Masivní sluneční bouře, která dopadne na Zemi

Obrovská solární bouře míří k Zemi a pravděpodobně uděří zítra (14.3.2018)

Bouře by mohla srazit satelity, rušit zdroje energie a rozzářit ohromující úkazy Severní polární záře.
Byla tvořena už minulý víkend z enormní explose ve sluneční atmosféře známá jako solární výron a nabité částice z tohoto výronu jsou nyní na své cestě na naší planetu.

Příchod solární bouře koliduje s formací trhlin rovnodennosti v magnetickém poli země, které se formují okolo rovnodennosti kolem 20. března a 23. září každý rok.
Tyto trhliny oslabují planetární přírozenou ochranu proti nabitým částicím a mohou vystavit komerční lety a GPS systémy přicházející bouři.

Trhliny také znamenají, že mohou být tento týden zaznamenány pravděpodobněji záblesky polární záře. To může být vidět hlavně v částech Skotska a severní Anglie, stejně jako severní části USA včetně částí Michigane a Maine.

Nabité magnetické částice ze sluneční bouře mohou zasahovat do strojů na oběžné dráze Země i na povrchu planety, jako jsou systémy GPS a rádiové signály. Mohou také ohrozit letecké společnosti tím, že naruší magnetické pole Země.

Velká rozsáhlé solární výrony mohou dokonce vytvářet proudy uvnitř elektrických sítí a vyřadit dodávky energie.

NASA uvedla, že první z dvou solárních výronů, který je klasifikován do silné třídy X a obrácený přímo na Zemi, je největší v tomto roce.

Jedná se o jeden z největších v tomto cyklu známém jako solární minimum, který začal počátkem roku 2007.

Geomagnetické bouře jsou zařazeny na stupnici závažnosti, G na dně, R uprostřed a S nahoře.

20. března a 23. září každého roku se Země a slunce postaví tak, aby den a noc měly zhruba stejnou délku. Ale rovnodennosti také způsobují otevření trhlin v magnetickém poli Země, které zůstávají otevřené celé hodiny.

NASA a NOAA sledují sluneční události pomocí řady dalekohledů a sond, které pomáhají vytvářet geomagnetické předpovědi počasí.
Vědci také studovali slunce, aby se dozvěděli více o jeho struktuře, a také získali údaje, aby předpověděli různé typy slunečních výbuchů. Patří mezi ně sluneční záře a koronální masové výrony, které jsou velkými mraky plazmy a magnetického pole, co vybuchují ze slunce.

Sluneční výbuchy a částice vystřikující ze sunce, jsou spojeny s tmavými skvrnami na povrchu Slunce. Jedná se o oblasti s intenzivní magnetickou aktivitou a když se magnetické pole se sluneční skvrnou navzájem překříží, může to mít za následek výbuch energie, známý jako sluneční záře, který vysílá záření do vesmíru.

Sluneční výrony dopadnou na Zemi, když se vyskytují na straně Slunce obrácené k Zemi. Někdy mohou tyto výbuchy vyslat koronální masové ejekce - velké mraky plazmatu a magnetického pole.

Průzkumníci sledují tyto události a když se zdá, že bouřka může mít významný dopad, mohou technici vypnout některé systémy na družicích nebo se připravit na dopady na elektrickou síť.

Slunce má 11 letý cyklus činnosti slunečních skvrn, přičemž poslední maximum se uskutečnilo v dubnu 2014.

Letos v létě NASA vypustí kosmickou sondu s názvem Parker Solar Probe, která se přiblíží ke slunci více než kterákoli jiná předcházející mise.

Poledí kolem Venuše a bude cestovat do korony - horní atmosféry slunce, s cílem dozvědět se více o částicích, které slunce vyzařuje.

Zdroj: http://www.thespaceacademy.org/2018/03/massive-solar-storm-that-will-slam.html


Novinky ze všech kategorií článků

PODPOŘTE NAŠÍ PRÁCI A ZAŠLETE NÁM FINANČNÍ DAR, VELICE DĚKUJEME.
2201380141/2010. Pro platby ze zahraniční: FIO Banka, a.s.
IBAN: CZ7720100000002201380141

NEBO PŘES PAYPAL třeba 111,- nebo 222,- Kč