Cítíte se po zimním období unavení a bez energie?
Zkuste načerpat sílu z medvědího česneku, jednoho z nejvýznamnějších životabudičů rostoucího v začátku jarního období, a právem nazývaný - prvý posel Jara.
Tuto vynikající bylinu, můžeme využít k detoxikaci našeho organismu, od škodlivin, které se během zimy nahromadily v našem těle. Jeho léčebné účinky jsou vskutku blahodárné a má i širokou škálu zpracování. Na zimu jej můžeme zpracovat a uskladnit na více způsobů, zamražením, do pesta a nebo z něj můžeme udělat extrakt.
Kde roste medvědí česnek a kdy je vhodný jeho sběr?
Medvědí česnek roste ve vlhčích lesích po celé Evropě a také i v části Asie. Roste ale zejména ve střední a západní Evropě. Nenajdeme ho ale kdekoli, jeho výskyt je značně nerovnoměrný. Už i archeologové si všimli, že se vyskytuje hlavně v místech původního osídlení Slovanů. Je to prý proto, že již staří Slované znali jeho léčivé účinky, a proto jej také pěstovali. Hojně roste na Moravě a severovýchodní části Čech. Pěstovat jej můžeme i na zahrádce, nejlépe v místě, kde je vlhko a stín. Daří se mu v listnatých a lužních lesích s dostatkem vlhkosti a úrodné půdy, kolem potoků a říček. Sbírat by se měl v měsících března a dubna, ještě před květem, neboť při kvetení nebo po odkvětu už listy nemají takové aroma a sílu. Jeho výrazná vůně i chuť a také léčivé účinky, jsou známé již po tisíce let.
Naši předkové medvědí česnek hojně využívali v kuchyni a také při léčbě různých onemocnění.
Podle legendy je medvědí česnek první rostlinou, kterou medvěd pozře po probuzení ze zimního spánku. Proto si tato bylinná rostlina, vysloužila svůj přívlastek - medvědí.
Účinky medvědího česneku.
Medvědí česnek má vitamíny A, B, C (vysoký obsah), železo, zinek, hořčík, vápník , jód a další.
Je to zároveň přírodní antibiotikum, antimykotikum.
To znamená, že působí proti bakteriím i plísním.
Dobře působí při nachlazení, při chorobách dýchacích cest a chřipce, podporuje srdce, reguluje krevní tlak, čistí krev, detoxikuje játra, ledviny a močový měchýř.
Pro jarní pročišťovací a odhleňovací kůry se používají čerstvé listy. Žádná bylinka na zemi není tak účinná pro pročištění žaludku, střev a krve.
Jak uchovat medvědí česnek čerstvý?
Nejlépe v podobě pesta a to:
120 g pomletého medvědího česneku
10 až 15 g soli
100 ml lněného anebo kvalitního olivového oleje
Vodou smyjeme nečistoty, osušíme, pomeleme či rozmixujeme, vše promícháme, uložíme a uzavřeme do skleniček, uchováváme v lednici či na nějakém jiném chladném místě.
Můžeme jej také i zamrazit, nakrájet na drobno a dát do plastových krabiček.
Medvědí česnek výborně chutná, nakrájený na chlebu s máslem. Přidáváme také do polévek, pomazánek, salátů, sypeme jimi brambory a podobná jídla. Listy můžeme připravit také jako špenát nebo salát.
S MEDVĚDÍM ČESNEKEM dobrou chuť, hojnost zdraví a dostatek energie
s láskou přeje PLEJA
Zdroj: Autorka a zdroj článku: Pleja Světlo Krystal