Léto je rozděleno do dvou období, první začíná jarem a druhé je ukončeno podzimem. Zatímco první polovina je o sadbě a růstu, druhá polovina je o dozrávání a sklizni. Druhé polovině se tak také říkalo úročení. Kdy byl pilný, tomu druhá polovina léta pomyslně násobila úrodu, a kdo byl líný, tomu zase z úrody ubírala. Slovo úrok, nemá tedy s bankovnictvím zhola nic společného a v dávných dobách se vztahovalo k úrodě.
Letní slunovrat říká, že už není co dohánět a snažit se napravit a právě teď nastává čas skutečných letních radovánek. Veselic, tanců, koupání a létání po lese s košíkem na houby, nebo borůvky. Až do sklizně se bude úroda starat o sebe sama. A pokud budeme hledat nějaký silný duchovní význam, budeme hledat marně, protože v létě máme létat a tedy maximálně užívat. Aby tělo získalo vitalitu a zdraví.
V tomto období, máme být co nejvíce propojeni s přírodou a pobývat pokud možno v lese, ve stínu stromů a v blízkosti studánek, nebo u vody. Co nejvíce by se měla snížit spotřeba masa a naopak, co nejvíce by se mělo dávat přednost ovoci a zelenině. Jíst by se měla opravdu vydatná snídaně, ještě před tím, než vyjde slunce a začne být horko. K obědu něco s velkým podílem vody třeba polévku a k večeři něco ovocného, nebo zeleninového. Vyhnete se tak potížím se zažíváním.
Cyklus přechází z období, kdy bylo potřeba vkládat energii do růstu, do období zrání, kdy dochází k přeměně látek, například na cukry a tak dále. Pokud si uvědomíte, že plod je vlastně obal semene a má se starat o jeho výživu v počátečním stádiu růstu, tak si i uvědomíte, že právě to se v druhé polovině léta odehrává. Příroda přichází do stádia, kdy se začíná připravovat úroda na příští rok. K tomu se využívá síla slunce a látky nahromaděné v plodech.
Slované vykonávaly obřady, jejichž význam sice nebyl nijak zásadní, ale měl vést ke sbližování s přírodou a především ochránit úrodu, před bouřemi a podobně.
Autor článku: Jaromír Schmidt