Již antická medicína přisuzovala vodě léčivé účinky. Kromě země, vzduchu a ohně je voda jedním ze čtyř živlů, ze kterých je dle tradice tvořen svět. Tekuté vodní prostředí je ochranným médiem pro člověka už v embryonálním období. Voda má pozitivní účinky na naši psychickou kondici. Pobyt ve vodě je pro nás přirozený a příjemný, voda a relaxace v ní působí tak, že snižuje stres a všechny jeho projevy (bolesti, deprese, sklíčenost, disharmonie organismu) a působí také na chronické bolesti. Voda má blahodárné účinky. Voda je nejpřirozenějším, nejjednodušším, nejlevnějším, a je-li správně používána, pak i nejspolehlivějším léčebným prostředkem.
Watsu neboli Water Shiatsu je pasivní vodní terapie, ve které se prolínají prvky masážních technik, mobilizace, pasivního strečinku, tance a práce s meridiány. Jedná se o prvky Shiatsu prováděné v teplé termoneutrální vodě (35 °C), která napomáhá celkovému uvolnění a uklidnění. Při praktikování Watsu stojí terapeut („dávající“) v teplé vodě a speciálním úchopem podpírá klienta („přijímající“), který leží na hladině, a jemně s ním pohybuje ve speciálních sekvencích, které se odvíjejí od individuálních potřeb „přijímajícího“ a zkušenosti „dávajícího“. Ruce terapeuta podpírají klienta, vedou jeho pohyb a zároveň stimulují akupunkturní body. Během hodinové terapie dochází k celkovému uvolnění, hluboce relaxačnímu stavu a aktivaci autoreparačních sil organismu.
WATSU MÁ SVŮJ PŮVOD V MANUÁLNÍ TECHNICE ZEN SHIATSU
Zen je jedním z buddhistických směrů, který praktikuje trénink mysli pomocí meditace. Shiatsu je forma masáže, která má své kořeny v teoriích Tradiční čínské medicíny, při této masáži se využívá tlaku různých částí těla na meridiány (cesty, kudy proudí životní energie v těle), a tím dochází ke stimulaci vrozených samoléčebných sil organismu. Shiatsu uvolňuje mysl a tělo, vyrovnává a obnovuje tok energie v těle, zmírňuje napětí a ztuhlost, má pozitivní vliv na dech, držení těla a celkovou pohodu.
Watsu terapie vznikla v 80. letech 20. století v Kalifornii a jejím zakladatelem byl americký Shiatsu terapeut a básník Harold Dull. Láska k vodě a znalosti o životních energiích a Shiatsu poté přivedly Harolda k vytvoření a praktikování nové pasivní hydroterapie – Watsu. Do Evropy se Watsu dostalo v 90. letech 20. století. V roce 1990 Harold Dull vyučoval tuto metodu ve Švýcarsku a díky Arjaně Brunschwiler se zde poté rozšířila. Dále se pomocí kurzů, přednášek a seminářů Watsu rozšířilo i do jiných zemí Evropy, v České republice se metoda objevila až kolem roku 2010 a od roku 2012 jsou zde pořádány certifikované kurzy. Watsu se od doby vzniku postupně stalo hlavní vodní terapií a také zdrojem inspirace pro mnoho dalších metod vodoléčby jako jsou např. Wassertanzen nebo Jahara.
DÍKY VEDENÝM POHYBŮM A VĚDOMÉMU DOTEKU ZAŽÍVÁ KLIENT JEDINEČNOU MASÁŽ
Voda je médium, které přináší do terapie mnoho benefitů. Nosné vlastnosti vody umožňují trojrozměrné pohyby těla na hladině, které na suchu nejsou možné. Ale v čem Watsu charakteristicky vyniká a liší se tak oproti masážím a jiným technikám, je to, že Vám poskytuje příležitost vejít za hranice fyzického těla. Pokud tělo hluboce relaxuje – tak jak dokáže ve stavu beztíže v teplé vodě – dokáže mysl zastavit své opakované klábosení. A když je tělo a mysl v klidu, dokážete se spojit s hlubokou esencí vašeho bytí, s vaší duší, s vaším duchem, s vaším skutečným Já. O Watsu se říká, že je to krásná a nezapomenutelná terapie.
Emoční, mentální a psychologické účinky:
• Hluboká relaxace
• Snížení hladiny stresu u lidí pracovně přetížených
• Prohloubení pozitivního stavu k sobě samému, k partnerovi, ke členům rodiny
• Snížení mentálního, emocionálního a psychického napětí
• Spojení s vlastním tělem, pomoc při řešení traumat spojených s vodou, snížení stavu úzkosti
• Rozvoj neverbální srdeční komunikace
• Zkušenost s neznámou často fascinující částí sebe sama
Fyzikální účinky:
• Relaxace, uvolnění a optimalizace napětí příčně pruhovaného svalstva
• Zvýšení elasticity a pohyblivosti kloubů
• Zvýšení prokrvení měkkých struktur, redukce bolestivosti
• Odlehčení páteře a meziobratlových plotének
• Zlepšení spánkových návyků, podpora trávení, zpomalení srdeční činnosti a snížení krev. tlaku
• Zvýšení odolnosti imunitního systému
• Podpora zpětného žilního a lymfatického toku
• Restartuje samouzdravovací potenciál těla, prohloubení dýchání
Watsu terapie v těhotenství může být velkým přínosem pro budoucí maminku i její dítě, pokud těhotenství probíhá fyziologicky, lze Watsu terapii zařadit kdykoli v jeho průběhu. Je možné jej využít jako formu odpočinku, ale také z něho mohou profitovat ženy, které v průběhu těhotenství pociťují určitou nepohodu například v podobě bolestí pohybového aparátu. Terapie pomáhá ženě relaxovat, uvolnit se, prohlubuje dech, uvolňuje svalové napětí a tím ulevuje od bolesti zad, uvolňuje kyčelní klouby a podporuje krevní a lymfatický oběh. Terapie pomáhá snížit hladinu stresu, navázat hlubší vztah mezi matkou a plodem, výrazně též přispívá ke zlepšení nálady. Celá masáž je hodně ovlivněna empatickým přístupem terapeuta, jeho osobností i charismatem. Terapeuti nebo také vodní maséři musí jednak ovládat správné provádění veškerých hmatů, ale mít i komplexní přístup. Nesmí nic podcenit, protože řada zdánlivých detailů může mít vliv na celkové smyslové vnímání masáže a následné uvolnění.
„Musíme cítit vodu, vnímat jí s láskou a vděčností a dostane se nám pozitivních vibrací a pozitivních změn. Pak se změní voda, změníte se vy, změním se já. Protože vy i já jsme voda“. – Masaru Emoto, autor knihy Zázračná voda