Pokud chceme porozumět povaze svátků starých Slovanů, je potřeba porozumě jak dění v přírodě, tak i na obloze, protože tyto jevy a síly jsou spojeny. Takže zatímco náš lidský nový rok začíná v zimě, přírodní začíná v létě. Léto dělí vegetační období od zrání, což je druhá polovina léta a podzim, přes zimu, do první poloviny léta. To co v druhé polovině léta a na podzim dozraje, se na jaře vyseje a vyroste, aby to opět v druhé polovině léta dozrálo. Takto je rozdělen čas růstu a zrání.
Pokud si vzpomínáte, na konci zimy, Slované spálili Moranu. Tento rituál má dvojí význam, jednak je to princip očisty, ale také princip dvou živlů, kdy se živel ohně podřizuje vodě. Protože na jaře je třeba hodně vláhy a ne tolik slunce, aby vegetace neuschla. Druhá polovina léta princip obrací a podřizuje živel vody, živlu ohně. Protože je potřeba méně vláhy a více slunce.
Logicky to pak znamená, že bude živel ohně vynesen z vody. To se provádělo tak, že se mladíci a dívky koupali nazí a po vykonání koupele přeskakovali hořící vatry. Mladí i starší se zdobili věnci květů na hlavách a kolem pasu a obřadu se účastnil druid, který jim žehnal. Je léto, takže žeh a nikoliv osvícení. Přirozeně, velmi těžko by šlo z vody vytáhnout skutečný oheň. A přirozeně v tom církev a někteří současní debilové, vidí orgie, což je absolutní debilita, protože polovina léta a plodnost k sobě mají tak daleko, jako esoterik k inteligenci. To že k něčemu docházelo to nevyvrací, ale rozhodně ne stylem každý s každým.
Církev viděla v těchto svátcích podobnost se křtem a potřebovala je zdiskreditovat, proto se zrodila spousta mýtů, postavených pouze a jen na lžích církve. O orgiích, čarodějnicích a všechny ty idiotské představy, které k nám jako na potvoru přinesla právě ona. Několik desítek tisíc let, v tom problém nebyl.
Autor článku: Jaromír Schmidt