Jitka Bartošová: IQ jako překážka ve vztazích?

Podělím se dnes o zkušenosti, jaké mi můj inteligenční kvocient přináší do života, co se vztahů týče. Prvně, abych mohla docílit zlepšení ve vztazích, musím nejprve začít zpochybněním, že mi TATO HODNOTA, tohle číslo, má vztahy komplikovat nebo znemožňovat.

Jedna věc je klást si otázku ve chvíli, kdy jeden mluví o voze, druhý o koze - JAK k tomu došlo? Druhá věc nad nepochopením mechanismu našich překladačů říct nebo svést naše nedorozumění právě na vysoké (jakékoliv) "kvé". Průměrná hodnota je stanovena na 90-110, což nechápu jako použitelné do budoucnosti, kdy třeba IQ130 se stane tím obvyklým! Protože se měníme všichni. Jako dítě jsem si rozuměla s mnohem méně lidmi, když už, tak ne ve škole, ale rovnou od sousedů, tehdy jim bylo tak 30+ ale i s 50+ se mi dobře mluví stále. Dnes se mi otevírá nový prostor - najít porozumění s vrstevníky nebo mladšími! Není jich mnoho, ale stačí to tak. Podle teorie, kdy se tvrdí "Máte IQ nad 110? Pokud ano, pak je problém.", jsem docela dalece v háji! :-D

Já mám taky problémy v mezilidských vztazích a kvéčka nejsou jedinými parametry, které to způsobují. Ano, komplikuje se mi komunikace, když je úplněk, když mám měsíčky, kdy mě má citlivost nebo schopnost vnímat hloubkově pohltí tak, že co někomu přijde veselé a vtipné, mně připadá jen ironické a tím smutné, protože vidím za oním "vtipem" utrpení toho jiného člověka nebo skupiny lidí, na které je vtip mířený.

Ještě jinak - to mám z telenovely, protože jinde se příliš a takto okatě s lidmi materiálně zaměřenými asi nesetkám a úmyslně nesetkávám - vztah důvěry k takové matce bych si ani náhodou nedokázala vypěstovat. Oznámení dospělé dceři "Musím ti ukázat skutečného makléře!" spustila u mě záchvat smíchu. Bože, makléře! Teď se mi v hlavě honila představa, co bych dělala na místě nebohé dcery, která nikdy neměla svobodnou volbu, vždy její čin nebo rozhodnutí matka bojkotovala a ohýbala na její potřeby, sobecké, majetnické atd...

Rojí se z toho: "Já Ti taky ukážu makléře, mami, dovede Tě spolehlivě svléknout a naplácat na prdel za každý milion, který Ti převede na Tvůj účet!" :-P

Jak je vidět, zrovna respekt nebo důvěra z takové reakce neplyne....Takže problematické vztahy nejsou vzniklé na vysokých číslech kvéček, nýbrž na rozdílnosti vnitřních světů. Pokud můj svět bude spíše citlivý, umělecký, vědecký, duchovní, zaměřený na duševní naplnění, očividně mé překladače (to jsou teprve ta kvéčka) nebudou dobře ladit s překladači poživačného, majetnického člověka/vlka, který je mlsný po blahobytu, módě, obchodování. Tyhle světy se prostě dobře nemísí! Není tu porozumění, motivace si cokoliv vzájemně sdělovat, pak z obou stran je taková snaha plácáním plků do prázdna, ztrátou energie i času.

A tak opravdu přišel čas operovat na poli psychologie a mezilidských vztahů s jinými hodnotami, než těmi číselnými. Můžeme každé té hodnotě dát symbolicky barvu a potom rozhodovat, co ladí víc. O citlivosti vnímání potřeb u druhých - také to není pravda, že člověk s vysokým IQ si těchto záležitostí nevšímá či je více sebestředný, i když se jistě najdou výjimky. Má zvýšenou potřebu vše analyzovat, zkoumat, ale dnešní rychlá doba mu nedává příliš prostoru slovně či skutky dokazovat partnerovi respekt, lásku a to další, co do vztahu patří. Jak si uvolnit čas?

Návod pro vlastníky vyšších kvéček:

1) zapojte intuici, trochu na určitou hodinu omezte vnitřního analytika, vniřní dialog

2) nasměrujte pozornost dovnitř a vzápětí ji přeneste ven k partnerovi/partnerce nebo kamarádovi/kamarádce

3) nechte věcem možnost být řečeny druhou osobou, ne vše musíte stihnout říct VY a v jeden okamžik (tady to rozvinu - stává se jinak dost často, že odbíháme od tématu k jinému tématu, jsou tu příliš velké skoky v myšlení, druhý člověk tím spíš neporozumí, ztratí se v rozhovoru, téma zanikne dřív, než ho stihne zaregistrovat, že se začlo probírat - jednak druhé straně nic nesdělíte, budete se cítit nerespektováni a druhá strana si začne připadat jako mimoň a rozhovor vázne, náladu spíše promění v rozladění)

4) buďte IN-FLOW, v toku, zapomeňte na vnitřní plánování toho, jak bude Vaše komunikace probíhat, nejste na utkání šachových mistrů. Uvolněte se. Reakce na Vaše nápady nebo podněty jsou tisíc a jedenkrát--a pokaždé jiné. Přijměte, že reakce byly jiné, než jste očekávali, pokud jste si již nějaká očekávání vytvořili.

5) nepřetlačujte druhé nějakou vůlí, aby myšlenkový vzorec, Vámi zplozený, byl bez výhrad pochopený, ano to je těžké, často mě přepadala jistá fobie, že když nedovysvětlím to celé, bude to nepochopeno a druhá strana se bude zlobit, spustí to konflikt - já tak nerada hádky a vůbec se mi špatně/zejména dřív/ pracovalo s něčím hněvem. Přetáčel se energeticky přímo proti mé psychice a ničil mě hněv té osoby, co mi neporozuměla, tak jsem se začala vyhýbat lidem, než jsem se rozhodla říct STOP a hned na to PROČ, dřív než by mě další lidé umlčeli, dřív, abych nestihla být zastavena, než po ty kratičké chvilky vteřin volných budu moci sdělit to podstatné!

6) můžete shlédnout film Tisíc slov. Tam se nachází pointa z bodu 5).

7) Je nás na Zemi kolik? Přes 7miliard nebo i víc?! Představte si, jaké by to bylo, kdybychom slyšeli myšlenky nás všech najednou! To je panečku hluk, to je stres! Když dělám meditace, k uvedení někoho do klidu včetně sebe proto vynechávám dialog a používám co nejméně slov. Jazyk vyčerpává mozek i ducha. Obraz a cit je nabíjí. Nechte někdy mluvit TICHO za Vás.

8) předchozími splněnými body 1) až 7) jste nyní přetočili onu pozornost z Vašeho nitra ven, k člověku, který Vám je blízký a chcete, aby to mezi Vámi klapalo. V klidu naslouchejte. Jednat můžete pak o to více z pozice intuice a klidu. Návrhy, nápady k řešení můžou přijít časem.

9) prostě žijte. Je-li Vám těžko, dokonce i depresivno, přepněte na režim odlehčený s afirmací: Nyní jdu žít jako dítě, bezstarostně, klidně naivně, jako dítě, radovat se bez rozmyslu, kdy je nebo není to vhodně. A ten život je lehký! Však i tímto své poslání na Zemi splním. (Ano, i tohle tam mnozí z nás jistě mají - ten pocit, že když vynechají řešení a starosti a levohemisférové, logické působení, tak bude život postrádat smysl a naplnění. Že se druzí bez našich mouder a rad neobejdou. Obejdou! A o to raději v mnohých případech budou oni s pocitem, že na to či ono si přišli sami, vlastním úsilím.)

Nechejme ten prostor taky někomu dalšímu...

Více zde: https://farhamandala.webnode.cz/news/iq-jako-prekazka-ve-vztazich/


Autorka článku: Jitka Bartošová

https://farhamandala.webnode.cz/


Nejnovější články na našem portálu

duben 21, 2024 83
19. 4. 2024 v 16:00 vstoupí Slunce do Býka, který zpomalí naši aktivitu, abychom si mohli...
duben 17, 2024 283
- hojnost přichází, když ji přeješ jiným lidem - hojnost přichází, když neposuzuješ tvorbu druhých...
duben 09, 2024 363
měj pevné, stabilní kořeny /stůj pevně nohama na zemi buď v proudu života /řekni ano životu/...
duben 09, 2024 295
„V podzemí zůstává duch místa, a to i přesto, že kouzlo města nad zemí se často pomalu vytrácí a...
duben 03, 2024 2056
Medicinální nebo někdy také funkční či vitální houby, jsou specifické houby s výjimečnými účinky....
duben 02, 2024 321
Místa záhadná, tajemná či obestřená jistým mystickým nebezpečím přitahovala pozornost člověka...
březen 27, 2024 398
Mnoho lidí věří, že jednorožci existovali. Někteří jsou dokonce přesvědčeni, že žijí někde mimo...
březen 23, 2024 1682
20. 3. 2024 ve 4:07 vstoupí Slunce do Berana, prvního znamení horoskopu a otevře nový roční...
březen 19, 2024 755
Studánky, jezírka, louže...- první zrcadla lidí. Ta nejpřirozenější zrcadla, která člověku dala...
březen 11, 2024 759
Tisíce let lidé věří, že postavení Slunce a planet v okamžiku narození každého jedince značně...
březen 08, 2024 3039
Počátky Mezinárodního dne žen sahají do Spojených států amerických poloviny 19. století. V roce...
březen 06, 2024 982
Krystaly jsou mistrovskými díly přírody. Jejich tajuplný třpyt okouzluje člověka od nepaměti....
PODPOŘTE NAŠÍ PRÁCI A ZAŠLETE NÁM FINANČNÍ DAR, VELICE DĚKUJEME.
2201380141/2010. Pro platby ze zahraniční: FIO Banka, a.s.
IBAN: CZ7720100000002201380141

NEBO PŘES PAYPAL třeba 111,- nebo 222,- Kč

Nejčtenější články na našem portálu osobního rozvoje

16 květen 2020 2019814
Věřím, že každý se někdy zarazil nad "časem", tedy lépe řečeno nad čísly na hodinách, která na...
4 listopad 2019 515388
Taky jste si všimli, že stále více lidí hlásí různé formy intolerance nebo alergie na pšenici,...
20 září 2023 456801
Naše jméno nás representuje na veřejnosti a je do jisté míry i naší vizitkou. Každé jednotlivé...
1 prosinec 2020 292821
Nauka o číslech nebo-li numerologie je prastará opravdu zajímavá věda. Možná právě proto byla po...
28 září 2023 282329
1. Změna spánkových vzorců: nervozita, horká chodidla, přerušovaný spánek Pocit únavy po probuzení...
3 říjen 2023 272754
Byla roztěkaná, utahaná a kafe pila neúměrně rychle. Prý musí brzy jít, protože na ni doma čeká...
6 říjen 2023 259282
Ekzémy vyjadřují náš VNITŘNÍ ZÁPAS mezi tím počem toužíme, a tím co ve skutečnosti prožíváme....
13 duben 2020 250864
Pokud opakovaně vídáte čísla 11, 111 nebo 1111, je pro to důvod. Nejčastějším způsobem, jakým...
3 srpen 2019 249385
Zajímá vás, zda jste byli v minulém životě mužem či ženou nebo příčina smrti, co nás čeká po...
12 prosinec 2020 242786
Obezita znamená z mluvy naší duše nejen POTŘEBU OCHRANY, OBAL STRACHU, ale také ÚTĚK PŘED -...
30 květen 2022 240581
VYSOKÝ KREVNÍ TLAK - Duchovní příčina Vysokým tlakem trpí lidé, kteří v sobě dusí VELKÝ TLAK....
29 srpen 2021 215107
Každá myšlenka vibruje, každá myšlenka vyzařuje nějaký signál a současně přitahuje jí odpovídající...
7 leden 2018 206537
O konceptu dvojplamenů toho bylo napsáno hodně a koluje mnoho názorů a přesvědčení. Zdá se, že...
30 září 2019 188094
Mohlo by se zdát, že čísla na dveřích jsou abstraktní, kromě základní orientace nic neznamenající...
17 září 2020 186459
V dnešní době snad už neexistuje jediná žena, která by neměla nějaké "ženské problémy". Čím je to...
27 srpen 2020 184254
Většinu mužů přitahují silné ženy. Někdo si na ni troufne jiný jen tak z povzdálí kouká a...
6 prosinec 2018 176604
Jste štíhlá, cvičíte, držíte dietu, ale stále nemůžete zhubnout velké břicho ? KDE JE CHYBA? Náš...
23 září 2019 166664
"To, čím jsi, záleží na třech faktorech:na tom, co jsi zdědil, co z tebe udělalo tvé okolí a co...
25 listopad 2020 163293
Často se dva dospělí dají dohromady a jenom donekonečna přehrávají svá dětská dramata. Poměrně...
13 srpen 2022 161048
Tak jak nic v životě není náhoda, není ani náhoda, že žena porodí syna. Tím, že žena přivede na...
24 květen 2018 142694
Každý z vás jistě ví, jaký se píše rok, nyní, když dávám dohromady tento článek, jsme na sklonku...
20 červenec 2022 128140
Když muž skutečně miluje a otevře své srdce ženě, měla by žena o jeho zranitelné srdce pečovat a...
21 květen 2020 124499
OBKLAD Z JABLEČNÉHO OCTA: – Vezměte si bavlněný ručník nebo nějaký hadřík a namočte ho v...
29 červenec 2022 122454
MIGRÉNY a bolesti hlavy nebo-li náš PAPIŇÁK V HLAVĚ - DUCHOVNÍ PŘÍČINA Bolest z fyzického hlediska...