V dnešní uspěchané době se stále více lidí snaží najít přirozené způsoby, jak zlepšit své zdraví a kondici. Jednou z možností jsou adaptogeny, nazývané též omlazující byliny, rostliny nesmrtelnosti či posilující látky, které napomáhají organismu adaptovat se na stresové a zátěžové podmínky, podporují normální tělesné funkce, obnovují tělesnou rovnováhu, zvyšují odolnost vůči stresujícím vlivům fyzikálního, chemického, biologického, emocionálního i environmentálního původu. Díky těmto schopnostem mají již od starověku ve srovnání s ostatními rostlinami bylinné medicíny výjimečné postavení. Je prokázáno, že zvyšují obranyschopnost a mají harmonizační účinek na celý organismus.
Počet rostlin, uváděných, jako adaptogenní během posledních desetiletí vzrůstá. Je však třeba zdůraznit, že jen některé z nich splňují nejdůležitější kritérium – vykazují více cílové účinky na neuroendokrinní a imunitní systém. Jedná se o rostliny, které se již přizpůsobily pro ně extrémním podmínkám – vysoká nadmořská výška, rozdílné klima, nízký obsah kyslíku v atmosféře či rozdílná oblast pěstování oproti oblasti původu.
JEJICH UŽÍVÁNÍ JE SPOJOVÁNO SE SOVĚTSKÝM SVAZEM JIŽ V OBDOBÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Adaptogeny jsou známy v tradiční medicíně po celém světě již tisíce let, avšak až v posledních letech dochází k jejich používání i v moderní medicíně. V této době jsou čím dál tím více vyhledávány zejména kvůli absenci negativních vedlejších účinků, které některé lékařské preparáty navozují. Počátky zkoumání rostlinných substancí, dnes známých pod názvem adaptogeny, začaly v Rusku během 2. Světové války s cílem nalezení adaptogenní substance pro vojáky a zaměstnance v ruských obranných zařízeních. Termín adaptogen poprvé použil Sovětský toxikolog N.V. Lazarev v roce 1947, v souvislosti s uměle vytvořeným stimulantem s názvem Dizanabol, který měl zlepšit odolnost lidského organismu proti stresu. Tento vědec byl první, který oficiálně rozpoznal účinky těchto rostlinných látek zlepšit nejen fyzické a psychické schopnosti, ale také regeneraci. A dále popsal jejich schopnost regulovat a upravovat homeostatické funkce v organismu.
Od roku 1960 do roku 1970 bylo v sovětském svazu provedeno relativně velké množství studií u čtyř druhů rostlin s adaptogenními účinky: (Sibiřský Ženšen, Rozchodnice růžová, Klanopraška čínská, Posed bílý). Tyto rostliny byly následně oficiálně začleněny do lékařské praxe v tehdejším Sovětském svazu a používány ve formě extraktu v tabletové i tekuté formě jako adaptogeny mající stimulační, regenerační a protistresový účinek. Byly používány např. jako podpůrné látky pro kosmonauty, u námořnictva (posádkami ponorek) a při dlouhých arktických či tropických expedicích.
Ruský vědec Nikolaj Lazarev vytvořil kritéria, podle kterých určujeme, zda-li je rostlina adaptogen:
• Musí mít jen minimální nepříznivé působení na fyziologické funkce organismu.
• Musí zvyšovat odolnost organismu vůči nepříznivým vlivům prostřednictvím širokého spektra fyzikálních, chemických
a biochemických faktorů, nesmí působit pouze jednostranně.
• Musí mít celkově normalizační účinek, který zlepšuje všechny stavy a nezhoršuje žádný z nich.
OBJEVTE SÍLU PŘÍRODNÍCH ADAPTOGENŮ, KTERÉ VÁM POMOHOU CÍTIT SE SKVĚLE PO FYZICKÉ I PSYCHICKÉ STRÁNCE
ASHWAGANDHA – Vitánie snodárná, známá také jako Ashwagandha nebo indický Ženšen, je rostlina původem z Indie, která se po staletí používá v tradiční východní ayurvédské medicíně pro různé účely. Tradiční používání Vitánie snodárné je obecně zaměřeno na zvýšení energie, výdrže, síly, léčbu chronických onemocnění, úzkosti a zlepšení spánku, snížení stresu a jiné. Ashwagandha je běžně dostupná jako jemný prosévaný prášek, který lze smíchat s vodou, ghí (přepuštěné máslo) nebo medem. Listy této rostliny se používají v indické medicíně pro lokální léčbu kožních nádorů.
ROZCHODNICE RŮŽOVÁ – Je oblíbenou rostlinou v tradičních lékařských praktikách v severských zemích východní Evropy a Asie. Je známá také jako zlatý nebo arktický kořen. Používají ji domorodci na Sibiři k zahnání únavy a nechuti k práci. Rozchodnice má významné antioxidační, antidepresivní, kardioprotektivní a imunostimulační účinky. Další vlastností je schopnost regulovat hladinu cukru v krvi u diabetiků. V roce 1969 doporučila Farmakologická komise ministerstva zdravotnictví Sovětského svazu, použít Rozchodnici u pacientů trpících astenií, hypotenzí, schizofrenií nebo u zdravých jedinců, kteří intenzivně pracují. Sibiřané tradičně používali Rozchodnici ke zvýšení fyzické výdrže, dlouhověkosti, odolnosti proti nevolnosti, chřipce a hysterii.
ŽENŠEN PRAVÝ – Ženšen je kořenem vytrvalých bylin Panax Quiquefolium. Ten, který roste ve Spojených státech a Kanadě je známý jako americký ženšen. Druhým typem je takzvaný korejský nebo čínský ženšen, který je původem z horských lesů východní Asie. Komerčně jsou k dispozici dvě odrůdy. Bílý ženšen, který vzniká sušením kořene na vzduchu, zatímco červený ženšen vzniká napařením kořene a následným sušením. Ženšen se podává jako obecné tonikum nebo extrakt, který slouží k udržení odolnosti organismu, vůči nepříznivým faktorům a homeostáze, včetně zvýšení fyzických a sexuálních funkcí, obecné vitality a boje proti stárnutí. V TČM je důležitou složkou pro léčbu impotence a zvýšení sexuální výkonnosti. V posledních letech bylo zjištěno, že má protinádorové účinky, které mohou poskytnout nový směr výzkumu v léčbě rakoviny.
BAZALKA INDICKÁ – V Indii je známa jako Tulsi nebo svatá bazalka. Je považována za jednu z nejsvatějších a nejuctívanějších léčivých bylin Orientu a je pěstovaná a uctívaná v chrámech a domech hinduistů. Vyskytuje se po celé Indii, Číně a ostatních asijských zemích, v severní Africe a Austrálii. Rostlina je užitečná při léčbě nachlazení, malárie, kašle, horečky, bolesti v krku, poruch srdce, bodnutí hmyzem atd. Někdy se bazalka používá na černý kašel. Jedním z dalších účinků bazalky, je léčba onemocnění očí, jako jsou bolavé oči a noční slepota.
ALOE PRAVÁ (ALOE VERA) – Aloe pravá se používá v indické medicíně již po staletí. Existuje přes 300 typů rostliny, ale pouze 3 z nich jsou považovány za léčebné. Často se jí také „Lilie pouště“. Jeden z hlavních účinků Aloe je podpora růstu buněk a tím hojení tkáně. Proniká hluboko do kůže, až na úroveň, kde se tvoří kožní buňky. Avšak může trvat několik dnů až týdnů, než jsou vidět výsledky. Důležitou složkou jsou Mukopolysacharidy, které mají protizánětlivé, antivirové, protinádorové a imunomodulační účinky.
LESKLOKORKA LESKLÁ – Jinak známá jako houba Reishi, je velká tmavá houba, s charakteristicky lesklým povrchem a dřevitou strukturou. Reishi obsahuje celou řadu bioaktivních látek. Je považována za přírodní lék, který podporuje dlouhověkost, udržuje vitalitu, má blahodárné účinky u pacientů s hepatitidou, chronickou bronchitidou, rakovinou, svalovou dystrofií, hypertenzí a leukopenií. Reishi vykazují silnou biologickou aktivitu, včetně antioxidačních, protinádorových, antibakteriálních, protizánětlivých, hypoglykemických a imunostimulačních účinků.
KLANOPRAŠKA ČÍNSKÁ (SCHIZANDRA) – Patří mezi jednu z nejcennějších bylin používaných v TČM a japonské medicíně. Jejím plodům se ne nadarmo říká WU-WEI-ZI, což v překladu znamená „Bylina pěti chutí“ – kyselá, hořká, sladká, slaná, pálivá. Díky obsahu lignanů chrání játra před toxiny a podporuje regeneraci jaterních buněk. Snižuje pocit únavy a urychluje rekonvalescenci, je proto často používána proti únavě, dle posledních informací dokonce i proti chronickému únavovému syndromu.
LEUZEA (MARALÍ KOŘEN) – Leuzea saflorová je víceletá bylina, která připomíná náš bodlák s pěkným světle fialovým květenstvím. Již první ruští osadníci zjistili, že jeleni maralové na podzim vykopávají kořeny této rostliny a s chutí je požírají. Mezi Altajci se traduje, že pomáhá udržovat zdravý organismus a omlazuje. Leuzea prokazuje tonizační a imunostimulační účinky podobné ženšenu. Povzbuzuje mentální aktivitu, stimuluje životní procesy, pomáhá v adaptaci organismu na stres, příznivě ovlivňuje činnost srdce a cév.
MACA PERUÁNSKÁ – Maca je jednou z nejstarších a nejvýše rostoucích rostlin na světě. Je to vytrvalá rostlina, odolávající nepříznivým klimatickým podmínkám – mráz, prudký vítr a velmi intenzivní sluneční svit v peruánském pohoří And ve velkých nadmořských výškách. Žádná jiná rostlina neroste v tak vysoké nadmořské výšce – asi 4000 m.n.m. Indiánské kmeny, které v pohoří And přebývaly, používaly Macu jako součást denní potravy, díky níž jejich členové posílili organismus, zvýšili odolnost proti chladu a náhlým změnám počasí. Domorodé kmeny macu využívaly pro doplnění energie a vitality, ke zlepšení fyzického a duševního zdraví. A v neposlední řadě se měla, díky svým účinkům na sexuální plodnost, také postarat o zachování rodu.
ECHINACEA (TŘAPATKA NACHOVÁ) – Jako zajímavost stojí za zmínku, že název rostliny pochází z řeckého slova „echinos“, což doslova znamená ježek. Podíváme-li se pozorně na stavbu květu echinacei, můžeme spatřit 12 až 20 špičatých fialových okvětních lístků, které připomínají toto zvířátko. Tím, že podporuje odolnost proti nemocem, řadí se mezi rostliny s velkou perspektivou – nazývá se rostlinou nového milénia. Je třeba ji užívat hlavně preventivně, například v chřipkovém období, dokud nemoc nevypukla. Je často nazývána přírodním antibiotikem, protože se podobá svým působením penicilinu. Může potlačovat široké spektrum virů, bakterií a plísní. Víte, že Echinacea obsahuje látku, která pálí na rtech a jazyku, užívá-li se v tekuté formě? Právě tato vlastnost je známkou toho, že jste koupili kvalitní přípravek!
RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ – Rakytník je zdrojem velkého množství přírodního vitamínu C (obsahuje až 15krát více vitamínu C než pomeranč). Je považován za silný adaptogen a antioxidant. Zmínky o jeho použití pocházejí již ze starého Řecka, kde jej přidávali do krmiva pro koně k podpoře přibývání na váze a pro lesklou srst. Od toho je odvozen i jeho latinský název Hippophae, což v překladu znamená lesklý kůň. List obsahující mj. flavanoidy se používá pro přípravu výživného čaje, různé výtažky a olej jsou hodnotnou surovinou pro kosmetické výrobky. O cenných vlastnostech oleje svědčí i skutečnost, že ruští kosmonauti používali na ochranu před kosmickým zářením právě krém obsahující olej z rakytníku.