Paraziti a jejich působení na lidský organismus

„Paraziti představují nejvíc zanedbaný zdravotní problém v dějinách lidstva“. – Dr. Ross Anderson, kanadský lékař, specialista na parazitární infekce

Parazité jsou běžnou součástí našeho života. Naše tělo je na život s nimi přizpůsobeno, ale je nutné jej pravidelně čistit, aby nedocházelo k jejich nebezpečnému přemnožení. Rozvinutí parazité mohou v těle způsobovat velmi závažné příznaky. O většině parazitů nevíme, protože ne vždy se musí navenek projevovat. K jejich škodlivému vlivu na náš organismus však dochází i tehdy. V závislosti na naší kondici, druhu parazita a stupni osídlení se toto nechtěné soužití projevuje celou řadou příznaků, rozličnými onemocněními a končit to může i velmi závažným zdravotním problémem.

„Klasická definice praví, že parazit je organismus, který v některé fázi svého životního cyklu využívá organismy jiné (hostitele) jako zdroj potravy i jako stálé nebo dočasné životní prostředí a tím jim přímo nebo nepřímo škodí“. To slovo „parazit“ je docela ošemetné. Může označovat cokoliv, co žije na povrchu nebo uvnitř jiného organismu a na účet tohoto organismu. Vědci samotní označují z nějakých zvláštních historických důvodů tímto slovem všechno, co žije paraziticky, kromě bakterií a virů.

Označení parazit – „parasitos“ pochází z řečtiny a doslova znamená „vedle jídla“. Původně tím byli zamýšleni přisluhovači slavností, ale časem získalo toto pojmenování význam „prospěchář“, tedy někdo, kdo občas dostane jídlo za poskytnutí nějaké služby. Nakonec parazit pronikl i do divadla a v řecké komedii měl i svoji vlastní masku. Teprve o mnoho staletí později přešel tento termín do biologie a stal se označením pro živočicha, který čerpá z životů jiných.

Výskyt parazitů v přírodě je lidem znám už po tisíce let

Kolem roku 1500 př.n.l. se egyptští lékaři snažili zjistit jaké jsou příčiny různých nemocí a chorob. Dle dochovaných záznamů víme, že Egypťané znali například škrkavky i tasemnice, a dokonce znali i způsoby, jak se těchto parazitů zbavit a jimi způsobená onemocnění léčit. Pro další vývoj medicíny bylo nesmírně důležité i to, že si Egypťané jako první uvědomili přímou souvislost mezi nemocí a její příčinou (původem) neboli choroboplodným zárodkem. Z dalších historických pramenů můžeme uvést i Starý zákon, kde se, dle většiny teorií, také objevují paraziti. Bůh potrestal Izraelity během jejich cesty z Egypta, za jejich neposlušnost a odklon od víry. V Sinajské poušti se objevili jedovatí hadi. Lidé byli hady uštknuti a mnoho jich zemřelo. Jakmile lidé uznali svoji chybu, Bůh řekl Mojžíšovi, aby udělal měděného hada a umístil jej na tyč, při pohledu na hada se uštknutí lidé uzdravili. Některé teorie si tento příběh vykládají tak, že Izraelité byli napadeni Vlasovcem medinským.

Vlasovci žijí v podkoží dolních končetin a jejich odstranění vyžaduje dlouhodobý cvik a šikovnost. Živočichové jsou to velmi dlouzí (až 120 cm) a poměrně křehcí a musí se pomalu navíjet na tyčku tak, aby nepraskli. Tento vlasovec byl pojmenován již na přelomu 1.-2. století Plutarchosem z Chaironeie. Některé hypotézy tvrdí, že právě obtočený vlasovec na dřívku se stal symbolem pro zdravotnictví – tzv. Aeskulapova hůl.

Dalším příkladem z různých náboženství by mohl být i zákaz pojídání vepřového masa. Tento zákaz mohl být snahou předejít některým parazitárním onemocněním – trichinelózou (svalovec stočený) nebo před tasemnicí (tasemnice dlouhočlenná). V posvátné knize Židů se dokonce píše o nebezpečí echinokokózy (měchožil zhoubný). Skutečný průlom a velké objevy parazitů nastaly až v 19. století – v době velkých technických objevů a pokroků v medicíně. V tomto oboru a tomto období se nejvíce proslavil Robert Koch a Louis Pasteur. Zjištění, že mikrobi a další paraziti nejsou jen příznakem choroby, ale naopak jeho příčinou, bylo velkým vítězstvím západní medicíny.

Jsou tiší, okem prakticky nezjistitelní a někdy ani nevíme, že bychom je mohli mít!

Vzhledem k našemu „modernímu“ způsobu života dochází ke zcela nenormálním a mnohdy život ohrožujícím stavům právě z důvodu výskytu a pomnožení parazitů, kteří svá vajíčka protlačují přes mikroskopické trhlinky ve střevech do krevního oběhu, čímž dochází k velkému, postupujícímu a skrytému nebezpečí. Vajíčka parazitů jsou krví roznášena k jednotlivým orgánům po celém těle. Paraziti mají vlastní maskovací systém, který je chrání od zničujících účinků našeho imunitního systému. Využívají živin a tělesných tekutin, a proto je náš imunitní systém považuje za součást těla. Postupné osidlování těla parazity v sobě skrývá mnohá nebezpečí, která se ve fyzické podobě mohou projevit až za několik let po první kontaminaci. Největším problémem však je, že postupným zamořováním našeho těla parazity dochází také ke snižování účinnosti lidského imunitního systému. Platí zde jednoznačné pravidlo: parazitismus=snižování imunity.

Endolimax nana je parazit, o kterém se ví, že vyjídá vápník z našich kostí a způsobuje artritidu. Entamoeba histolytica se může dostat do jater, plic a mozku. Nedospělí červi škrkavky, také známé jako ascaris, mohou proniknout do našich plic a mohou způsobovat astma. Hodně případů chronické anémie jsou způsobeny parazity s názvem měchovci. Tento parazit se přichytí k výstelce střeva a prokouše se do cév. Každý den vypije obrovské množství krve. Hemoglobin nižší než 15 % byl takto snížen u osob s chronickou chorobou způsobenou měchovci. Experti se nyní shodují na tom, že některé epileptické záchvaty mohou být způsobeny parazity, protože se mohou dostat i do našeho mozku. Spekuluje se i o tom, že například diabetes může být způsoben parazitem nazývaným motolice, který se dostane do slinivky břišní a způsobí její selhání.

Příznaky výskytu parazitů v lidském těle:

Bolest žaludku

Problémy s hubnutím nebo naopak neschopnost nabrat váhu

Silná touha po mastných, pečených a křupavých jídlech

Zácpa, průjem, plynatost

Kolísání hladiny cukru v krvi

Bolesti hlavy a závratě

Úzkost a deprese

Onemocnění kůže, vyrážky, ekzémy

Bolesti kloubů a svalů

Poruchy spánku, nespavost, vícenásobná probuzení během noci (zvláště mezi 2-3 hod.)

Poruchy chuťového vnímání

Anémie a nedostatek železa

Narušený imunitní systém – parazité snižují imunitní systém, aby byly lépe nerozpoznatelní

Pokles sexuální touhy ̈

Krvavá stolice

Svědění v uších, nosu a u řitního otvoru

Stálé kašlání a nachlazení, zahlenění

Chronická únava


Jestliže máte některá z následujících příznaků, pravděpodobně máte v těle parazity. Čím více příznaků naleznete, tím více se pak zamyslete nad jejich odstraněním. Samozřejmě ne všechny příznaky musí být příčinou parazitů, ale je to v tomto případě velmi pravděpodobné. Parazitologové doporučují v případě zdravotních potíží navštívit lékaře a důrazně varují před neodborným nasazováním léčiv proti parazitům, bez doporučení odborného lékaře, neboť tyto látky mohou způsobovat závažné zdravotní potíže. Ovšem existuje i cesta, jak proces vylučování parazitů podpořit přírodní cestou.

Jak očistit své tělo od nežádoucích obyvatel a podpořit své zdraví a psychickou pohodu?

• Ořešák černý – V našich končinách je ořešák velice vzácný. Vyskytuje se většinou ve starých zámeckých zahradách a jde převážně o státem chráněné stromy. Indiánští léčitelé a šamani používali proti parazitárním infekcím očistné rituály, během kterých došlo i na extrakt ze slupek ořešáku. Ten měl očistit střevní trakt od přemnožených parazitů a postupně tím zlepšit imunitu. Ořešák čistí krev, zahleněná střeva a žaludek, pomáhá při léčbě gynekologických potíží atd.

• Hřebíček – Po staletí byl používán v tradiční medicíně k boji proti různým typům parazitů. Obsahuje látku eugenol, která má silné antimikrobiální vlastnosti. Tyto látky narušují metabolismus a životní funkce parazitů, což vede k jejich smrti. Hřebíček má ale také protizánětlivé účinky, které podporují hojení tkání po infekci parazity.

• Pelyněk – Jako léčivá bylina byl pelyněk dobře známý již ve starověkém Egyptě a Řecku a od té doby se stále využívá jeho hořkosti. Pelyňkový čaj pomáhá při zkaženém a otráveném žaludku, osvědčuje se proti zvracení, zánětu, nechutenství, při nemocech jater, žlučníku a dvanácterníku. Pozor! Maximální jednorázová dávka pelyňku nesmí překročit 1g, denní pak 3g byliny! Je třeba pečlivě dodržovat maximální dávky a užívat s opatrností, respektive by se měla tato bylina užívat pouze akutně nebo krátkodobě.

• Česnek – Obsahuje alicin, který má protizánětlivé a protiparazitické vlastnosti. Může pomoci snížit zánět způsobený parazity a může mít vliv na některé druhy parazitů. Je dokonce schopný zbavit naše tělo těžkých kovů.

• Oreganový olej – Oregano mnozí znají pod názvem dobromysl obecná. Název oregano pochází z řeckých výrazů „oros“ a „ganos“, které znamenají „pro horu“ a „radost či potěšení“. Oregano tedy doslova vyjadřuje „horské potěšení“. Tato bylinka byla vždy uctívaná jako symbol radosti a starověkou tradicí bylo věnčit nevěsty a ženichy oreganovým věncem. Oregano je doslova nabité antioxidanty, kterých má dokonce 8x více než jablko a 3x více než borůvky. Významné jsou i silné antibakteriální, antivirové a antifungální vlastnosti. Mezi další antiparazitika patří např: kurkuma, tymián, křen, cibule, dýňová semínka, anýz, fenykl či bazalka.Nejnovější články na našem portálu

duben 09, 2024 182
měj pevné, stabilní kořeny /stůj pevně nohama na zemi buď v proudu života /řekni ano životu/...
duben 09, 2024 146
„V podzemí zůstává duch místa, a to i přesto, že kouzlo města nad zemí se často pomalu vytrácí a...
duben 03, 2024 1959
Medicinální nebo někdy také funkční či vitální houby, jsou specifické houby s výjimečnými účinky....
duben 02, 2024 216
Místa záhadná, tajemná či obestřená jistým mystickým nebezpečím přitahovala pozornost člověka...
březen 27, 2024 304
Mnoho lidí věří, že jednorožci existovali. Někteří jsou dokonce přesvědčeni, že žijí někde mimo...
březen 23, 2024 1519
20. 3. 2024 ve 4:07 vstoupí Slunce do Berana, prvního znamení horoskopu a otevře nový roční...
březen 19, 2024 643
Studánky, jezírka, louže...- první zrcadla lidí. Ta nejpřirozenější zrcadla, která člověku dala...
březen 11, 2024 654
Tisíce let lidé věří, že postavení Slunce a planet v okamžiku narození každého jedince značně...
březen 08, 2024 2897
Počátky Mezinárodního dne žen sahají do Spojených států amerických poloviny 19. století. V roce...
březen 06, 2024 795
Krystaly jsou mistrovskými díly přírody. Jejich tajuplný třpyt okouzluje člověka od nepaměti....
únor 28, 2024 976
Snad nejpozoruhodnějším tvorem jdoucím tiše ve stopách člověka je kočka. Historie jejího vztahu s...
únor 20, 2024 1122
„Paraziti představují nejvíc zanedbaný zdravotní problém v dějinách lidstva“. – Dr. Ross Anderson,...
PODPOŘTE NAŠÍ PRÁCI A ZAŠLETE NÁM FINANČNÍ DAR, VELICE DĚKUJEME.
2201380141/2010. Pro platby ze zahraniční: FIO Banka, a.s.
IBAN: CZ7720100000002201380141

NEBO PŘES PAYPAL třeba 111,- nebo 222,- Kč

Nejčtenější články na našem portálu osobního rozvoje

16 květen 2020 2013957
Věřím, že každý se někdy zarazil nad "časem", tedy lépe řečeno nad čísly na hodinách, která na...
4 listopad 2019 515319
Taky jste si všimli, že stále více lidí hlásí různé formy intolerance nebo alergie na pšenici,...
20 září 2023 456668
Naše jméno nás representuje na veřejnosti a je do jisté míry i naší vizitkou. Každé jednotlivé...
1 prosinec 2020 292588
Nauka o číslech nebo-li numerologie je prastará opravdu zajímavá věda. Možná právě proto byla po...
28 září 2023 282135
1. Změna spánkových vzorců: nervozita, horká chodidla, přerušovaný spánek Pocit únavy po probuzení...
3 říjen 2023 272673
Byla roztěkaná, utahaná a kafe pila neúměrně rychle. Prý musí brzy jít, protože na ni doma čeká...
6 říjen 2023 259146
Ekzémy vyjadřují náš VNITŘNÍ ZÁPAS mezi tím počem toužíme, a tím co ve skutečnosti prožíváme....
13 duben 2020 250507
Pokud opakovaně vídáte čísla 11, 111 nebo 1111, je pro to důvod. Nejčastějším způsobem, jakým...
3 srpen 2019 249073
Zajímá vás, zda jste byli v minulém životě mužem či ženou nebo příčina smrti, co nás čeká po...
12 prosinec 2020 242699
Obezita znamená z mluvy naší duše nejen POTŘEBU OCHRANY, OBAL STRACHU, ale také ÚTĚK PŘED -...
30 květen 2022 240424
VYSOKÝ KREVNÍ TLAK - Duchovní příčina Vysokým tlakem trpí lidé, kteří v sobě dusí VELKÝ TLAK....
29 srpen 2021 215047
Každá myšlenka vibruje, každá myšlenka vyzařuje nějaký signál a současně přitahuje jí odpovídající...
7 leden 2018 206432
O konceptu dvojplamenů toho bylo napsáno hodně a koluje mnoho názorů a přesvědčení. Zdá se, že...
30 září 2019 187955
Mohlo by se zdát, že čísla na dveřích jsou abstraktní, kromě základní orientace nic neznamenající...
17 září 2020 186428
V dnešní době snad už neexistuje jediná žena, která by neměla nějaké "ženské problémy". Čím je to...
27 srpen 2020 184223
Většinu mužů přitahují silné ženy. Někdo si na ni troufne jiný jen tak z povzdálí kouká a...
6 prosinec 2018 176486
Jste štíhlá, cvičíte, držíte dietu, ale stále nemůžete zhubnout velké břicho ? KDE JE CHYBA? Náš...
23 září 2019 166597
"To, čím jsi, záleží na třech faktorech:na tom, co jsi zdědil, co z tebe udělalo tvé okolí a co...
25 listopad 2020 163207
Často se dva dospělí dají dohromady a jenom donekonečna přehrávají svá dětská dramata. Poměrně...
13 srpen 2022 161000
Tak jak nic v životě není náhoda, není ani náhoda, že žena porodí syna. Tím, že žena přivede na...
24 květen 2018 142633
Každý z vás jistě ví, jaký se píše rok, nyní, když dávám dohromady tento článek, jsme na sklonku...
20 červenec 2022 128102
Když muž skutečně miluje a otevře své srdce ženě, měla by žena o jeho zranitelné srdce pečovat a...
21 květen 2020 124439
OBKLAD Z JABLEČNÉHO OCTA: – Vezměte si bavlněný ručník nebo nějaký hadřík a namočte ho v...
29 červenec 2022 122389
MIGRÉNY a bolesti hlavy nebo-li náš PAPIŇÁK V HLAVĚ - DUCHOVNÍ PŘÍČINA Bolest z fyzického hlediska...