek, jsme na sklonku...
20 červenec 2022 128477
Když muž skutečně miluje a otevře své srdce ženě, měla by žena o jeho zranitelné srdce pečovat a...
21 květen 2020 125020
OBKLAD Z JABLEČNÉHO OCTA: – Vezměte si bavlněný ručník nebo nějaký hadřík a namočte ho v...
29 červenec 2022 123009
MIGRÉNY a bolesti hlavy nebo-li náš PAPIŇÁK V HLAVĚ - DUCHOVNÍ PŘÍČINA Bolest z fyzického hlediska...