Šípková růžička
Není snad nic krásnějšího, než když na jaře vykvetou šípkové keře. Jejich jemňounké narůžovělé květy jakoby otvíraly brány do světa víl. A co teprve na podzim, když na keřích uzrají dekorativní červené šípky. Není to krása? Čím lépe ozdobit podzimní krajinu, než drobnými rudými plody. Hodí se k oranžově zbarvenému listí okolních stromů. Červená barva plodů také může naznačovat napojení na naší první kořenovou (červenou) čakru, která nás má uzemňovat, spojovat se zemí. Krajina se proměňuje a připravuje na zimu. I lidé by se měli připravit na dlouhou zimu bez slunce a potřebných vitamínů. Proto nám příroda připravila tyto dary v podobě maličkých šípků s obrovským množstvím vitamínu C a dalších příznivých účinků na naše zdraví. Dary Matky Země. Nezapomeňte si tyto zázračné plody nasbírat na šípkový čaj.
Kdy sbírat?
Na čaje se šípky sbírají ještě před prvními mrazíky. Pokud si chcete ze šípků vyrobit marmeládu, počkejte se sběrem až po mrazících. Už jste někdy ochutnali domácí šípkové víno? To je teprve dobrota! Na sběr šípků si vemte raději rukavice, jinak budete mít popíchané ruce. Občas se stává, že se i oblečením zachytíte za nějaký ten trn, proto se oblékněte do něčeho staršího. Šípky se suší nejlépe v pootevřené troubě při teplotě do 40 stupňů, někdo však uvádí i 50-60 stupňů. Uskladňují se raději v uzavřené sklenici, aby nám je nemohli navštívit červíci (i to se stává).
Jak připravit šípkový čaj, abychom nepřišli o prospěšné vitamíny?
Šípky obsahují množství vitamínu C, dále vitamíny řady B, vitamín K, provitamín A a v semenech vitamín E. Abychom o tyto vitamíny úplně nepřišli, připravíme si macerát. Jednu až dvě lžíce podrcených šípků zalijeme půl litrem převařené vychladlé vody a necháme louhovat do druhého dne. Druhý den macerát zahřejeme asi na 70 stupňů a přecedíme přes plátýnko, aby nás chloupky ze semínek nedráždily v krku. Dětem můžeme šípkový čaj osladit medem.
Jiný způsob přípravy čaje – hrst šípků zalijeme 1 litrem vody, vaříme asi půl hodiny. Během vaření měkké šípky rozmačkáme. Poté přecedíme přes husté síto nebo plátýnko.
Vařením nám sice ubydou některé vitamíny, ale čaj je velice lahodný.
Příznivé účinky šípkového čaje
Šípkový čaj stimuluje imunitní systém, užívá se při chřipkách a nachlazeních, při horečkách, onemocnění dýchacích cest, při virových onemocněních nebo proti jarní únavě. Působí močopudně, proto je vhodný také při onemocnění ledvin a močového měchýře. Pití šípkového čaje se též doporučuje lidem s revmatoidní artritidou. Tento čajík jemně napomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Naše babičky ho doporučovaly při zácpě i průjmu, při podrážděném žaludku nebo při žlučníkových kamenech.
Na podzim si můžeme nasbírat i plody u nás méně známých keřů. Patří mezi ně například aronie, schizandra nebo rakytník.
Aronie – černá jeřabina
Aronie působí příznivě při nedostatečnosti štítné žlázy, revmatitidě a dně, pročišťuje ledviny, je vhodná při zánětech v trávicím traktu, podporuje činnost jater, doporučuje se jako prevence kornatění cév.
Schizandra – klanopraška čínská
Schizandra působí blahodárně proti únavě a vyčerpání, podporuje játra a nervový systém, je vhodná při špatné koncentraci a paměti, při nespavosti a nočním pocení, chronickém průjmu, depresi a podrážděnosti. Bobule se sbírají až po prvním mrazíku a potom se suší na čaje. Čerstvé plody si někdo přidává i do domácí marmelády nebo sirupu.
Rakytník
Plody rakytníku mají příznivý vliv na správnou činnost dýchacího ústrojí, působí pozitivně na trávicí trakt, doporučují se při revmatitidě a kloubních problémech, při stresu a únavě. Rakytník obsahuje vysoké množství vitamínu C a stimuluje imunitní systém.
Jeřabina
Plody jeřabiny pozitivně ovlivňují trávení, podporují vylučování žluči, vhodné jsou při dlouhodobě řídké stolici, přidávají se do antisklerotických čajů, mají močopudný účinek, působí příznivě při onemocnění ledvin a močových cest, jsou vhodné při zánětech horních cest dýchacích a jako prevence při chřipkových epidemiích.
Za syrova můžeme užívat pouze jeřabiny druhu Sorbus aucuparia Edulis, ostatní mohou způsobovat žaludeční a střevní potíže. Ale stačí je krátce povařit. Jeřabiny se suší a přidávají do čajových směsí. Používají se také k dochucení kompotů, na výrobu vín a aperitivů.
Hloh
Hloh má příznivý vliv na správnou činnost srdce a oběhového systému, snižuje krevní tlak, pomáhá rozpouštět tukové polštářky na játrech. Doporučuje se užívat při srdeční neuróze, jako prevence infarktu myokardu a ischemické choroby srdeční.
Na čaj je nejlepší kombinace květů, listů i plodů, směs zalít horkou vodou, nechat 10-15 minut zakryté odstát. Pít 2x denně.
Hloh se užívá spíše preventivně a není vhodný pro lidi, kteří již berou léky na srdce. Užívání bylin konzultujte se svým lékařem.
Autorka článku: Hana Jánská, bylinkářka
www.bylinyprovas.cz