Na jaře 2013 jsem jako běžný turista zavítala na Kanárské ostrovy, konkrétně na ostrov Gran Canaria. Zlákal mne fakt, že je tam stále teplo i v dubnu, kdy u nás teprve začínalo jaro. Většina lidí asi vnímá Kanárské ostrovy jako turistickou destinaci a tak trochu “mastňáckou” dovolenou a nejinak to bylo i u mne, ale záhy jsem měla zjistit, že ostrovy jsou plné záhad a to tak zarážejících, že mne i po několika letech mrazí.
Najmuli jsme si česky mluvícího průvodce a očekávali klasické provádění typu vlevo je kaktus a v vpravo sopka. Všechno ale bylo jinak a my jsme se ponořili do krásného světa původního obyvatelstva těchto záhadných sopečných ostrovů, které někteří badatelé nazývají pozůstatkem Atlantidy.
Hlavním mystériem jsou především původní obyvatelé ostrova - Guančové, kteří byli v polovině 15. století násilím nuceni přijmout křesťanství, což odmítali a dle popisu našeho průvodce šli na smrt proti Španělům i s holýma rukama proti zbraním, protože život v porobě, byl pro ně nesnesitelnou představou.
Záhadou je především to, jak se tento národ na ostrovy původně dostal. Když byli v 15. století Španěly objeveni, jejich životní úroveň byla na úrovni mladší doby kamenné. Neuměli zpracovávat kovy, které se na ostrovech nevyskytovaly a používali obsidiánové nástroje. Neznali mořeplavbu ani lodě, což je vhledem k tomu, že žili na ostrovech, naprosto nepochopitelné. Lodě Španělů a Portugalců považovali za velké ptáky.
Co bylo ale zarážející vzhledem k blízkosti Afriky s negroidními kmeny byl jejich fyzický vzhled. Byli to nápadně vysocí lidé, blond až ryšavých vlasů a světlé pleti s modrýma nebo modrozelenýma očima. Podle vědců se jejich DNA podobá kmenům severoafrických Berberů ale má své značné odlišnosti, které naznačují, že Guančové zůstali v izolaci po velmi dlouhou dobu, zatímco berberská DNA se vyvinula jiným směrem.
Dalším absolutně nepochopitelným znakem národa Guančů byl jejich hvízdavý jazyk s názvem SILBO, který nemá obdoby nikde na planetě, který se částečně dochoval a stále se používá na ostrově La Gomera ke komunikaci na větší vzdálenosti a byl v roce 2009 vyhlášen UNESCO jako mistrovským dílem ústního a nehmotného dědictví lidstva. Ve spodní části tohoto článku naleznete videdokument o tomto jazyku a jeho ukázky.
Ačkoliv byli Guančové v polovině 15. století pro Španěly primitivním kmenem, uměli mumifikovat své mrtvé, které balili do kozích kůží a jejich mumie se dochovaly v hojném počtu do dnešní doby. Lze je vidět například v muzeu na Tenerife. Také prováděli operace lebky a jejich pacienti tyto zákroky zjevně přežívali.
Guančové bydleli v jeskyních komplexech, které vytvořila sopečná činnost nebo stavěli kamenná obydlí kruhovitého tvaru. Jeskyně Kanárci obývají dodnes a mají zde i technické vymoženosti. Ukazují svá obydlí jako jednu z velkých turistických atrakcí.
Na všech ostrovech najdete možnost si zakoupit sošky podobné Věstonické Venuši z našich krajů, které jsou předobrazem kněžek, co si Guančové “vykrmovali”, aby dosáhly značně kyprých tvarů, což bylo symbolem plodnosti a zdraví. Ačkoli Guančové byli téměř vyhlazeni, přesto se v DNA místních obyvatel jejich potomstvo objevuje a tento rys kyprosti u žen je jedním z hlavních znaků.
Na ostrově Tenerife stojí také několik pyramid, typově identických s pyramidami jihoamerickými. O těchto stavbách se ale vedou spory, zda je vytvořili Guančové nebo jsou výtvorem majitele pozemků z 19. století, který se hlásil ke svobodným zednářům. Každopádně tyto pyramidy jsou astronomicky orientované.
Článek napsala: Ava Brožová - Tento článek může být volně šířen jen s aktivním uvedením autorky a aktivního odkazu.
ZÁHADNÝ PÍSKAVÝ JAZYK KANÁRCŮ, KTERÝM SE DOMLOUVAJÍ Z KOPCE NA KOPEC JE POSTAVEN NA VIBRACÍCH ZVUKU.