Alexandrijská knihovna a její vypálení jako snaha o zastření vědomostí a historie

„Věru nejsme s to dosti želeti jednotlivých knih, které byly zničeny v různých částech světa vinou válek. Připomínáme přece perem žalujícím strašnou pohromu, kterou způsobili najatí vojáci za druhé války alexandrijské v Egyptě, kde shořelo v plamenech 70.000 svazků, jež byly shromažďovány za králů z rodu Ptolemaiova...Jak mnoho děl astronomických bylo tehdy zničeno, děl zachycujících pohyb těles nebeských, všechna postavení planet, mléčnou dráhu, věštné rody komet, a vše, co se děje na nebi nebo v etheru! Kdo by se nehrozil nad zápalnou obětí tak neblahou, kde se podával inkoust místo krve, kde žhoucí žár spáleniště se smáčel krví praskajícího pergamenu, kde žravý plamen strávil tolik tisíc neviňátek, v jichž ústech nebyla ještě lež, kde nelítostný oheň změnil tolik schránek věčné pravdy v zapáchající popel“.

Vznik a rozvoj písemnictví byl vždy spjat se shromažďováním písemných památek, takže knihovny vznikaly v oblastech nejstarších civilizací. Nejstarší známá knihovna je tzv. Aššurbanipalova knihovna. Byla založena novoasyrským králem Aššurbanipalem kolem poloviny 7. století př.n.l. V knihovně se nacházelo přibližně 5000 hliněných tabulek. O knihovnících této knihovny nemáme žádné záznamy, jen jsou známa jména některých písařů, kteří opisovali staré texty. Význam knihovny je pro současné historické bádání obrovský. Dvojjazyčné texty umožnily rozluštit sumerštinu. Chronologické záznamy a líčení historických událostí dopomohly k dosti přesné rekonstrukci babylonsko-asyrských dějin. Ovšem nejznámější a nejslavnější knihovnou starověku je Alexandrijská knihovna. A zůstala jí dodnes.

Statisíce svazků a stovky vědců vytvořili ve starověkém Egyptě největší studnici lidského vědění

Alexandrijská knihovna byla založena v egyptské Alexandrii roku 295 př.n.l. jedním z vojevůdců Alexandra Velikého, Ptolemaiem I. Sótérem. Hlavním cílem knihovny bylo shromáždit všechny písemné památky starověkého světa – především pak řeckou literaturu. Mezi její čtenáře patřili významní vzdělanci helénského období, jako byl např. Archimédés či Euklides. Přibližně po 100 letech byla v řeckém městě jménem Pergamon založena Pergamská knihovna, konkurentka té Alexandrijské.

Myšlenka na vznik knihovny začala jako sen o něčem jedinečném a dosud nevídaném, jako sen ve snaze poznávat a neustále objevovat. Historicky prvním ředitelem knihovny a jejím knihovníkem se stal Démétrios z Faléru, Aristotelův žák. Během své kariéry v knihovně se do jejích dějin zapsal plněním panovníkova nápadu velmi svérázné akvizice. V prvním případě vysílal posly, kteří měli za úkol skoupit veškeré knihy, na které narazili. Tímto způsobem získali do fondu na 200 000 svitků. A v druhém museli povinně všichni příchozí do Alexandrie hned v přístavu odevzdat pověřeným osobám veškeré knihy, které u sebe v tu chvíli měli. Při odchodu z města jim pak jako náhrada byl dán opis toho titulu, o který při vstupu do města přišli.

Posedlost knihami nebyl charakteristický znak pouze jednoho panovníka, nýbrž celé řady. Jednalo se především o panovníky z Ptolemaiovské dynastie. Tato bibliomanie se velmi často dědila. V tomto extrémním způsobu akvizice tudíž musela knihovna pokračovat i v dalších letech, kdy se vlády ujal syn zakladatele knihovny Ptolemaios II., za něhož byla instituce dokončena. Jeho cílem bylo shromáždit veškerou knižní produkci starověkého světa. Panovník je prokazatelně bibliofilem, nebojí se sáhnout k jedné z ne úplně legálních metod akvizice – ke krádeži! Při výpůjčce drahocenných originálních rukopisů Aischyla, Sofokla a Euripida z Athén a pod záminkou přepsání, si rukopisy jednoduše ponechá. Upomínky bez starostí ignoruje. S nadsázkou by se dalo říci, že neexistovalo žádné dílo, které by knihovna neměla ve svém fondu. Dalším hlavním představitelem knihovny se stal Zénodotos z Efesu. Jeho největším úspěchem bylo zavedení textové kritiky a první vědecká revize Homérových děl. Největším, nejvýznamnějším a nejznámějším knihovníkem v celých dějinách Alexandrijské knihovny byl Zénodotův nástupce Kallimachos z Kyrény. Jednalo se o význačného básníka. Svou práci s jazykem zužitkoval při vytváření prvního katalogu řecké literatury – Seznamy všech mužů ve vědě a vzdělání významných a toho co napsali ve 120 svitcích (zkráceně se tomuto katalogu říká – Pinakes). Později byl do funkce hlavního správce knihovny jmenován Kallimachův žák Apollonios z Rhodu.

Byl za zničení Alexandrijské knihovny zodpovědný slavný Gaius Julius Caesar?

Knihovna v roce 48 př.n.l. poprvé podlehla požáru. V té době obsahovala na 700 000 svitků. Naštěstí ne veškerý obsah byl zničen. Část svitků se podařilo zachránit. Požár vznikl nešťastnou náhodou, přenesením ohně z hořících lodí zapálených na popud Caesara v přístavu na budovu Múseionu. Z úmyslného požáru byl obviněn Caesar, neprávem. Rozhodně nemohlo jít o úmysl, vždyť Caesar byl velkým milovníkem literatury, tudíž je krajně nepravděpodobné, že by se jednalo o záměr. Tímto aktem si římský vojevůdce znepřátelí tehdejší egyptskou panovnici Kleopatru. Ta pak za pomoci daru svého milence a zároveň Caesarova stoupence Marca Antonia knihovnu obnovuje. Marcus Antonius daruje knihovně 200 000 svitků z řecké knihovny v Pergamonu, a to i přes jasný nesouhlas místních obyvatel. Po smrti Kleopatry je fond přeživší knihovny a daru Marca Antonia přenesen císařem Augustem do chrámu zasvěcenému bohu Alexandrie Serapidovi, odtud název části budovy – Serapeum.

Za vším mohli být ale také křesťané...

Další požár přichází v roce 391. Křesťanský kněz Theophilus z Alexandrie se rozhodl vyhnat veškeré pohany z města. Při této vřavě je knihovna opět velmi poničena. Knihovna pak existovala až do doby dobytí Alexandrie Araby v roce 642. Hlavní důvod zničení knihovny dobře dokazuje výrok Arabů: „jestliže se tyto knihy Řeků shodují s knihou boží (Koránem), jsou zbytečné a není třeba je uchovávat, neshodují- li se však s knihou boží, jsou škodlivé a musí být zničeny“. V dobách vrcholného středověku se rozšířila i pověst, která praví, že si Arabové svitky z knihovny dokonce přitápějí v alexandrijských lázních. Její základy byly tak dokonale zničeny, že dodnes není určena přesná lokace, knihovna tudíž na své objevení stále ještě čeká.

V 70. letech minulého století vznikla myšlenka na obnovu knihovny. Tento počin se setkal s úspěchem. V roce 1988 egyptský prezident Husní Mubárak položil základní kámen nové budovy v blízkosti komplexu fakulty umění alexandrijské univerzity. Stavba započala roku 1995 a do finální fáze se dostala o 6 let později. Budova je kruhová a zkosená ve směru ke Středozemnímu moři. Její obvodová zeď je obložena ručně štípanými žulovými monolity vysokými až 2 metry a dovezenými z lomu v poušti na jihu Egypta. Na nich jsou vytesány nápisy v 65 různých písmech, včetně run, Braillova písma a čárových kódů. Střecha areálu je vytvořena z materiálu velice podobnému tomu, z kterého jsou vyráběny křídla letadel, a tvarem má připomínat počítačový čip i sluneční kotouč. Jedná se o nejmodernější instituci svého druhu na světě.

O tom, co v sobě knihovny ukrývají lze bez nadsázky hovořit jako o pokladu, o odkazu, který po každé generaci lidstva zůstane. Není pochyb, že přes veškeré potíže, které Alexandrijskou knihovnu postihly, se jednalo o nejslavnější a největší knihovnu starověku vůbec, která shromažďovala veškeré vědění lidstva své doby. Myšlenka na její znovuobnovení jen dokazuje význam této instituce, jejíž odkaz přetrval téměř dvě tisíciletí a bude žít dál.


Nejnovější články na našem portálu

září 22, 2024 452
22. 9. 2024 ve 14:44 vstoupí Slunce do Vah za podpory mocného Pluta v Kozorohu (přesný aspekt se...
září 20, 2024 323
„Jistě bez klamu, jistotně a pravdivě, co je zespod, jest jako to, co jest nahoře, a co jest...
září 17, 2024 491
Aby bylo hned z počátku článku zcela zřejmé, z jaké pozice se k tématu vyjadřuji, tak se pouze...
srpen 28, 2024 677
„Věru nejsme s to dosti želeti jednotlivých knih, které byly zničeny v různých částech světa vinou...
srpen 22, 2024 922
22. 8. 2024 v 16:55 vstoupí Slunce do pracovitého znamení Panny, se kterým přichází čas sklizně,...
srpen 12, 2024 841
Kruhy, linie, trojúhelníky, obrazce tvarů nejen v obilí a ostatních zemědělských plodinách, ale...
červenec 24, 2024 912
„Zázrak je jev ve světě viditelném (tedy smysly vnímatelný) mimo obvyklý řád, přesahující síly...
červenec 22, 2024 1036
22. 7. 2024 v 9:45 vstoupilo Slunce do Lva za podpory milujícího Neptuna v Rybách, který se nás...
červenec 08, 2024 5717
„Je nutné zvyšovat svůj duchovní, psychický a energetický potenciál, který bude sloužit...
červen 25, 2024 805
Již antická medicína přisuzovala vodě léčivé účinky. Kromě země, vzduchu a ohně je voda jedním ze...
červen 20, 2024 930
20. 6. 2024 ve 22:51 vstoupí Slunce do znamení Raka a bude následovat Merkura a Venuši, kteří do...
červen 17, 2024 1048
V dnešní uspěchané době se stále více lidí snaží najít přirozené způsoby, jak zlepšit své zdraví a...
PODPOŘTE NAŠÍ PRÁCI A ZAŠLETE NÁM FINANČNÍ DAR, VELICE DĚKUJEME.
2201380141/2010. Pro platby ze zahraniční: FIO Banka, a.s.
IBAN: CZ7720100000002201380141

NEBO PŘES PAYPAL třeba 111,- nebo 222,- Kč

Nejčtenější články na našem portálu osobního rozvoje

16 květen 2020 2118839
Věřím, že každý se někdy zarazil nad "časem", tedy lépe řečeno nad čísly na hodinách, která na...
4 listopad 2019 516620
Taky jste si všimli, že stále více lidí hlásí různé formy intolerance nebo alergie na pšenici,...
20 září 2023 460444
Naše jméno nás representuje na veřejnosti a je do jisté míry i naší vizitkou. Každé jednotlivé...
1 prosinec 2020 295526
Nauka o číslech nebo-li numerologie je prastará opravdu zajímavá věda. Možná právě proto byla po...
28 září 2023 285004
1. Změna spánkových vzorců: nervozita, horká chodidla, přerušovaný spánek Pocit únavy po probuzení...
3 říjen 2023 274178
Byla roztěkaná, utahaná a kafe pila neúměrně rychle. Prý musí brzy jít, protože na ni doma čeká...
6 říjen 2023 261512
Ekzémy vyjadřují náš VNITŘNÍ ZÁPAS mezi tím počem toužíme, a tím co ve skutečnosti prožíváme....
13 duben 2020 255655
Pokud opakovaně vídáte čísla 11, 111 nebo 1111, je pro to důvod. Nejčastějším způsobem, jakým...
3 srpen 2019 254139
Zajímá vás, zda jste byli v minulém životě mužem či ženou nebo příčina smrti, co nás čeká po...
12 prosinec 2020 244173
Obezita znamená z mluvy naší duše nejen POTŘEBU OCHRANY, OBAL STRACHU, ale také ÚTĚK PŘED -...
30 květen 2022 242726
VYSOKÝ KREVNÍ TLAK - Duchovní příčina Vysokým tlakem trpí lidé, kteří v sobě dusí VELKÝ TLAK....
29 srpen 2021 216279
Každá myšlenka vibruje, každá myšlenka vyzařuje nějaký signál a současně přitahuje jí odpovídající...
7 leden 2018 208160
O konceptu dvojplamenů toho bylo napsáno hodně a koluje mnoho názorů a přesvědčení. Zdá se, že...
30 září 2019 191069
Mohlo by se zdát, že čísla na dveřích jsou abstraktní, kromě základní orientace nic neznamenající...
17 září 2020 187178
V dnešní době snad už neexistuje jediná žena, která by neměla nějaké "ženské problémy". Čím je to...
27 srpen 2020 184957
Většinu mužů přitahují silné ženy. Někdo si na ni troufne jiný jen tak z povzdálí kouká a...
6 prosinec 2018 177398
Jste štíhlá, cvičíte, držíte dietu, ale stále nemůžete zhubnout velké břicho ? KDE JE CHYBA? Náš...
23 září 2019 167763
"To, čím jsi, záleží na třech faktorech:na tom, co jsi zdědil, co z tebe udělalo tvé okolí a co...
25 listopad 2020 164126
Často se dva dospělí dají dohromady a jenom donekonečna přehrávají svá dětská dramata. Poměrně...
13 srpen 2022 161774
Tak jak nic v životě není náhoda, není ani náhoda, že žena porodí syna. Tím, že žena přivede na...
24 květen 2018 143831
Každý z vás jistě ví, jaký se píše rok, nyní, když dávám dohromady tento článek, jsme na sklonku...
20 červenec 2022 128748
Když muž skutečně miluje a otevře své srdce ženě, měla by žena o jeho zranitelné srdce pečovat a...
21 květen 2020 125346
OBKLAD Z JABLEČNÉHO OCTA: – Vezměte si bavlněný ručník nebo nějaký hadřík a namočte ho v...
29 červenec 2022 123442
MIGRÉNY a bolesti hlavy nebo-li náš PAPIŇÁK V HLAVĚ - DUCHOVNÍ PŘÍČINA Bolest z fyzického hlediska...