Med – Pokrm bohů, studnice mládí a moudrosti

Tento nejdůležitější včelí produkt provází dlouhá historie a spousta zajímavostí. K vytvoření 1 kg květového medu je nutné, aby jediná včela nasbírala nektar minimálně z tří milionů květů. Dráha, kterou při sběru nalétá, je srovnatelná se zhruba šesti oblety zeměkoule. Odtud pochází i lidový příměr „pilný jako včela“. I když se včele celým jménem říká včela medonosná, ony ho nenosí, nýbrž tvoří.

Staří Čechové znali sílu medu i medoviny, která má v mnohých jazycích české jméno med nebo met. Již slova praotce Čecha na hoře Řípu nasvědčují tomu, jaký význam byl přikládán medu v naší historii „Toť jest ta země krásná, mlékem a medem oplývající“. Dochované písemnosti dokazují, že med byl vyráběn od 5. století n.l. Češi si ze včelařství vytvořili tradici a tzv. brtníci (lesní včelaři) šířili znalosti o chovu a ošetřování včel i za hranicemi. V dobách středověku byli včelaři velmi uznáváni ve společnosti a zasluhovali velká privilegia. Za vlády Marie Terezie byly dokonce zakládány včelařské školy. Česká kuchyně nalezla využití pro med téměř všude. Medem se dochucovalo ovoce, povidla, koláče, ale i masitá jídla. Pečínky s medem, mandlemi, rozinkami a kořením představovaly vrchol kuchařského umění. Dalším výrobkem z medu jsou perníky.  Staročeský perník si zasloužil tradiční ochrannou známku a stal se proslulým i ve světě.

První doklady o společném životě včel a člověka nám poskytují nástěnné malby

Nejstarší kreslený doklad o tom máme z doby paleolitické, tj. asi před 15 000 lety. Kresba pochází z Pavoučí jeskyně nacházející se u vesnice Bicorp ve Španělsku a jsou na ní znázorněni dva lidé vybírající med včelstvu usídlenému pravděpodobně ve skalní dutině. Podle použitých nádob, žebříku i kouře se dá soudit, že už tehdy šlo o vyspělý lovecký způsob včelaření. Podobné motivy byly nalezeny i v jiných jeskyních, např. v jeskyni Zombepata či Eland v Africe.

Za průkopníky včelařství jsou považováni Kréťané a Egypťané, kteří chovali včely v hliněných rourách již 3000 let př.n.l. Ve starém Egyptě věřili, že se včely zrodily z boha Slunce prostřednictvím slz, které ronil. V Koránu zase považují med za první požehnání, které Bůh na zemi seslal a bible popisuje zemi, kterou hledá izraelský národ jako místo, kde podávají manu, mléko a med. Egypťané med používali jako konzervant potravin, mumií, pro přípravu léčivých mastí a léků a jako obětinu bohům. V Egyptských pyramidách byly objeveny nádoby s medem z doby před 3 tisíci lety a tento med, který byl úplně zkrystalizovaný, byl vhodný k jídlu. Tak dlouhé uchování a v tak dobrém stavu bylo způsobeno tím, že med byl uskladněn v hliněných nádobách zalepených voskem na místě se stálou, nevysokou teplotou (méně než 12 °C) a s velmi nízkou vlhkostí.

Tajemství dlouhověkosti medu tkví především v jeho chemickém složení. Obsažené cukry jsou hygroskopické, což znamená, že absorbují vzdušnou vlhkost. Pokud se však nový med před skladováním dobře utěsní, vlhkost se vstřebávat nemůže a výrobek vydrží v nezměněné podobě prakticky navždy. Přírodní produkt má navíc pH okolo 3-4,5 a taková kyselina zlikviduje vše, co by v jiných látkách mohlo přežít.

Včelí produkty, a především med a propolis byly také hojně využívány ve starém Řecku a Římě. Antický lékař Hippokrates, který je dodnes znám jako „otec medicíny“, doporučoval med jako zázračný všeobecný lék na nemoci a jako univerzální antidotum (neboli protijed). Med se dávkoval nemocným jako samotný medikament, někteří lékaři ho pak předepisovali smíchaný s mlékem. Pythagoras s Hippokratem si vlastnosti medu vychvalovali a věřili, že za svou dlouhověkost vděčí právě jeho pravidelnému užívání. Asclepiades, další středověký lékař, který přišel z Malé Asie do Říma, učil, že med je příjemná potravina, která vyjasňuje mysl a prodlužuje život. Účinky medu popisovali ve svých dílech římský vědec Plinius starší či proslulý středověký perský lékař Avicenna.

Pravidelná konzumace medu má na zdraví člověka nepopiratelný účinek.

Med je zajímavý tím, že kromě selenu obsahuje téměř všechny stopové minerály s jejich blahodárným účinkem. Kromě vody (asi 15 až 20 %), jednoduchých cukrů fruktózy a glukózy (dohromady asi 50 až 70 %) med obsahuje 13 druhů aminokyselin včetně esenciálních, rostlinné bílkoviny z nektaru rostlin a živočišné bílkoviny z hltanových žláz včel. Najdeme v něm množství enzymů důležitých pro obnovu imunitního systému a vitamínů (především A, vitamíny skupiny B, C, D, H, K, P) a minerální látky. V medu najdeme i řadu kyselin – mravenčí, mléčnou, octovou, citronovou, šťavelovou. Kromě nich jsou v něm látky působící antibakteriálně, barviva, karoteny, flaviny, chlorofyl, melanin a pylová zrnka. Náš organismus dovede strávit všechny látky, které med obsahuje.

Med se doporučuje jako součást lidového léčitelství v následujících případech:

 • Při onemocnění jater – hlavně při virovém zánětu jater, žlučníkových zánětech a při poškození jaterní tkáně chemickými léky.
 • Je velmi účinný při léčbě onemocnění srdce a vysokého tlaku.
 • Užívání medu přináší dobré výsledky při léčbě žaludečních a dvanácterníkových vředů.
 • V případech sklerózy pomáhá rozmixovaná šťáva z cibule a medu. Můžeme jí léčit také infekce horních cest dýchacích.
 • Sklenice teplého mléka s medem nejen uleví při kašli, ale také uklidňuje a přináší dobrý spánek.
 • V mnoha případech má medová terapie úžasné výsledky např. při průjmech nebo při léčbě pásového oparu.
 • Čím je pro kojence v potravě mléko, tím je pro staršího člověka v potravě med.
 • Kornatění tepen je způsobené usazováním cholesterolu na vnitřních stranách tepen a žil. Díky svému vysokému obsahu antioxidantů dokáže med zabránit tvorbě cholesterolu.
 • Med se také doporučuje při neurastenických projevech u dětí, sedativní účinek medu působí na vylepšení těchto stavů.
 • Med se dobře osvědčil při pooperačních stavech. Vnější i vnitřní rány po operaci se staly bakteriologicky sterilními v průběhu několika dní a vnější se zahojily.
 • Přítomnost fosforu a vápníku působí proti vzniku křivice a hořčík má zase uklidňující účinek. Lžíce medu denně snižuje tvorbu žaludečních šťáv.
 • Tmavý med užíváme při nedostatku železa.
 • Působí proti nočnímu pomočování dětí. Medový roztok se osvědčil a doporučuje všeobecně při otravách. Med je detoxikační (zbavuje tělo jedovatých látek a současně působí protizánětlivě).
 • Síla včelího medu zastaví nejen infekci, ale také stárnutí a podrží nás při depresích. Květový med nezatěžuje trávení, lesní zase ledviny.
 • Lžička medu denně se podává na posilnění imunitního systému, nejlépe ráno asi 20–30 minut před jídlem, nebo večer před spaním.

Kvůli jeho zkrášlujícím účinkům jej používaly i egyptské krasavice Nefertiti a Kleopatra

Med je znám tím, že má zvláčňující a hydratační účinek, což se cení zejména za chladného, deštivého a mrazivého počasí, ale také při následném pobytu v suchých nebo vytopených místnostech. Med výborně váže vlhkost, obsahuje výživné látky, má čistící a antibakteriální účinky, a tím působí léčivě a uklidňuje pokožku.

Kromě toho med krásně osvěžuje pleť, uklidňuje podráždění, tonizuje a vyživuje. Dovede vyhlazovat vrásky, léčit záněty kůže a omlazovat. Blahodárně působí proti ekzémům, oparům, psoriáze a dalším ústním nemocem.

Albert Einstein jednou řekl, že až vymřou včely, lidstvo je přežije o čtyři roky. Bez opylení nebude úroda, zvířata pojdou hlady a lidé s nimi.  Domněnku Alberta Einsteina bychom měli brát vážně. Včely na celém světě vymírají a je čas uvědomit si, co to může mít za následky. Ze 100 druhů rostlin, které tvoří přes 90% světové produkce potravin, jich včely opylují více než 70.

Jak můžeme včelám pomoci? Zařiďte si zahradu a balkón tak, aby v nich byly včely spokojené. Nabídněte jim bohatý výběr rostlin, které mají různou dobu květu, například kombinace krokusů, pivoněk a pampelišek, maliníku, zvonků a komonice, ale i břečťanu, tymiánu a čemeřice černé vystačí svojí rozmanitostí včelám na celý rok. Ale pozor, včely neumí rozeznat červenou barvu. Vybírejte proto spíše rostliny, jejichž květy mají bílou, žlutou, fialovou, purpurovou nebo modrou barvu. Vyhněte se také používání přípravků na ochranu rostlin nebo používejte jen ty alternativy, které jsou pro včely neškodné. Místním včelám můžete pomoci i tak, že si budete kupovat med od včelařů ve vašem okolí.


Nejnovější články na našem portálu

září 23, 2023 431
„A Henoch pravil: Já Henoch, muž zbožný, jemuž Bůh otevřel oči, aby uzřel svatého v nebi. Ukázali...
září 22, 2023 464
Jednou se mi do rukou dostala kniha, která ve mně zažehla podnět k napsání tohoto článku. Autorka...
září 20, 2023 449767
Naše jméno nás representuje na veřejnosti a je do jisté míry i naší vizitkou. Každé jednotlivé...
září 19, 2023 37446
Je mnoho způsobů vyjádření pro partnera, se kterým prý máte zažít neuvěřitelně romantickou lásku,...
září 17, 2023 84920
Bolest kdekoliv na páteři může duchovně znamenat, že jdete v životě špatným směrem či děláte něco,...
září 16, 2023 1270
23. 9. v 8:50 vstoupí Slunce do znamení Vah, které je prvním znamením v řadě, jež nás otevírá...
září 07, 2023 16459
Před 30 lety objevila známá americká lékařka Dr. Hulda Clarková něco, co významně změnilo směr...
srpen 23, 2023 1181
23.08.2023 v 11:02 vstoupí Slunce do znamení Panny, kdy sklidíme plody toho, co jsme nejen na...
srpen 20, 2023 11378
Jak často jsme si řekli, že bychom potřebovali trochu ubrat? Naše tělo je unavené nedostatečnou...
srpen 17, 2023 10655
V poslední době se objevil nový termín, Chanelling. Tento pojem se prezentuje jako výjimečná...
srpen 12, 2023 22403
KOŘEN A POČÁTEK. Kořen je myšlen v tomto světě, ve fyzické podobě – ZROZENÍ. Tak bych vyjádřila...
srpen 09, 2023 14349
Požehnání je velice harmonická vibrační energie, která dokáže zažehnat negativní energii, která se...
PODPOŘTE NAŠÍ PRÁCI A ZAŠLETE NÁM FINANČNÍ DAR, VELICE DĚKUJEME.
2201380141/2010. Pro platby ze zahraniční: FIO Banka, a.s.
IBAN: CZ7720100000002201380141

NEBO PŘES PAYPAL třeba 111,- nebo 222,- Kč

Nejčtenější články na našem portálu osobního rozvoje

16 květen 2020 1888453
Věřím, že každý se někdy zarazil nad "časem", tedy lépe řečeno nad čísly na hodinách, která na...
4 listopad 2019 513764
Taky jste si všimli, že stále více lidí hlásí různé formy intolerance nebo alergie na pšenici,...
20 září 2023 449767
Naše jméno nás representuje na veřejnosti a je do jisté míry i naší vizitkou. Každé jednotlivé...
1 prosinec 2020 287838
Nauka o číslech nebo-li numerologie je prastará opravdu zajímavá věda. Možná právě proto byla po...
2 prosinec 2019 276408
1. Změna spánkových vzorců: nervozita, horká chodidla, přerušovaný spánek Pocit únavy po probuzení...
27 říjen 2018 270242
Byla roztěkaná, utahaná a kafe pila neúměrně rychle. Prý musí brzy jít, protože na ni doma čeká...
17 červenec 2020 254619
Proč tato nemoc rapidně mezi lidmi narůstá? Proč tomu tak je skrz naší duši?? DUCHOVNÍ PŘIČÍNA:...
3 srpen 2019 242673
Zajímá vás, zda jste byli v minulém životě mužem či ženou nebo příčina smrti, co nás čeká po...
13 duben 2020 241939
Pokud opakovaně vídáte čísla 11, 111 nebo 1111, je pro to důvod. Nejčastějším způsobem, jakým...
12 prosinec 2020 240593
Obezita znamená z mluvy naší duše nejen POTŘEBU OCHRANY, OBAL STRACHU, ale také ÚTĚK PŘED -...
30 květen 2022 236920
VYSOKÝ KREVNÍ TLAK - Duchovní příčina Vysokým tlakem trpí lidé, kteří v sobě dusí VELKÝ TLAK....
29 srpen 2021 213566
Každá myšlenka vibruje, každá myšlenka vyzařuje nějaký signál a současně přitahuje jí odpovídající...
7 leden 2018 204263
O konceptu dvojplamenů toho bylo napsáno hodně a koluje mnoho názorů a přesvědčení. Zdá se, že...
17 září 2020 185539
V dnešní době snad už neexistuje jediná žena, která by neměla nějaké "ženské problémy". Čím je to...
30 září 2019 184484
Mohlo by se zdát, že čísla na dveřích jsou abstraktní, kromě základní orientace nic neznamenající...
27 srpen 2020 183175
Většinu mužů přitahují silné ženy. Někdo si na ni troufne jiný jen tak z povzdálí kouká a...
6 prosinec 2018 175408
Jste štíhlá, cvičíte, držíte dietu, ale stále nemůžete zhubnout velké břicho ? KDE JE CHYBA? Náš...
23 září 2019 165203
"To, čím jsi, záleží na třech faktorech:na tom, co jsi zdědil, co z tebe udělalo tvé okolí a co...
25 listopad 2020 162423
Často se dva dospělí dají dohromady a jenom donekonečna přehrávají svá dětská dramata. Poměrně...
13 srpen 2022 160017
Tak jak nic v životě není náhoda, není ani náhoda, že žena porodí syna. Tím, že žena přivede na...
24 květen 2018 141551
Každý z vás jistě ví, jaký se píše rok, nyní, když dávám dohromady tento článek, jsme na sklonku...
20 červenec 2022 127218
Když muž skutečně miluje a otevře své srdce ženě, měla by žena o jeho zranitelné srdce pečovat a...
21 květen 2020 123442
OBKLAD Z JABLEČNÉHO OCTA: – Vezměte si bavlněný ručník nebo nějaký hadřík a namočte ho v...
29 červenec 2022 120904
MIGRÉNY a bolesti hlavy nebo-li náš PAPIŇÁK V HLAVĚ - DUCHOVNÍ PŘÍČINA Bolest z fyzického hlediska...