Hirudoterapie – Léčba Pijavicí lékařskou je stará 3000 let!

Univerzální recept na každé trápení – to je sen každého lékaře dnes i před staletími. A není to zase tak dávno, co se vše od vředu v podpaží, přes střelné poranění až po dýchavičnost či nemocné srdce léčilo přikládáním pijavic. Malá slizká zvířátka na první pohled příliš důvěry nevzbuzují. Spíše naopak. Moderní medicína s pijavicemi příliš nepočítá, přesto se k nim vrací stále více lidí, kteří upřednostňují přírodní léčebné metody. Pro léčbu pijavicemi existuje i oficiální latinský název – Hirudoterapie.

Pijavice si nechala přisávat i Kleopatra

Pijavice lékařské (Hirudo Medicinalis) hrály v léčitelství významnou roli již od dob prvních ranhojičů. Předpokládá se, že z léčivých schopností pijavek mají prospěch dokonce i zvířata. Německé označení pro pijavku „Egel“, je odvozeno z řeckého „echis“, malý had. Někteří lidé se domnívají, že had vyobrazený na holi antického boha Asklépia, symbolu lékařství, je ve skutečnosti pijavka. Ať je to jakkoli, pijavky jsou od nepaměti známé svou léčivou mocí. Například mezi germánskými kmeny se slovo pijavka používalo jako synonymum pro léčitele. Indický bůh Ájurvédy, Dhanvantari, drží pijavku v jedné ze svých čtyř rukou. A ve středověké Anglii byli ranhojiči známí jako „pijavkáři“.

Vypouštění krve pomocí pijavice je zmiňováno lékaři již ve Starém Římě (např. Galén) a ve východní medicíně (např. Ibn Síná – Avicenna). Avšak nejstarší zmínka o přikládání pijavic sahá tři tisíce let zpátky, až k egyptské hrobce faraóna 18. dynastie (r. 1567-1308 př.n.l.). Zmínek z historie je mnoho. Traduje se, že právě Kleopatře pomohla otěhotnět léčba pijavicí lékařskou. V Evropě se první zmínky o léčbě pijavicí lékařskou objevily v dílech řeckého lékaře a básníka Nikandrose z Colophon (2. st.n.l.). V minulosti se často používaly při hubnutí. Mluví se o tom, že bez větších problémů odstraňovaly 5 až 10 kg. Botticelli zase používal pijavice proto, aby měl lepší hlas.

Během středověku se o pijavicích psalo málo, ale je možné předpokládat, že tato metoda byla hojně využívaná především na vesnicích a v bohatších rodinách. Bylo však příliš riskantní uchovávat důkazy o takových praktikách. Proto z pohledu historických faktů v oblasti rozvoje hirudoterapie v místech, kam sahala církev, je středověk poměrně hluchým obdobím. Další důležitou etapou v rozvoji hirudoterapie je raný novověk. V tomto období se tato metoda začala v Evropě znovu otevřeně používat a je dokonce možné říct, že se stala určitou módní vlnou. O tom svědčí například příkaz ruského cara Alexeje Michajloviče, který v 17.století nechal vysadit do potoka pijavice lékařské určené k lékařskému využití. Takto vznikl jeden z prvních zdokumentovaných chovů pijavice lékařské.

Roku 1665 byla vydaná knížka o přiložení pijavice lékařské do oblasti dělohy a od tohoto období se ve významné míře začala využívat hirudoterapie v gynekologii. Z období novověku jsou popsané příběhy, ve kterých si dámy přikládaly pijavice lékařské za ucho před bálem nebo jinou významnou společenskou událostí, díky čemuž vypadaly zdravě, měly ruměnec ve tváři a po celý večer dostatek energie. Z dnešního pohledu je možné novověk považovat za období, kdy se terapie pijavicí začala využívat pro kosmetické účely.

O masovosti používání, tedy o účinnosti hirudoterapie, svědčí skutečnost, že v 30. letech 18. století bylo v Rusku prodáno 30. milionů pijavic ročně. Léčebná užitečnost pijavic byla tak vysoká, že na přelomu 18.-19. století vyváželo Rusko do západní Evropy, především do Francie, 80–100 milionů kusů ročně. Později byla léčba pijavicí vytlačena metodou pouštění žilou. Používání pijavic při léčbě se udržovalo pouze u léčitelů, mnichů a v lidovém léčitelství. V průběhu druhé poloviny 19. století a začátkem 20. století se vztah k hirudoterapii velmi pomalu měnil, jelikož si lékaři všimli, že při některých chorobách léčení působí na celý organismus, a to bez vedlejších účinků.

Ve slinách pijavic se nachází skoro 150 bioaktivních, zdraví přínosných látek

Pijavice se během milionů let musely vypořádat s různými nástrahami života, například s odlišnou hustotou krve. Protože krev dávných živočichů byla hustá a trombotická, proto je evoluce obdařila enzymy, s nimiž bez újmy na zdraví dokázaly strávit nejrůznější krevní skupiny, včetně infikované krve. Celkově existuje asi 650 druhů pijavic, pro medicínské účely se však používají pouze tři (hirudo medicinalis, hirudo officinalis, hirudo orientalis). Tyto tři druhy se od jiných liší svým zbarvením – pijavice s označením „hirudo“ na hřbetě totiž mají zelené či žlutooranžové proužky.

Pijavice se staly seslaným léčebným darem shůry – Léčí na 230 chorob!

K tomu, aby se pijavice mohla přichytit na tělo, používá kruhové přísavky a tři vysouvací pohyblivé čelisti, z nichž každá má cca 70 až 90 ostrých zubů. Jakmile se přichytne, prokousnou její ostré zuby pokožku, z níž vytryskne krev, kterou pijavky absorbují a využívají jako přísun potravy. Prostřednictvím procesu sání dochází k aktivizaci imunitního systému, což prospívá organismu v boji proti různým infekcím, z čehož jednoznačně profituje ústrojí člověka. Po úspěšném přisátí pijavice, okamžitě vpouští tyto krev sající parazité do otevřené rány anestetika, čímž jsou umrtvující látky působící proti bolesti. V tomto přírodním anestetiku se nalézá Hirudin, což je sloučenina proteinové povahy potlačující srážlivost krve. Hirudin je navíc velmi univerzální léčivou látkou, která funguje jako antihistaminikum – tlumí alergické reakce.

Přisátí pijavice není bolestivé. Člověk ho cítí jako elektrické mravenčení. Sekret pijavice účinkuje analgeticky, utlumí bolest a zastaví pocit kousnutí. Rána lehce svrbí a může zčervenat, jako při kousnutí hmyzem.

KDE PIJAVICE POMÁHAJÍ? Astma, Autoimunitní onemocnění, Bolesti svalů, Celková regenerace organismu, Cukrovka, Deprese, Gynekologické potíže, Hemeroidy, Hlasivky, Chronická bronchitida, Chronické bolesti kloubů, Kožní choroby (akné, ekzém, herpes), Křečové žíly, Crohnova nemoc, Krevní podlitiny, Migréna, Mužská a ženská sterilita, Paradontóza a další onemocnění zubů, Pozitivní vliv na funkci jater, Revma, Srdečně cévní onemocnění, Sportovní zranění, Skleróza, Šedý zákal, Štítná žláza, Tinnitus, Trombóza, Trombotický zánět žil, Urologické problémy, Vysoký krevní tlak, Zánět ledvin, Zánět žaludku, Zápal plic, Zelený zákal a další.

KDE PIJAVICE NEJSOU ŽÁDOUCÍ! Při poruchách srážlivosti krve – hemofilie, Při alergii na hirudin nebo histamin, Autoimunitní poruchy, V těhotenství, Při užívání léků na ředění krve, Při alergii na bodnutí hmyzem (hrozí anafylaktický šok), Tepenná nedostatečnost – posttrombotický syndrom, Anémie, Vysoké stádium cukrovky. Přikládání pijavic se nesmí používat u novorozenců a malých dětí!

Pokud podstoupíte hirudoterapii u vyškoleného a certifikovaného odborníka (což je výrazně doporučeno), tak by vám měly být aplikovány zdravotně nezávadné pijavice. Jestliže jste však nedůvěřiví, můžete terapeuta požádat o to, aby vám ukázal dokument o původu pijavic. Aplikaci pijavic samozřejmě předchází konzultace o vašem zdravotním stavu, ideální je, přinést si s sebou lékařskou zprávu. Pokud u vás terapeut neshledá žádnou kontraindikaci, může se přejít k proceduře.

 

Nejnovější články na našem portálu

březen 25, 2023 973
„Pokud chcete najít tajemství vesmíru, přemýšlejte z pohledu energie, frekvence a vibrace“. –...
březen 19, 2023 806
21.3.2023 v 18:22 h, PLEJÁDSKÝ TRANSFORMAČNÍ PORTÁL. Dne 21.3.2023 v 18:22 h nastává na nultém...
březen 17, 2023 857
20.03. 2023 ve 22:25 vstoupí Slunce do znamení Berana a touto událostí bude skutečně odstartován...
březen 05, 2023 1658
Dne 7.3.2023 v 13:40 h nastane na 16. stupni zemského znamení Panny úplněk. Březnovému úplňku se...
únor 27, 2023 5182
„Určitými kuřidly, dle hvězd sestavenými, lze velmi mnoho vykonati, neboť silně povzbuzují vzduch...
únor 25, 2023 1206
„Bývá označován za nežádoucí plevel nebo také za vynikající léčivou bylinu. Můžete si vybrat. A...
únor 17, 2023 1487
Naše zraněné dětské části můžeme objevovat v mnoha souvislostech a odstínech. Třeba i v naší snaze...
únor 16, 2023 798
Tento nejdůležitější včelí produkt provází dlouhá historie a spousta zajímavostí. K vytvoření 1 kg...
únor 16, 2023 1194
Transformace může probíhat u každého jedince poněkud jinak… Vlastně kecám. Vždycky probíhá...
PODPOŘTE NAŠÍ PRÁCI A ZAŠLETE NÁM FINANČNÍ DAR, VELICE DĚKUJEME.
2201380141/2010. Pro platby ze zahraniční: FIO Banka, a.s.
IBAN: CZ7720100000002201380141

NEBO PŘES PAYPAL třeba 111,- nebo 222,- Kč

Nejčtenější články na našem portálu osobního rozvoje

16 květen 2020 1733810
Věřím, že každý se někdy zarazil nad časem (čísla na hodinách, to ale není čas…), který na sebe...
4 listopad 2019 512175
Taky jste si všimli, že stále více lidí hlásí různé formy intolerance nebo alergie na pšenici,...
16 leden 2016 443005
Naše jméno nás representuje na veřejnosti a je do jisté míry i naší vizitkou. Každé jednotlivé...
30 září 2020 351850
V České republice je to bohužel často pravda, jelikož patříme na první místa v evropském žebříčku...
1 prosinec 2020 284154
Nauka o číslech nebo-li numerologie je prastará opravdu zajímavá věda. Možná právě proto byla po...
2 prosinec 2019 273299
1. Změna spánkových vzorců: nervozita, horká chodidla, přerušovaný spánek Pocit únavy po probuzení...
27 říjen 2018 269037
Byla roztěkaná, utahaná a kafe pila neúměrně rychle. Prý musí brzy jít, protože na ni doma čeká...
17 červenec 2020 249854
Proč tato nemoc rapidně mezi lidmi narůstá? Proč tomu tak je skrz naší duši?? DUCHOVNÍ PŘIČÍNA:...
12 prosinec 2020 238852
Obezita znamená z mluvy naší duše nejen POTŘEBU OCHRANY, OBAL STRACHU, ale také ÚTĚK PŘED -...
3 srpen 2019 236379
Zajímá vás, zda jste byli v minulém životě mužem či ženou nebo příčina smrti, co nás čeká po...
30 květen 2022 232572
VYSOKÝ KREVNÍ TLAK - Duchovní příčina Vysokým tlakem trpí lidé, kteří v sobě dusí VELKÝ TLAK....
13 duben 2020 229919
Pokud opakovaně vídáte čísla 11, 111 nebo 1111, je pro to důvod. Nejčastějším způsobem, jakým...
29 srpen 2021 211930
Každá myšlenka vibruje, každá myšlenka vyzařuje nějaký signál a současně přitahuje jí odpovídající...
7 leden 2018 201527
O konceptu dvojplamenů toho bylo napsáno hodně a koluje mnoho názorů a přesvědčení. Zdá se, že...
17 září 2020 184285
V dnešní době snad už neexistuje jediná žena, která by neměla nějaké "ženské problémy". Čím je to...
27 srpen 2020 182212
Většinu mužů přitahují silné ženy. Někdo si na ni troufne jiný jen tak z povzdálí kouká a...
30 září 2019 179312
Mohlo by se zdát, že čísla na dveřích jsou abstraktní, kromě základní orientace nic neznamenající...
6 prosinec 2018 173837
Jste štíhlá, cvičíte, držíte dietu, ale stále nemůžete zhubnout velké břicho ? KDE JE CHYBA? Náš...
23 září 2019 163594
"To, čím jsi, záleží na třech faktorech:na tom, co jsi zdědil, co z tebe udělalo tvé okolí a co...
25 listopad 2020 161232
Často se dva dospělí dají dohromady a jenom donekonečna přehrávají svá dětská dramata. Poměrně...
13 srpen 2022 159059
Tak jak nic v životě není náhoda, není ani náhoda, že žena porodí syna. Tím, že žena přivede na...
24 květen 2018 140442
Každý z vás jistě ví, jaký se píše rok, nyní, když dávám dohromady tento článek, jsme na sklonku...
20 červenec 2022 125932
Když muž skutečně miluje a otevře své srdce ženě, měla by žena o jeho zranitelné srdce pečovat a...
21 květen 2020 122636
OBKLAD Z JABLEČNÉHO OCTA: – Vezměte si bavlněný ručník nebo nějaký hadřík a namočte ho v...