Katka Kramolišová: KDO A CO JE BOHYNĚ?

Bohyně není pouhá soška z archeologických vykopávek dávno zapomenutých kmenů. Není také jen neuchopitelným závanem naší duše, který existuje pouze v mýtech. Bohyně žije v nás, žije v zemi, v našich činech a našich životech. 

Jako Bohyně matka je dárkyní života, stvořitelkou všeho živého a současně je Tou, která přestřihuje nit života a všechny nás na konci znovu přijme zpět do svého lůna. Je tvořivou smyslnou silou vesmíru, která přináší potěšení a extázi.

Deméter, nebo Gaia. Matka plodnosti, či Matka země.
Deméter, nebo Gaia. Matka plodnosti, či Matka země.

Na rozdíl od patriarchálního Boha - otce ona nevládne světu, není mimo svět. Ona je svět. Je přítomná v každém z nás. Je zdrojem síly pro ženy, osvobozuje muže. 
Obraz Bohyně inspiruje ženy vidět samy sebe jako božské, svoje tělo jako posvátné, svoje cykly jako mystérium vesmíru. Osvobozuje muže od umrtvujícího diktátu patriarchátu, který je nutí odříznout se od svých emocí a necítit své tělo, být jen "palivem do stroje", spojuje je s jejich hlubokým, cítícím já. 

Je jako nekonečná spirála života - smrti - života, jako neustále pulsující rytmus nádechu a výdechu, věčných cyklů země, slunce, luny, vesmíru. Jako živoucí přítomnost ve všem nás všechny propojuje a přináší respekt pro posvátnost všeho živého. 

(Text je částečně můj, částečně inspirovaný knihou Spiral Dance od Starhawk).

PÁLAVA

Pálava je považována za jednu z nejvýznamějších silových zón v České Republice. Její bělostné vrcholy a vápencové podloži až magicky připomínjí krajinu bájného Avalonu, její tvar nápadně připomíná tělo Věstonické Venuše – Velké Matky, plodné Země.

Toto místo má nepochybně ženskou energii. Její léčivou sílu (podle Petra Chobota) využívaly už staroslovanské kněžky, které vrcholky vápencového pohoří Pálava používaly jako místa k léčení nemocných, ale také jako energetické středobody, z nichž byla vysílána ochranná energie na území celé tehdejší Velké Moravy. Dodnes se jednomu z vrcholů tohoto pohoří říká Dívčí hrady. Tři sněhobílé skalní útesy v tomto pohoří jsou pojmenovány "Děvičky" a kdysi představovaly trojjedinou Měsíční bohyni. Ovšem tradice práce s ženskou energií je na Pálavě daleko starší - právě zde byla v roce 1925 nalezena jedna z nejslavnějších sošek zobrazujících bohyni matku - Věstonická Venuše. Pokud se na tuto sošku napojíme, můžeme vnímat dobu, kdy z tohoto pohoří inspirovaly a vedly své kmeny ty nejsilnější šamanky. (zdroj:  http://www.petr-chobot.eu/ )

Vápencové skály Pálavy nás doslova nabíjejí novou životní energií. Tak jako každé energetické místo, i Pálava má své strážce a ochránce. Mnoho lidí popisuje tyto ochránkyně jako ženské postavy, zářící bílé kněžky apod. Pokud se vyladíme na vrcholky Pálavy, zjistíme, že je zde dodnes přítomná kromě přírodní energie také energie z pravidelných a po staletí opakovaných rituálů kněžek. Tyto kněžky skrze svou moudrost a společné rituály chránily obrovské území, nad kterým „bděly".

Spolu s tím jak nyní neodvratně končí doba patriarchálního řádu, narůstá opět síla posvátné Pálavy a archetyp kněžky se opět vynořuje ze zapomění.

Dnes už nemusíme hledat božské ženství jen kdesi v Indii, v Avalonu, na Krétě a jiných vzdálených zemích - máme ho přímo zde, v měsíčných posvátných horách Velké Moravy - na Pálavě. Zde se může kdokoliv z nás napojit na Sílu Matky a přijmout její mocné požehnání. 


Autorka: Katka Kramolišová - terapeutka, duchovni učitelka a spisovatelka. http://www.zenskekruhy.cz

Zkušená psycholožka a terapeutka, lektorka ženských skupin, ceremonialistka, organizátorka seminářů a akcí osobního růstu, průvodkyně na poutích po posvátných a silových místech.


Katka Kramolišová v Chrámu Bohyně o cykličnosti ženství 


Novinky ze všech kategorií článků

PODPOŘTE NAŠÍ PRÁCI A ZAŠLETE NÁM FINANČNÍ DAR, VELICE DĚKUJEME.
2201380141/2010. Pro platby ze zahraniční: FIO Banka, a.s.
IBAN: CZ7720100000002201380141

NEBO PŘES PAYPAL třeba 111,- nebo 222,- Kč