Pryč s jarní únavou...ale jak na to?
V březnu máme nejvyšší čas na jarní očistnou kůru, dopřejme tedy tělu, ale i duši trochu více času a připravme je na nadcházející dny.
Jarní očistná kůra má za úkol odstranit takzvanou jarní únavu (způsobenou mimo jiné nedostatkem vitamínů a minerálních látek) a zajistit celkové pročištění organismu. Kůra by měla trvat jeden až dva týdny; její součástí mělo být snížení množství přijímané potravy a současné omezení moučných jídel a tuků na minimum. Ale nestačí jen číst. Vyjděte si na procházku do přírody, všude je cítit nový bujný život, příroda se nám probouzí, probuďte se i vy. Což takhle si zkusit připravit truhlík s jarními květy - i vaše oko potřebuje trochu té jarní radosti. Udělejte si třeba čaj, koupel, masku vlasů i obličeje. Zapalte si aroma lampu s nějakým vhodným olejíčkem. Připravte si vhodná jídla; což takhle vařenou mrkev s bramborem? Mrkev jezte i syrovou a pijte mrkvový džus. Karoten vaši pleť připraví na ostré jarní sluníčko, bude se lépe bránit škodlivému UV záření a také se lépe opálíte. Trochu toho zdravíčka můžete získat, když si zasejete do květináčku řeřichu; můžete ji vypěstovat i na vlhké vatě doma. V pokojové teplotě rostlinky přibližně za týden vyrostou do výšky asi 6 cm. Pak je můžete stříhat a čerstvé se podávat. Obsahují vitamíny B, C a K, karoten, železo a další užitečné látky. Pálivá chuť řeřichy trochu připomíná ředkvičky nebo křen. Je z ní výborný salát nebo ji můžete přidat do tvarohové pomazánky…ale užuž je nejvyšší čas, tak hurá pro semínka.
Bylinky vhodné pro jarní očistnou kůru jsou například tyto: čekanka obecná, pampeliška, celer, cibule, kontryhel, pýr, majoránka, jitrocel, hluchavka, kopřiva, hlávkový salát...
Nevíte, co si s bylinkami počít? Zkuste následující směsi:
Čaj proti jarní únavě připravíte například takto: šalvěj (list) 1díl, rozmarýn (list) 1díl, pelyněk (list) 1díl, řebříček (nať) 2díly, třezalka (nať) 2díly, kopřiva (list) 3díly.
Čaj proti jarní únavě (podle Pavla Váni), 30g list a kořen pampelišky, 20g květ řebříčku , 20g popence břečťanolistého, 10g rozrazilu potočního, 20g listu kopřivy.
Příprava obou čajů je stejná: 1 čajovou lžičku směsi vařte 3 minuty, nechte 20 minut vyluhovat a pijte třikrát denně před jídlem.
Jaké oleje jsou vhodné právě teď do aromalapičky?
Proti únavě můžete zvolit například tuto směs: 3 kapky santalového dřeva, 3 kapky citrónu , 1 kapka růže.
Jako odměnu za vaše hladovění si připravte posilující koupele
Vezměte dobromysl, 300g sušené nati a trochu mladých výhonků z pokácených (!!!) borovic. Zabalte do plátěného sáčku, připravte odvar a přidejte ho do koupele; sáček pak také ponořte přímo do vany. Voda by měla být 34 - 38 stupňů teplá a doba jedné koupele by měla být 10 - 30 min.
Posilující koupel z pelyňku prokrví pokožku a má protizánětlivý účinek. Půl gramu pelyňku spařte dvěma litry vody a ponechte půl hodiny vyluhovat; výluh pak přidejte do lázně. Koupel byste neměli připravovat častěji než dvakrát týdně.
Pleťové masky pro vaši krásu
Maska z ovesných otrub
Ovesné otruby (koupíte je v Zelených lékárnách) rozřeďte převařenou vodou na hustou kašičku. Tu naneste na obličej a po deseti minutách smyjte vlažnou vodou. Pro zesvětlení tmavé pleti se doporučuje směs z 20g ovesné mouky, 25g rýžové mouky a 100g mandlových otrub, rozředěná nálevem z lipového květu.
Avokádová maska
Avokádo se výborně hodí k přípravě horké olejové masky na hrubou, uhrovitou pokožku. Pokryjete obličej velmi tenkou vrstvou vaty a tu pak tampónem dokonale nasyťte rozehřátým avokádovým olejem. Zabalte obličej tak, aby obklad rychle nevychladl a nechte působit dvacet minut. Po sejmutí vaty otřete obličej měkkým suchým ručníkem. Stejně se hodí i mandlový nebo olivový olej.
Maska z podbělu obecného
Z čerstvě rozdrcených listů podbělu se dá připravit výborná, zcela nedráždivá pleťová maska vhodná pro uhrovitou, mastnou a záněty poškozenou kůži. Samozřejmě, že maska působí blahodárně i na zdravou pokožku. Po její aplikaci je kůže zdravě růžová, napjatá a svěží.
Výživnou pleťovou masku můžete udělat ze šťávy z okurky smíchanou s trochou smetany.
Nezapomeňte také na vlasy
Doporučuje se vyzkoušet fenyklový nálev (10 g fenyklu přelijte jedním decilitrem vroucí vody a nechte 20minut vyluhovat) se jako přísada k mytí mastných vlasů (zvyšuje jejich lesk a vůni) a do posilujících a prokrvujících koupelí. Můžete také použít březové listí, zvyšuje kvalitu vlasů, jejich pružnost a lesk, omezuje maštění vlasů i tvorbu lupů. Pro ošetření mastných vlasů je vhodná šťáva z citrónů; ta vlasy vyživuje a regeneruje. Vlasy jsou po ošetření lesklé, pružné. Vynikající přísada do vlasových koupelí a regeneračních zábalů je levandule. Regeneruje, podporuje růst vlasů, činí je pružnými a lehkými, příjemně parfemuje.
Zdroj: http://druidova.mysteria.cz/KELTSKY_ROK/jarni_rovnodennost.htm